آیا دستگاه پوز قابل ردیابی است؟
02
اکتبر

آیا دستگاه پوز قابل ردیابی است؟

ردیابی دستگاه پوز

اگر با دستگاه پوز آشنایی داشته باشید، می‌دانید که این دستگاه در دو نوع ثابت و سیار وجود دارند. هرکدام از آن‌ها هم دارای انواع مختلف و کارایی‌های متنوع هستند. اینکه احتمال دارد از هر نوع از این دستگاه‌ها گم شوند یا دزدیده شوند و احتمال گم‌شدن دستگاه‌های پوز سیار بسیار زیاد است. زیرا همیشه در حال جابه‌جایی و حمل‌ونقل بیشتری است. اما سوال این است که آیا دستگاه پوز قابل ردیابی هم وجود دارد؟

اگر در مدت 60 روز از کارت‌خوان هیچ استفاده‌ای نشود. یعنی تراکنشی صورت نگیرد شرکت‌های psp احتمال گم‌شدن دستگاه را می‌دهند. صاحب دستگاه باید به نمایندگی فروش یا شرکت‌های فروش مراجعه کرده و اطلاع‌رسانی نمایند.

علت گم‌شدن دستگاه کارت‌خوان

همان‌طور که گفته شد دستگاه‌های پوز دو نوع سیار و ثابت هستند که کارت‌خوان ثابت به تلفن‌های ثابت متصل است و جابه‌جا نمی‌شود کمتر دچار گم‌شدن و دزدیده شدن قرار می‌گیرد. ولی کارت‌خوان سیار چون در هر مکانی قابل‌جابه‌جایی است و به‌خاطر کم‌دقتی و یا کار زیاد و جابه‌جایی که انجام می‌شود امکان گم‌شدن زیادی دارد. مورد دیگر اینکه در زمینه بازرسی‌های دوره‌ای اقدامی انجام نمی‌شود و مدیریت درستی بر کارت‌خوان‌های گم شده و تغییر کاربری داده شده و زمینه کاری افراد صورت نمی‌گیرد.

تمام این دلایل باعث گم‌شدن دستگاه کارت‌خوان است. زمانی که دستگاه پوز فردی به هر علتی گم  یا دزدیده شد می‌خواهد بداند که آیا دستگاه پوز قابل ردیابی است یا نه؟ اولین کاری که صاحب پوز باید انجام دهد باید به شرکت و نمایندگی فروش دستگاه کارت‌خوان مراجعه کرده و تقاضای باطل کردن دستگاه کارت‌خوان را بخواهد. اگر دستگاه دزدیده شده باشد باید به نمایندگی فروش اطلاع داد. البته صاحب دستگاه قبل از خرید باید توجه کند که این شرکت خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسبی ارائه دهد که اگر اتفاقی این‌چنینی برای دستگاه افتاد اقدامات لازم را انجام دهد.

طرز سوءاستفاده از دستگاه پوز گم شده

باتوجه‌به توضیحاتی که داده شد و به هر علتی دستگاه کارت‌خوان گم شد و یا به سرقت رفت اقدامات اولیه که گفته شد را انجام دهید. حالا می‌خواهیم بدانید که آیا می‌شود از دستگاه گم شده سوءاستفاده بانکی کرد یا نه؟ زمانی که دستگاه پوز به سرقت می‌رود مهم‌ترین مسئله‌ای که صاحب این دستگاه را دچار ناراحتی  و اضطراب می‌کند این است که سارقان از حساب بانکی که به دستگاه متصل است می‌توانند برداشت کنند.

طرز سوءاستفاده از دستگاه پوز گم شده

باید گفت جای هیچ نگرانی وجود  ندارد کسی که دستگاه را به سرقت برده یا پیدا کرده  به اطلاعات حساب بانکی فرد دسترسی ندارد و با نداشتن اطلاعات نمی‌تواند سوءاستفاده‌ای انجام شود. از هیچ حساب بانکی امکان استفاده ندارند و خطری حساب بانکی فرد را تهدید نمی‌کند. پس تنها کاری که این افراد می‌توانند انجام دهند دستگاه پوز را خام کنند.  

برای انجام این کار باید نوع و مدل دستگاه را بدانند و طی مراحلی می‌توانند دستگاه را خام کرده و اطلاعات بانکی خود را ثبت کنند و در آخر دستگاه را به فروش برسانند. اگر صاحب دستگاه گم‌شدن دستگاه را اطلاع داده و تقاضای باطل شدن را بکند هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آید.

ردیابی دستگاه کارت‌خوان امکان دارد؟

بیشتر افرادی که دستگاه کارت‌خوان آن‌ها به سرقت رفته یا گم شده به این فکر می‌کنند که  آیا دستگاه پوز قابل ردیابی است یا نه؟  که باید گفت که این دستگاه‌ها قابل ردیابی نیستند و شرکت‌های فروش و نمایندگی‌ها هم به شما تعهدی برای پیداکردن دستگاه نمی‌دهند. پس اگر برای فردی این مشکل پیش آمد اولین کار ممکن این است که گم‌شدن دستگاه را اطلاع داده و سریعا آن را باطل کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

آیا کارت‌خوان‌های بی‌هویت را می‌شود ردیابی کرد؟

همان‌طور که گفته شد کارت خوانی که گم شد زمانی که هیچ تراکنشی با آن انجام نمی‌شود باطل کرد. برخی از کارت‌خوان‌های سیمی که سیستم آن‌ها Dial Up  است و فقط از طریق یک شماره خاص وصل می‌شوند. زمانی که دیگر به آن شماره وصل نباشند نمی‌توانند به هیچ شماره‌تلفن دیگری هم وصل شوند. باید با شرکت PSP هماهنگ کنند و این امر باعث شناسایی هویت کارت‌خوان و صاحب آن می‌شود. در این صورت دستگاه پوز قابل ردیابی است.

توصیه آخر

اگر مایل به خرید دستگاه کارت‌خوان هستید توصیه ما این است که از شرکت پوز پرداز که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های پوز است. همه دستگاه‌ها دارای کارت گارانتی هستند و بهترین تعمیرکنندگان فنی دستگاه پوز رادارند که این دستگاه‌ها را باقیمت و روشی آسان به مشتری‌های خود ارائه می‌دهند.