روش های نگهداری از دستگاه کارتخوان
01
دسامبر

انواع دستگاه پوز سيار

انواع پوز سيار

در اين مقاله قصد داريم پيرامون انواع دستگاه پوز سيار و ويژگی های اين مدل از كارتخوان ها مطالبی بيان كنيم. البته اين نكته قابل ذكر است كه در مقالات قبلی در مورد دستگاه پوز سيار و انواع دستگاه پوز ثابت اطلاعاتی ارائه شد كه می توانيد برای فهم دقيق تر موضوع به آنها هم رجوع كنيد.

دستگاه پوز سيار كاركردهاهای خاص خود را دارد و برای بعضی كسب وكارها بهترين و تنهاترين گزينه هستند. پوزهای سيار انواع مختلفی دارند كه در اين مقاله ابتدا انواع مختلف اين دستگا ها را نام می بريم و سپس به ارائه اطلاعات تكميلی تر  می پردازيم.

  • دستگاه كارتخوان سيار
    دستگاه كارتخوان سيار

    انواع دستگاه پوز سيار

  • سيم كارتی
  • موبايلی
  • اندرويدی

دستگاه پوز سيم كارتی

اين دستگاه را بايد نسل اول دستگاه های پوز سيار دانست به همين جهت عموم مردم اين دستگاه ها را به عنوان پوز سيار می شناسند. اين دستگاه ها عملكرد بسار مناسبی دارند و در هر محيطی قابل استفاده هستند. اين دستگاه ها بيشتر در مشاغلی استفاده می شوند كه نياز به جا بجايی دارند ولی به اين معنا نيست كه در مشاغل ديگر نمی توان از آنها استفاده كرد. اين دستگاه ها با استفاده از يك سيم كارت به اينترنت و شبكه متصل می شوند و عمليات های پرداخت را انجام می دهند. در شرايطی كه آنتن دهی وجود نداشته باشد نمی توان از اين دستگاه ها استفاده كرد و نكته بسيار مهم در خصوص اين دستگاه ها اين است كه در ساير كشورها (كشورهای اطراف) هم می توان از ااين دستگاه ها استفاده كرد از همين رو افرادی كه در حوزه تجارت فعاليت می كنند اين مدل از دستگا ها می تواند اننتخاب بسيار مناسبی باشد. علاوه بر تجارت، اين دستگاه ها برای مشاغلی مانند شركت های پخش، پيك، كسب و كارهای كوچك و… مناسب هستند. اين دستگاه های پوز دارای باتری هستند و باتری اين قابليت را به دستگاه می دهد كه در هر نقطه ای بتوان از دستگاه استفاده كرد.

دستگاه پوز موبايلی

اين دستگاه ها از انواع جديد دستگا های پوز محسوب می شوند كه در مدت كم توانسته توجه كسب و كارها را به خود جذب كند. بيشتر در كسب و كارهايی كاربرد دارند كه مكان مشخصی ندارند و جابجايی های مداوم اتفاق می افتد. از طرفی برای دريافت كارتخوان بايد شركت های PSP به اين نتيجه برسند كه كارتخوان به تعداد قابل قبولی در دوره زمانی مشخص تراكنش انجام می دهند در غير اين صورت به احتمال زياد دستگاه پوز ارائه نخواه شد . اما در خصوص دستگاه های پوز موبايلی چنين قاعده ای وجود ندارد و مشاغلی كه دارای تراكنش های محدود هستند بهتر است از اين مدل كارتخوان ها استفاده كنند. در واقع اين دستگاه های پوز اين قابليت را فراهم كرده كه گوشی همراه تبديل به يك دستگاه پوز شخصی شود وهر زمان و مكانی بتوان از ان استفاده كرد. نحوه كاركرد اين دستگاه ها به اين صورت است كه با فناوری GPRS به شبكه متصل شده و داده ها را به موبايل انتقال می دهد و شرايط انجام تراكنش را فراهم می كند. اين دستگا ها به لحاظ ظاهری شبيه گوشی های همراه هستند اما به لحاظ ابعاد حتی از گوشی های همراه هم كوچك تر هستند. دارای يك شكاف مشخص جهت كشيدن كارت هستند و با استفاده از بلوتوث به گوشي يا تبلت متصل می شود.

پوز سيار هوشمند
پوز سيار هوشمند

 

دستگاه پوز اندرويدی

دستگاه پوز اندرويدی و يا دستگاه پوز هوشمند جديدترين و به روز ترين توع كارتخوان محسوب می شود كه قابليت های فراوان و بی نظيری دارد كه از آن جمله می توان به صفحه نمايش لمسی، دارای سيستم عامل اندرويد، قابليت نصب انواع اپليكيشن ها، دوربين جلو 2 و دوربين عقب 5 مگاپيكسلی اشاره كرد. در واقع اين كارتخوان ها همه ويژگی های يك سيستم عامل اندرويدی مانند تبلت يا گوشی های هوشمند را دارد و منو آن كاملا شبيه منو يك گوشی هوشمند است. بلوتوث، اسكنر 2 بعدی، كارت حافظه، وای فای و… را می توان از جمله ويژگی های ديگر اين دستگاه به شمار آورد. اين دستگاه ها برای طيف بالايی از مشاغل مانند رستوران ها، كافه ها، سوپرماركت ها، فروشگاه های زنجيره ای، پيك ها و…  مناسب هستند.