24
آوریل

اصول بازاریابی الکترونیکی

در سال‌های اخیر بازاریابی الکترونیکی اهمیت بسیاری یافته است. دسترسی به اینترنت و مزایای بالای آن باعث شده تا دامنه کسب و کار افراد از شکل فیزیکی و سنتی به حوزه کامپیوتر و اینترنت کشانده شود. این نوع بازاریابی از مزایای متعددی برخوردار است که مهم‌ترین آن دسترسی همگان به اینترنت می‌باشد؛ اما از دیگر مزایای بازاریابی الکترونیکی به شرح ذیل است:

بازاریابی الکترونیکی در سال‌های اخیر اهمیت بسیاری یافته است.

ارزش‌های بازاریابی و تجارت سنتی به تدریج دچار فرسایش و تحلیل می‌شود. این عامل باعث می‌شود تا جمعیت به طور طبیعی به سوی بازارها و تجارت الکترونیک کشانده شوند. در چنین شرایطی، مشاغل برای توسعه کسب و کار خود ملزم به بازاریابی از طریق اینترنت می‌باشند.

کاهش هزینه‌های تبلیغات، تراکنش‌های رایگان، بی زمانی و بی مکانی باعث می‌شود تا مشتریان در هر ثانیه و در هر مکانی به نیروی پشتیبانی دسترسی داشته باشند. یکی دیگر از مواردی که مدیران در طراحی مدل بازاریابی الکترونیکی خود و طراحی ابزارهای دیجیتال باید مدنظر قرار دهند، شفافیت بالا در بازار است.

بازاریابی الکترونیکی

انعطاف‌پذیری بالا و کاهش اطلاعات زائد که باعث می‌شود مشتریان مستقیم به نیاز خود دسترسی داشته باشند. این عامل احتمال خرید آنان را افزایش داده و تأثیر بسیاری در جلب رضایت کاربران دارد.

کارایی و اثربخشی در فروش از مزایای بازاریابی الکترونیک به شمار می‌آید. توسعه و گسترش بازاریابی الکترونیکی در سال‌های اخیر باعث شده تا این نوع بازاریابی به استراتژی تجاری تبدیل شده و نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان اهمیت ویژه‌ای یابد. این عامل باعث شده تا کسب و کارهای کوچک که تنها به بازارهای داخلی و خانگی بسنده می‌کردند، بتوانند بازارهای بزرگی را به خود اختصاص دهند.

یکی از شیوه‌های توسعه کسب و کار بازاریابی الکترونیکی می‌باشد.

البته فعالان اقتصادی برای ورود به بازارهای تجاری به آمادگی‌هایی نیاز دارند. یکی از آن‌ها، مشتری‌مداری و حمایت از مشتری می‌باشد. افزون بر این حفظ سلامت و امنیت محصول از نیازهایی است که تمام فعالان اقتصادی باید پایبند آن باشند.