اصطلاح OKR چیست و مزایای آن را نام ببرید؟
28
آگوست

اصطلاح OKR چیست و مزایای آن را نام ببرید؟

هدف‌ها و نتایج آن در کسب‌وکار

امروزه در دنیای روبه‌رشد و پیشرفته استراتژی‌های مهم مدیریتی محبوبی وجود دارد که توسط آنها می‌توان هدف‌های یک شرکت یا سازمان را مشخص کرد. یکی از این استراتژی‌های جدید سازمانی اصطلاح OKR است که باهدف متصل‌کردن کارمندان قسمت‌های مختلف و تیم‌ها با هدف‌های کلی در شرکت یا سازمان است که آنها را به یک نتیجه مطلوبی برساند.

اصطلاح OKR چیست؟

این اصطلاح و یا هدف می‌توان گفت یک نتیجه کلیدی از روش‌های هدف‌گذاری توسط اطلاعات است و تمرکز OKR روی دست‌پیداکردن به اهداف است. این استراتژی ابزاری ساده است که برای به‌وجودآوردن توازن و ایجاد تعهد کاری برای دست‌پیداکردن به هدف به شمار می‌آید. با این روش همه گروه‌ها و کارمندان در یک مسیر رسیدن به اهداف قدم برمی‌دارند و توسط این استراتژی می‌توان هدف واحدی ایجاد کرد و به آن اطمینان داشت. پس به معنی کلی می‌توان گفت اصطلاح OKR هدف‌ها و نتایج کلیدی هستند.

مزایای استفاده از OKR چیست؟

این ابزار ساده بر علیه کارمندان طراحی نشده است؛ بلکه برای ایجاد هماهنگی و انگیزش و همکاری افراد با یکدیگر طراحی شده تا به هدف مشترکی برسند. از مزایای استفاده از اصطلاح OKR شامل موارد زیر است:

  • این ابزار یک شاخص برای اندازه‌گرفتن میزان رشد و پیشرفت در سازمان است که طبق آن تعیین می‌شود که چه میزان از اهداف اصلی فاصله دارید.
  • توسط این ابزار یک نظم فکری ایجاد می‌شود و هدف‌های اصلی مسطح هستند.
  • تمامی تلاش‌ها و کارهایی که در سازمان‌ها رخ می‌دهد متمرکز است و تمامی افراد در کنار هم فعالیت می‌کنند.
  • تمام افراد و کارکنان گوشزد می‌شود که چه اهدافی مهم هستند و ارتباط‌های آنها به‌صورت درست و روشن برقرار می‌شود.

چطور از OKR استفاده کنیم؟

بعد از توضیحاتی که در مورد اصطلاح OKR داده شد باید هدف‌ها و نتیجه‌های اصلی از این اهداف را با دیگر افراد در میان گذاشته تا همگی به یک درک درست و مشترکی برسند. آغاز فعالیت شاخص‌های به دست آمده از نتیجه را به روش درست و منظم و هفتگی به روز کنید. باید ۷۵ درصد از نتیجه‌ها به دست آمده باشد. این هدف‌ها به اندازه‌ مناسب بلند پروازانه نبوده و به صورت منظم باید این هدف‌ها مرور شود و فرد باید انعطاف پذیر باشد. اگر گروه و یا تیم حتی هدف‌های شما تغییر کرد OKR هم باید دچار تغییر شود و اگر از این هدف‌ها به طور منظم استفاده نشود برای اجراکردن آن به زمان بیشتری نیاز نیست. زمانی که به طور منظم آن را اندازه می‌گیرید از پیشرفت آن هم اطمینان می‌کنید.

چطور از OKR استفاده کنیم؟چطورباید  برنامه‌ریزی برای OKR را شروع کرد؟

برای رشد و سرعت‌بخشیدن به‌اصطلاح OKR فقط نباید آن را چک کرد و تنظیم نمود؛ زیرا یک عملکرد و برنامه‌ریزی خاصی در پشت هر OKR وجود دارد که برای برنامه‌ریزی‌کردن آن باید به نکاتی توجه کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

خلاقیت و ابتکارات

به این مفاهیم معمولا به کارها، فرایندها و یا ایده‌هایی که یک گروه یا تیم برای جلو بردن و پیشرفت OKR در زمان سه‌ماهه برنامه‌ریزی می‌کنند گفته می‌شود.

برنامه‌های هفتگی

کارها و وظایفی که به عهده افراد و تیم است به آنها امکان می‌دهد که در طول هفته روی اصلی‌ترین و مؤثرترین وظیفه‌های خود متمرکز شوند و البته باید هدف‌های بلندمدت خود را در OKR مدنظر گرفت. زمانی که OKRها در یک تیم تعیین می‌شوند باید همه افراد گروه برای دست‌پیداکردن به یک نتیجه مطلوب سعی و تلاش کنند.

ویژگی‌های مهم اهداف OKR چیست؟

هر فرایند و فعالیتی که انجام می‌شود دارای ویژگی‌ها و خصوصیات ویژه‌ای هستند که از خصوصیات مهم اصطلاح OKR شامل موارد زیر است:

هماهنگی

هدف تیم با هدف‌های شرکت باید هماهنگ باشد و از هدف نهایی شرکت یا سازمان پشتیبانی کند.

ثمربخشی بیشتر

هدف‌های گروه باید طوری مشخص شود که زمانی که به آن می‌رسند تاثیر خوب و مثبتی روی کل سازمان بگذارند.

وابستگی به زمان

باید اهداف تیم یا گروه را در یک بازه زمانی کوتاه و معینی نگه‌داری کرد تا بیشترشدن تمرکز آنها کمک شود و رعایت‌کردن این مورد به افراد کمک می‌کند هدف را به‌صورت دوره‌ای یا ماهیانه بازبینی کنند و باعث می‌شود که کارکرد غلط و درست را در قسمت‌های مختلف سریع‌تر تشخیص دهند.

کلام آخر

نتایج کلیدی یا همان اصطلاح OKR قسمتی از برنامه‌ریزی سه‌ماهه یک فرایند است. البته بعضی از شرکت‌های OKR فصلی یا سالانه تعیین می‌کنند و اینکه امکان تعیین OKR در هر شرکت و سازمانی وجود ندارد.