21
فوریه

بازاریابی الکترونیک

با رواج تکنولوژی و اینترنت پرسرعت مفاهیمی همانند تجارت الکترونیک، بازاریابی الکترونیک و پول الکترونیک اهمیت بسیاری یافته است و دسترسی به جامعه هدف آسان‌تر از بازار سنتی شده است. دنیای اخیر را می‌توان زمان و جهان رقابت فعالان اقتصادی با یکدیگر، سبقت از رقیبان و تلاش برای بقای اقتصادی دانست. در این شرایط، بازاریابی و شیوه‌های جذب مشتری اهمیت بسیاری می‌یابد. در حال حاضر، بازاریابی به دو شیوه سنتی و الکترونیکی انجام می‌شود. در شیوه الکترونیکی، از شیوه‌ها و ابزارها مبتنی بر دنیای الکترونیک و تکنولوژی‌های نوین استفاده می‌شود. بازاریابی الکترونیک بر سه مرحله یکپارچگی، میانجی‌گری و واسطه‌گری استوار است. در هر یک از این مراحل شکلی از فروش خدمات و کالا ارائه می‌شود؛ اما، چرخه بازاریابی الکترونیک به طور کلی شامل چهار مرحله ذیل می‌باشد:

تدارکات

در این مرحله شرکت‌ها و موسسات باید به دنبال تعیین نیاز و رفع نیاز مشتریان بالقوه خود برآیند. تعیین این معیار باعث می‌شود تا سیاست‌های تبلیغاتی و تولیدی شرکت‌ها در برپایه رفع نیاز مشتریان استوار باشد. برای دستیابی به این هدف، می‌توان از سایت‌ها، نظرسنجی‌های الکترونیک و تبلیغات مداوم استفاده نمود تا مشتریان اقدام به پر کردن فرم‌های گوناگون نموده و انتظارات و نیازهای خود را به صورت محسوس و یا غیرمحسوس اذعان دارند.

بازاریابی الکترونیک

ارتباطات

بسیاری از کارشناسان و نظریه‌پردازان تجارت الکترونیک از کلمه AIDA برای چهار زیرمجموعه ارتباطات در دنیای بازاریابی الکترونیک استفاده می‌نمایند. مجموعه‌هایی که براساس توجه، اطلاعات، علاقه و عملکرد شکل گرفته است. ارتباط با مشتری و برخی از همکاران را می‌توان یکی از حلقه‌های موفقیت در دنیای تجارت به شمار آورد. ارتباط با مشتریان می‌تواند از طریق فایل‌های رایگان، بنرها و اطلاعیه تبلیغاتی و یا کارت‌پستال‌های مناسبتی باشد که تمامی آن‌ها منجر به جلب نظر و افزایش پایبندی مشتری می‌شود.

تحویل کالا

پس از ثبت سفارش کالا توسط مشتریان، تحویل یکی از مهم‌ترین مراحل به شمار می‌آید. بدیهی است که تحویل کالای در کوتاه‌ترین زمان و ارائه ی بهترین خدمات باعث پایبندی خریدار به سازمان و تشویق وی به خرید مجدد می‌شود.

خدمات پس از فروش

بسیاری از فروشندگان و شرکت‌های بزرگ و جهانی شعاری با این محتوا را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند که فروش پایان کار نیست، بلکه آغاز یک همکاری است؛ ازاین‌رو، اقدام به راه‌اندازی بخشی با عنوان خدمات پس از فروش می‌نمایند تا بتوانند مشتریان بالفعل خود را راضی نگه داشته و زمینه خرید آنان را همواره فراهم نمایند. این کار از طریق ارسال ایمیل‌های متعدد و اطلاعیه‌های گوناگون فراهم می‌شود.