آشنایی با کارت ویزیت الکترونیکی
29
جولای

آشنایی با کارت ویزیت الکترونیکی

کاربرد کارت ویزیت دیجیتالی

یکی از ابزارهای اصلی و بسیار کاربردی در آشنایی و معرفی کسب‌وکارها کارت ویزیت الکترونیکی است. باتوجه‌به متکی شدن به فناوری‌های جدید فرایندهایی که به روش آفلاین انجام می‌شود امروزه راه خود را به رایانه‌ها و حتی گوشی‌های هوشمند بازکرده است.  تا چند سال گذشته بیشتر کارت‌های ویزیت چاپی بودند؛ ولی امروزه جای خود را به کارت های ویزیت الکترونیکی یا دیجیتالی داده‌اند.

کارت ویزیت دیجیتالی چیست؟

این کارت‌ها هم چیزی شبیه کارت‌های ویزیت قدیمی و مقوایی هستند که ظاهری مدرن‌تر به خود گرفته‌اند و به‌صورت باکلاسی به مشتری‌ها پیامک می‌دهند. کارت ویزیت الکترونیکی اطلاعات شخصی و تماسی افراد را در یک فایل الکترونیکی حفظ می‌کند و به افراد این امکان را می‌دهد که این اطلاعات و جزئیات و نوع حرفه خود را به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان به اشتراک بگذارد. این کارت‌های دیجیتالی نسبت به کارت ویزیت‌های کاغذی کاربردها و قابلیت‌های زیادتری دارند.

انواع مدل کارت ویزیت دیجیتالی، الکترونیکی

امروزه مدل‌های این کارت ویزیت الکترونیکی در شکل‌ها و ویژگی‌های متنوع طراحی می‌شوند که به چند نمونه از متداول‌ترین نوع کارت‌های ویزیت اشاره می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

کارت ویزیت دیجیتالی با QR کد

 در این مدل کارت ویزیت اطلاعات شخصی را در یک کارت الکترونیکی ذخیره کرده و به آن یک کد QR اضافه می‌کند که با اسکن این کد، افراد می‌توانند به این اطلاعات به طور مستقیم دسترسی پیدا کنند و یا در شبکه‌های مجازی با شما ارتباط داشته باشند.

کارت ویزیت پیامکی

از دیگر روش‌های جدید در ارسال اطلاعات و جزئیات کسب‌وکار افراد است که با روش پیامکی ارسال می‌شود. در این روش می‌توان کارت ویزیت را به روش متنی و یا فرمتی کوتاه و مختصر به روش پیامک به دیگر افراد انتقال داد.

فایل  vcard

این روش فرمتی بسیار متداول در کارت‌های ویزیت بوده و اکثر نرم‌افزارهای مدیریت تماسی هم از آن پشتیبانی می‌کنند. این فایل دارای اطلاعات شخصی و ایمیل و آدرس است.

کارت ویزیت دیجیتالی با رزومه

این روش کارت ویزیت الکترونیکی اطلاعات شخصی را همراه با رزومه شغلی نشان می‌دهد. فرد می‌تواند اطلاعات شخصی، تجاری را با توضیحات بیشتر در مورد مهارت و تجربه خود در آن بیاورد.

کارت ویزیت تعاملی

در این مدل کارت ویزیت که دارای قابلیت‌های زیادی است می‌توان وب‌سایت، لینک، صفحه‌های اجتماعی و ویدئوها را شامل شود و این امکان وجود دارد که به‌صورت آنلاین با دیگر افراد ارتباط برقرار کند.

هدف از کارت ویزیت دیجیتالی چیستهدف از کارت ویزیت دیجیتالی چیست؟

باید بدانید که هدف از کارت ویزیت الکترونیکی فراهم‌کردن مشتریان جدید نیست. زیرا هیچ فردی برای خرید کالا و حتی جستجوکردن نیازهای خود به سامانه‌های پیامکی نیاز نداشته و به آن مراجعه نمی‌کند. همه به سراغ گوگل می‌روند و هدف واقعی این کارت ویزیت ایجاد و فراهم‌کردن ارتباط با مشتری است. زمانی که مشتری برای بار اول به یک فروشگاه وارد می‌شود می‌تواند با فراهم‌کردن یک ارزش‌افزوده مثل یک کد تخفیف از مشتری درخواست کند که عدد یک را به سامانه‌های پیامکی ارسال کند و یا توسط دستگاه، شماره موبایل فرد را ثبت کرده تا شماره در پنل پیامکی شما ذخیره شود و بتوانید ارتباط خود را با مشتریان خود حفظ کنید و او را به یک مشتری دائم تبدیل کنید. ارسال‌کردن پیام‌های تبریک تولد و… به مشتریان به‌صورت خودکار و یا ارسال‌کردن کدهای تخفیف و… می‌تواند موجب مراجعه مشتری به سمت شما باشد.

مزیت‌های ایجاد کارت ویزیت الکترونیکی چیست؟

هر روش و تکنیکی در بازاریابی مزایای خود را دارد. کارت ویزیت هم مزایای خاص خود را دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

یک بانک شماره کاربردی زیاد به دست می‌آورید

زمانی که مشتری کلمه موردنظر شما را ارسال می‌کند شماره خودکار در بانک پنل پیامکی ذخیره می‌شود و یک بانک شماره باارزش نصیب شما می‌شود.

قابل کلیک می‌شود

با وجود کارت ویزیت الکترونیکی انجام کارها راحت‌تر شده و مشتری به‌سادگی روی لینکی که برای او ارسال می‌شود کلیک می‌کند و وارد پیج کاری شما می‌شود.

در هزینه صرفه‌جویی می‌شود

چاپ‌کردن کارت ویزیت مقوایی دارای هزینه زیادی است که اگر مجبور باشید هر چند وقت به دلایل خاص آدرس را تغییر دهید باید دوباره هزینه کرده و کارت جدید چاپ کنید.

مشتری‌های زیادی را هدف قرار می‌دهید

دیگر لازم نیست شما منتظر مشتری شوید تا به شما مراجعه کند می‌توانید کلمه موردنظر را پیامک کنید و با یک کلیک ساده اطلاعات حرفه‌ای خود را برای تمامی منطقه و شهر خود ارسال کنید تا علاوه بر مشتری‌های ثابت مشتریان جدید هم جذب کنید.

کلام آخر

پس می‌توان در تعریف کارت ویزیت الکترونیکی گفت حفظ مشتری و ارتباط برقرارکردن موثر و پایدار در ارتباط با مشتریان است.