استراتژی کسب و کار
14
سپتامبر

استراتژی کسب‌وکار و نقش آن در موفقیت (قسمت اول)

استراتژی کسب‌وکار و نقش آن در موفقیت(قسمت اول)

هنگامی‌که در محیط کسب‌وکار از منابع موجود نهایت استفاده را می‌بریم نوعی استراتژی کسب‌و‌کار به‌کاربرده‌ایم. باید تلاش کنیم تا از این فرصت (منابع محدود) برای تولید یک مزیت رقابتی بین سازمان خود و دیگر سازمان‌ها ایجاد کنیم. در حقیقت باید به فکر ایجاد تمایز در کسب‌وکار خود باشیم که ما را از دیگر رقبا متمایز کند. در این مقاله و مقاله آتی، درباره استراتژی کسب‌وکار با شما صحبت می‌کنیم.

استراتژی چیست؟

استراتژی کسب‌وکار معمولاً با سه زیرمجموعه، تمایز، رهبری هزینه و تمرکز معرفی می‌شود. این مدل استراتژی برای همه کسب‌وکارها قابل‌تعریف است. فرقی نمی‌کند که صاحب یک سازمان بزرگ، رستوران معمولی ، یک مغازه کوچک محلی خواروبار یا کسب و کار خانگی باشید. دقت و ذکاوت شما در استفاده از این سه عنوان استراتژی تعیین‌کننده میزان موفقیت شما است. در قسمت اول به موضوع تمایز و اشتباهات این حوزه می‌پردازیم.

تمایز: 

در استراتژی کسب‌و‌کار، تنها از طریق تمایز است که می‌توانیم در کسب‌وکار خود خلاقیت ایجاد کنیم. بدین ترتیب با متمایز کردن خود از رقبا فاصله می‌گیریم و یک سر و گردن بالاتر قرار می‌گیریم. به‌طورکلی وقتی یک استراتژی موفق عمل می‌کند که رقابت ایجاد کند. با ایجاد مزایای رقابتی، می‌توانید برندتان را در ذهن مشتری برای همیشه ثابت کنید.

باید به‌گونه‌ای برند خودتان را در ذهن مشتری ذخیره کنید که علیرغم تبلیغات گوناگون و محصولات متنوع فراوان، او هنگام انتخاب شما را ترجیح دهد. با ایجاد رقابتی متمایز، خودتان را برای همیشه در ذهن مشتری حک کنید.

متمایز یا متمایز نما؟

استراتژی کسب و کار
استراتژی کسب و کار

برخی از صاحبان کسب‌وکار به اشتباه فکر می‌کنند خدماتشان نقطه قوت و تمایز آن‌هاست. آن‌ها در حقیقت مشغول انجام بدیهی‌ترین خدمات به مشتری هستند.

بهترین کیفیت

به‌عنوان نمونه مدام از کیفیت بالای محصولات خود می‌گویند. کیفیت بالا یک امر طبیعی و حق مشتری است. اگر محصول شما بی‌کیفیت باشد همان بار اول باید با مشتری خود برای همیشه خداحافظی کنید. پس شعار « کیفیت ما، تمایز ماست» بی‌معنی است.

 از طرفی امروزه، چه خدمات قضایی و چه شبکه‌های مجازی همه طرفدار مشتری هستند.مشتری ناراضی می‌تواند از شما شکایت کند یا اینکه با پیامی منفی در شبکه‌های مجازی یک مشتری هم برایتان باقی نگذارد.

همیشه حق با مشتری است

شعار بعدی که تقریباً همه صاحبان مشاغل آن را حفظ هستند، مشتری مداری است.در استراتژی کسب‌و‌کار، توجه به مشتری امری بدیهی است.مگر اینکه واقعاً در مشتری مداری، تمایزی متفاوت با دیگر رقبا ایجاد کنید.اگر با اصول مشتری مداری آشنا نباشید و صرف شعار « همیشه حق با مشتری است» را سر دهید، هیچ تمایزی ایجاد نکرده‌اید و صرفاً می‌خواهید متمایز نما باشید.

مدتی پیش یک برند در ایران شروع به تبلیغات منحصربه‌فردی کرد.کمی که دقت کردم متوجه شدم که افراد از آن به بعد محصولات آن برند را بیشتر خریداری می‌کنند.خودم هم تحت تبلیغات شیک آن برند از محصولاتش خریداری کردم.اما پس از استفاده بیمار می‌شدیم. پس تبلیغات زیبا و مشتری‌مداری نتوانست جای کیفیت محصول را بگیرد.

نازل‌ترین قیمت

مردم دیگر گول نازل‌ترین قیمت را نمی‌خورند.کسانی که با شعار قیمت پایین به فروشگاه شما می‌آیند، اگر فروشگاه دیگری اجناس ارزان‌تری داشته باشد، دیگر به سراغ شما نخواهند آمد.در جامعه امروز اکثر افراد به دنبال کالایی هستند که نه‌تنها نیاز آن‌ها را رفع کند بلکه آن‌ها را متمایز، شیک و جذاب و زیبا کند.وقتی شما میگویید اجناس با قیمت پایین، آیا چنین مشتریان به سراغ فروشگاه شما می‌آیند؟ شیک و زیبا شدن با اجناس ارزان همخوانی ندارد

گستردگی کالا

درست است که فروشگاه‌های بزرگی که عنوان‌ هایپر به آن تعلق می‌گیرند انواع اجناس مختلف را دارند.اما کار تخصصی حوزه‌ای است که با گستردگی در تضاد است.فروش لباس بزرگ‌سال در یک فروشگاه که وسایل آشپزخانه و اسباب‌بازی می‌فروشد ایده جالبی نیست.در این مواقع شما ممکن است هر دو بازار را از دست بدهید.مشتریان شما ممکن است نه فروش لباس را جدی بگیرند نه فروش اسباب‌بازی را. 

یکی از نکات مهم در استراتژی کسب‌و‌کار، استفاده از ابزارهای لازم و ضروری است. یکی از آن ابزار برای یک کسب و کار موفق وجود دستگاه پوز مناسب است.برای خرید بهترین دستگاه پوز مناسب با کسب و کار خود به وب سایت پوزپرداز مراجعه کنید یا هم اکنون با مشاوران این مجموعه جهت دریافت راهنمایی تماس بگیرید.