تشخیص کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی
01
نوامبر

تشخیص کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی

تشخیص اصل بودن کارت‌خوان‌

یکی از خلاقیت و اختراعات انسان‌ها دستگاه‌های کارت‌خوان بوده است که به‌خاطر این که وسیله‌ای کارآمد است، اهمیت وجود آن را هر روزه درک می‌کنیم. این دستگاه‌های کارت‌خوان موجب شده مسولیت سنگینی را از دوش هر فرد برداشته و یک روش جدیدی از بانکداری را ایجاد کرده است. این دستگاه‌ها هرساله یا از گذشته تا به امروز دارای تغییرات زیاد و پیشرفت‌های فراوانی بوده است و کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی هم در بازار زیاد شده است.

برای همین موضوع افرادی به‌خاطر سودجویی سعی می‌کنند که با شگردهایی اقدام به کلاهبرداری کنند. در زمینه کارت‌خوان‌ها این اتفاق رواج پیدا کرده است. این کلاهبرداران با ترفندهایی پیچیده سعی در جازدن این کارت‌خوان‌های تقلبی به‌جای اصلی می‌کنند.

نحوه تشخیص کارت‌خوان تقلبی از اصلی

کلاهبرداری که ممکن است این افراد سودجو انجام دهند، این است که دستگاه پوزی شبیه به نسخه اصلی را تولید می‌کنند و زمانی که پول از حساب افراد کم می‌شود، اطلاعات شخص را هم هک کرده و به‌راحتی از کارت افراد با روشی سوءاستفاده می‌کنند. این مقاله شما را با راه‌های شناختن کارت‌خوان تقلبی از اصلی آشنا می‌کند که عبارت‌اند از:

کارت در دستگاه پوز بیش از حد فرو برود

زمانی که فرد کارتی را وارد دستگاه می‌کند، اندازه 2 بند انگشت از کارت بیرون از دستگاه می‌ماند؛ اما در دستگاه تقلبی کارت بیشتر فرومی‌رود و تقلبی است. باید در این زمان از گفتن رمز و اطلاعات خود خودداری کنید.

زبانه‌های گشاد

در دستگاه‌های تقلبی پوز زبانه کنار دستگاه که نگهدارنده محسوب می‌شوند، یک‌بند انگشت گشادتر است که در دستگاه‌های اصلی و اورجینال این ضخامت کمتر دیده می‌شود. با دیدن این صحنه خرید نکرده و به سازمان مربوطه اطلاع دهید.

سفت‌وسخت بودن صفحه‌کلید

اگر با دستگاه پوز فعالیتی انجام داده باشید، متوجه شده‌اید که دکمه‌های آن نرم هستند. به‌راحتی رمز کارت را وارد می‌کنید که دستگاه جعلی این‌طور نبوده و صاحب دستگاه اطلاعات پنهان کارت فرد با رمز او را هک کرده و کارت جدیدی مانند کارت اصلی صادر و سوءاستفاده می‌کند. اگر با جنین دستگاهی روبرو شدید، رمز کارت را خودتان وارد کنید و از گفتن به شخص امتناع کنید تا اطلاعات شما هک نشود.

کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی

نبودن چراغ‌های چشمک‌زن

یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی را از هم تشخیص دهید، این است که چراغ چشمک‌زن ندارد. این چراغ چشمک‌زن در بیشتر دستگاه‌های پوز وجود دارد و اگر دستگاهی این چراغ را نداشته باشد، از خرید با آن دستگاه خودداری کنید.

تشخیص دادن تقلبی یا اصل بودن دستگاه پوز هنگام خرید دستگاه

افرادی که اقدام به تهیه دستگاه پوز می‌کنند، می‌خواهند، بدانند که دستگاهی که تهیه کرده‌اند، اصل است یا تقلبی که باید با روش‌های شناخت کارت‌خوان‌های تقلبی از اصلی را حتما بشناسند تا بتوانند تشخیص دهند. در این مقاله به نکاتی که این موضوع را به شما آگاهی می‌دهد می‌پردازیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

وجود نام شاپرک روی رسید

شاپرک مخفف شبکه الکترونیک پرداخت کارت است که هدف آن توسعه، تقویت و تعیین مقررات و نظام پرداخت الکترونیک است. معمولا لوگوی آن روی رسید تمام دستگاه‌های پوز وجود دارد. پس وجود یا نبودن نام شاپرک روی کارت‌خوان روش تشخیص کارت‌خوان اصلی است. پس زمان خرید به رسید خود توجه کرده که حتما لوگوی نام شاپرک روی آن وجود داشته باشد تا پرداخت امنی انجام شود.

اپلیکیشن شرکت‌های معتبر

بعدازاین که دستگاه را روشن کردید باید مطمئن شوید که اپلیکیشن یکی از شرکت‌های پوز که دارای مجوز است روی آن نصب باشد که دستگاه کارت‌خوان یک یا چند مورد در آن‌ها را حتما پشتیبانی می‌کنند مانند: شرکت به پرداخت ملت، شرکت پرداخت الکترونیک سپهر، شرکت فن آوا کارت و …

خرید از فروشگاه‌های معتبر

برای خرید دستگاه پوز موردنظر خود سعی کنید از فروشگاه‌های معتبر که دارای خدمات پس از فروش هستند، خریداری کنید. مهم نیست آنلاین خرید می‌کنید یا حضوری فقط از معتبر بودن فروشگاه اطمینان پیدا کنید. زیرا کارت‌خوان‌های اصلی و تقلبی در این شرکت‌ها مشخص است و کارت‌خوان تقلبی ارائه نمی‌شود. اگر به‌صورت آنلاین خرید می‌کنید به وجود اینماد در سایت، وجود SSL ، شماره تماس که راه ارتباطی شما و شرکت باشد توجه کنید.

سخن پایانی

اگر به هر دلیلی نیاز به خرید یک دستگاه پوز پیدا کردید، از شرکت‌های معتبری همچون شرکت پوز پرداز تهیه کنید که یکی از مجهزترین مراکز پشتیبانی فنی تعمیرات و گارانتی دستگاه‌های کارت‌خوان را راه‌اندازی کرده است.