ترندهای تجارت الکترونیک در آینده
23
جولای

ترندهای تجارت الکترونیک در آینده

ترندهای تجارت الکترونیک

ماندن در صدر ترندهای تجارت الکترونیک یک گزینه انتخابی نیست بلکه یک ضرورت است. برای صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک، در جریان روندهای صنعت برای رقابت ماندن و شناسایی فرصت‌های جدید بسیار مهم است.

ترند اول: چشم‌انداز ترندهای تجارت الکترونیک رقابتی تر می‌شود.

طبق گزارش اخیر، ترندهای تجارت الکترونیک تا پایان سال، 20.4 درصد از خرده‌فروشی‌های جهانی را به خود اختصاص خواهد داد، درحالی‌که پنج سال پیش این مقدار، تنها 10 درصد بود. به‌عبارت‌دیگر فضای تجارت الکترونیک در حال شلوغ شدن و پیشرفت است.

رشد سریع تجارت الکترونیک را می‌توان به دلایل زیادی نسبت داد. بیماری کرونا یکی از دلایل اصلی آناست. در مواقع عدم اطمینان، ترس از ویروس و ماندن در خانه باعث تغییراتی در رفتار مصرف‌کننده شده و باعث تبدیل خرید آفلاین به خرید آنلاین شده است. تعداد زیادی از کسب‌وکارهای تجارت الکترونیکی با اقتضای زمان ظهور می‌کنند.

چالش: افزایش هزینه‌های تبلیغات و کاهش اثربخشی کمپین

متصدیان تجارت الکترونیک و تازه‌واردان برای جلب‌توجه مردم در حال رقابت هستند. نتیجه آن، افزایش هزینه‌های تبلیغات و کاهش بازگشت هزینه تبلیغات است. به‌عنوان‌مثال: تبلیغات در فیس‌بوک در حال حاضر 47 درصد بیشتر از سال قبل هزینه دارد.

اما موضوع به اینجا ختم نمی شود. به دنبال به‌روزرسانی‌های حریم خصوصی اپل، اشتراک‌گذاری داده‌های بین برنامه‌ای ممنوع است، مگر اینکه کاربران اجازه دهند. پیامدهای این خط‌مشی مهم و فوری باعث شده تبلیغات در فیس‌بوک و اینستاگرام بسیار کمتر از قبل موثر باشند.

ترندهای تجارت الکترونیک

راه‌حل: به حداکثر رساندن ارزش طول عمر مشتری به نسبت هزینه جذب مشتری

افزایش تلاش‌ها برای حفظ مشتری راه دیگری برای خروج از این وضعیت دشوار است. همان‌طور که هزینه‌های جذب مشتری همچنان در حال افزایش است، به حداکثر رساندن ارزش طول عمر مشتری به حفظ حاشیه سود برای کسب‌وکار شما کمک می‌کند.

ترند دوم: کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک بیشتر برای غلبه بر تنگناهای رشد جهانی است.

با رسیدن کسب‌وکارها به محدودیت‌های رشد خود در محیط داخلی، دنیا شاهد گسترش بیشتر ترندهای تجارت الکترونیک در صحنه جهانی خواهد بود. یک نظرسنجی اخیر نشان داد که 76 درصد از خریداران آنلاین از سایتی خارج از کشور خود خرید کرده‌اند.

چالش: عبور از موانع توسعه خارجی

مسیر گسترش تجارت بین‌المللی بدون اصطکاک نخواهد بود. به‌عنوان‌مثال، ناکافی بودن بودجه، فرصت‌های رشد را محدود می‌کند. علاوه بر این، رقابت و کسب استعداد در یک بازار ناآشنا چالش‌هایی را برای مدیریت ایجاد می‌کند. مدیریت زنجیره‌های تامین فرامرزی نیز می‌تواند مشکل باشد.

راه‌حل: برنامه‌ریزی برای آماده‌شدن برای رشد

راه‌های زیادی برای رشد یک کسب‌وکار وجود دارد. جدا از بین‌المللی‌سازی، می‌توانید روی توسعه محصول و نفوذ به بازار نیز کار کنید. صرف‌نظر از مسیری که طی می‌کنید، برخی ملاحظات مرتبط عبارت‌اند از: چه زمانی توسعه می‌دهید؟ شما چگونه آن را انجام خواهید داد؟ به چه منابعی نیاز خواهید داشت؟

ترند سوم: روش‌های متعارف تامین مالی

تامین مالی جایگزین در بین شرکت‌های تجارت الکترونیک محبوبیت پیدا کرده است. بسیاری از کسب‌وکارها به‌جای گرفتن وام یا معامله سهام برای پول سرمایه‌گذاری، روش‌های دیگر تزریق وجه نقد، مانند تأمین مالی مبتنی بر درآمد و تأمین مالی موجودی را ترجیح می‌دهند. تعدادی از دلایل این تغییر عبارت‌اند از:

  • درخواست وام‌های بانکی زمان بر است.
  • دارایی‌های واجد شرایط برای وثیقه برای وام‌ها ندارند.
  • بازپرداخت وام در اقساط ثابت بر جریان نقدی شرکت‌ها فشار وارد می‌کند.

چالش: سنجش مزایا و معایب تامین مالی جایگزین

طیف گسترده‌ای از ابزارهای مالی، متناسب با نیازهای کسب‌وکارهای عصر جدید، در دهه گذشته ظهور کرده‌اند. صاحبان تجارت الکترونیک به زمان نیاز دارند تا با این راه‌حل‌های تامین مالی آشنا شوند. به‌عنوان‌مثال، در تامین مالی مبتنی بر درآمد، بودجه به‌صورت اقساط ثابت بازپرداخت نمی شود. در عوض، پلتفرم‌ها درصد ثابتی از درآمد شرکت را تا زمان بازپرداخت کامل آن به اشتراک می‌گذارند.

این رویکرد هر دو جنبه مثبت و منفی را دارد. از جنبه مثبت، بازپرداخت انعطاف‌پذیر است. اما بااین‌حال، برای استفاده از تامین مالی مبتنی بر درآمد، کسب‌وکار باید درآمدهای مکرر داشته باشد. این‌ها جنبه‌هایی هستند که باید قبل از انتخاب راه‌حل تامین مالی برای شرکت در نظر گرفت.

راه‌حل: کاوش راه‌حل‌های تامین مالی جایگزین برای تقویت رشد کسب‌وکار

تحقیقات بازار در سال گذشته نشان داد، سرمایه‌ای که شرکت‌های تجارت الکترونیک در سراسر جهان به دست آورده‌اند، 16.8 میلیارد دلار بوده است. این افزایش پنج برابری نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل است. بدیهی است که شرکت‌های تجارت الکترونیک برای رشد و چالش‌های پیشرو آماده هستند. ازآنجایی‌که روش‌های سنتی تامین مالی نمی‌تواند به‌درستی نیازهای این شرکت‌ها را برطرف کند، تامین مالی جایگزین می‌تواند باقی بماند.