بازاریابی
20
سپتامبر

اهمیت بازاریابی در کسب‌وکار (قسمت اول)

اهمیت بازاریابی در کسب‌وکار (قسمت اول)

هیچ می‌دانید در دنیای کسب‌وکار امروز بازاریابی چه نقش مهمی بازی می‌کند؟ بازاریابی صحیح، می‌تواند کسب‌وکاری را به غول بزرگی در دنیای پیچیدۀ اقتصاد امروز تبدیل کند. بازاریابی اشتباه یا نداشتن بازاریابی هم می‌تواند غول بزرگی را به زمین بزند. در این مقاله درباره اهمیت بازاریابی در کسب‌وکار (قسمت اول) صحبت می‌کنیم.

بازاریابی تاثیر‌گذار تکنیکی جهانی است که به ارائه محصولات به مشتری و خدمات مختلف به آن‌ها مربوط است. هم‌اکنون در بیشتر نقاط جهان، از فروشگاه‌های بزرگ گرفته تا مغازه‌های کوچک سعی می‌کنند از این تکنیک جهت بهبود کسب‌وکار خود استفاده کنند.

در تعریفی کوتاه، بازاریابی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که سازمان برای پیشبرد خریدوفروش محصولات یا خدمات به کار می‌گیرد و شامل فرایندهایی مانند تبلیغات، خرید، تحویل محصول به مشتری و … است.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی
بازاریابی

تمام مراحلی که یک سازمان، شرکت، فروشگاه و…برای تبلیغ محصولات، فروش آن‌ها و خدمات حین و پس از فروش به مشتریان ارائه می‌دهد را بازاریابی می‌گویند. بازاریابی وسط مربعی با چهارگوشه (محصول یا خدمت، قیمت محصول یا ارائه خدمت، مکان فروش و ارائه تبلیغات) قرار دارد. هدف بازاریابی این است که در وسط این مربع بایستد و با توجه به چهارگوشۀ آن مشتریان ایدئال را بشناسد و آن‌ها را به داخل این مربع بکشاند.

چرا باید بازاریابی را جدی بگیریم؟

بازاریابی قطعاً مستلزم صرف هزینه است اما به یاد داشته باشید اهمیت بازاریابی به‌قدری زیاد است که این هزینه برای شما نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. اگر بخواهید برای بازاریابی هزینه نکنید و آن را جدی نگیرید حتماً رقبا از شما پیشی می‌گیرند. گاهی جبران این عقب ماندن‌ها هم بسیار مشکل است و هم به‌صرف هزینه بیشتری از بازاریابی نیاز دارد.

بازاریابی می‌تواند مشتریان را به سمت شما و محصولاتتان بکشاند. در حقیقت بازاریابی می‌تواند افراد غریبه را به طرفدار تبدیل کند. بازاریابی صحیح می‌تواند باعث افزایش اعتبار شما شود و برندتان را مهم سازد. اگر نام برند شما بتواند انتخاب اول و اولین جایی باشد که به ذهن مشتری خطور می‌کند، شما به‌طورقطع در بازاریابی موفق بوده‌اید.

در بازاریابی، شما بیشتر با مشتری در ارتباط هستید. این ارتباط می‌تواند به حفظ مشتری و بقای کسب‌وکار شما کمک کند. هر چه خدمات و محصولات مطلوب‌تری ارائه دهید ارتباط شما با مشتریان بهتر می‌شود.

شما از طریق بازاریابی می‌توانید اطلاعات موردنیاز خود را از مشتری دریافت کنید. هنگامی‌که شما نظر و نیاز مشتری را بدانید؛ خدمات و محصولات بهتری را می‌توانید ارائه دهید.

نقش بازاریابی برای برند

با قدرتمند شدن برند شما، فروش شما هم افزایش پیدا می‌کند. منظور ما از برند حتماً یک نام بزرگ و …نیست. گاهی اهالی یک شهرستان برای خرید یک کالا تنها یک مغازه محلی را در نظر دارند. این مغازه محلی برند قدرتمند آن شهر است. به‌عنوان نمونه دریکی از شهرستان‌های استان خراسان یک ادویه و دارو گیاهی فوق‌العاده کوچک، برند این محصول در آن شهر است. بااینکه دو یا سه نفر بیشتر گنجایش مشتری ندارد؛ اما بلااستثنا هرکس ادویه یا داروی گیاهی می‌خواهد به آنجا مراجعه میکند. دلیل آن هم بازاریابی صحیح است. ارتباط صحیح پایدار با مشتری، حتی اگر خریدار ادویه و عرق نعنا باشد!

با اطلاع از بازاریابی صحیح شما بهتر قادر به تجزیه‌وتحلیل رقبا در بازار خواهید بود. اگر وارد عرصه بازاریابی شوید، بهتر می‌توانید به رقابت و اتخاذ تصمیمات بهتر بپردازید.

نقاط قوت و ضعفتان را از طریق بازاریابی بهتر شناسایی می‌کنید. به‌عنوان نمونه متوجه می‌شوید که باید دامنه محصولاتتان را گسترش دهید. باید خدمات بیشتری ارائه دهید یا گستره جغرافیایی ارائه محصولات و خدماتتان را افزایش دهید.

مزایای بازاریابی

بازاریابی صحیح می‌تواند مبادله و چرخش کالا را نه‌تنها در سازمان شما بلکه برای کل کسب‌وکارها و درنتیجه گردش پول مفید را بهبود ببخشد.با بازاریابی استانداردهای زندگی افراد جامعه به طرز چشمگیری ارتقا می‌یابد. بازاریابی ایجاد اشتغال می‌کند. هر فروشگاهی برای ارائه خدمات و محصولات بهتر به افراد بیشتری نیاز دارد. بازاریابی در طولانی‌مدت به کاهش هزینه‌ها و در کوتاه‌مدت و بلندمدت به افزایش سود و فروش شما کمک می‌کند. بازاریابی با ایجاد هدف، نوآوری در کسب‌وکار شما آن را توسعه می‌دهد.

برای بهبود کسب‌وکار، ارائه محصولات و خدمات بهتر شما به ابزار مناسب هم نیاز دارید. یکی از آن ابزار داشتن کارت‌خوان مناسب و مخصوصاً کارت‌خوان سیار مناسب است.

هم‌اکنون، برای مشاهده بهترین محصولات پوز ثابت و سیار به وب‌سایت پوز پرداز مراجعه نمایید.