20
ژانویه

انواع دستگاه پوز

انواع دستگاه پوز کاربردی بسیاری در تجارت دارد. پوز بانکی یا پایانه فروش بانکی انواع و اقسام گوناگونی دارد که برخلاف ظاهر تقریبا مشترک، از کارکرد و سرعت عمل متفاوتی برخوردار است. در این یادداشت به اختصار به انواع و عملکرد هر یک از آنان پرداخته می‌شود.

پوز تلفنی
یکی از انواع پوزها و کارت‌خوان‌های بانکی کارت‌خوان تلفنی است. این دستگاه ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع کارت‌خوان است که درج تمامی فروشگاه‌ها قابل مشاهده است. این کارت‌خوان معمولاً با اتصال به تلفن کار می‌کند.

پوز بی‌سیم
این نوع نسل جدیدتری نسبت به پوزهای تلفنی است. این نوع از پوزهای بانکی، با اتصال به سیم‌کارت‌های همراه به شبکه بانکی متصل می‌شود و در تمامی نقاط قابل استفاده است.

پوز شبکه‌ای
پوزهای شبکه‌ای بر پایه اینترنت فعالیت دارند و به شبکه‌های بانکی متصل هستند.  به‌همین دلیل، سرعت بالایی در تراکنش‌های بانکی داشته و بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ همانند هایپرمارکت‌ها معمولاً از این پوزها استفاده می‌کنند.

پوز موبایل
کارت‌خوان‌های موبایلی، نسل جدیدی از پایانه‌های بانکی است که با اتصال به تلفن همراه  کار می‌کند. پوزهای موبایلی این امکان را فراهم می‌آورد که صاحبان مشاغل تمامی زمان‌ها آن را به همراه داشته و در هر زمان بتوانند از آن استفاده نمایند.  به همین دلیل، پوزهای موبایلی امروزه مورد استقبال بسیاری از صاحبان بنگاه‌های اقتصادی قرار گرفته است.

پوز اندرویدی
پوزهای بانکی جدیدی است که با پیشرفت تکنولوژی تولید و به تدریج بر کاربرد آن افزوده می‌شود. یکی از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه ی پوز به‌شمار می‌آید. در این گروه قابلیت‌های نوینی همانند قابلیت صفحه لمسی، دوربین، چاپگر، بلوتوث، وای‌فای و سیستم عامل اندروید گنجانده شده است. به دلیل امکانات این دستگاه، مورد استقبال قرار گرفته و با گذشت زمان بر کاربرد آن افزوده شده است.