01
جولای

توسعه کسب و کار چیست؟

ساده‌ترین تعریف توسعه کسب و کار را می‌توان به مجموعه اقدامات، ایده‌ها، ابتکارات، خلاقیت‌ها و فعالیت‌هایی نسبت داد که منجر به بهتر شدن کسب و کار و تقویت قوای تجاری بنگاه‌های اقتصادی می‌شود. برای محقق شدن این امر سازمان باید مجموعه‌ای از استراتژی‌ها تصمیم‌گیری‌ها را در کسب و کار خود به کار بگیرد. توسعه کسب‌وکار مستلزم انجام فرایندها، وظایف و نظارت بر آن‌ها می‌باشد. توسعه کسب و کار اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا، زمانی که بنگاه اقتصادی موفق به توسعه کسب و کار نشود، ناخودآگاه توسط رقبا حذف و پس از مدتی ورشکست خواهد شد؛ بنابراین، هر بنگاه اقتصادی باید سهم خود را در بازار تجارت توسعه دهد و روزانه بر فعالیت و تولید خود بیافزاید. در این یادداشت به معرفی برخی از راهکارهای توسعه کسب و کار پرداخته می‌شود:

بازاریابی

بازاریابی را می‌توان یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت توسعه کسب و کار یک بنگاه اقتصادی به شمار آورد. این اقدام جهت سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به صورت تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی، توزیع نمونه‌ها و فروش شخصی انجام شود.

توسعه کسب و کار چیست

شناخت کامل مشتریان

یکی دیگر از ضروریات فعالیت‌های اقتصادی شناخت کامل مشتریان بالقوه و بالفعلی می‌باشد. به‌همین دلیل، صاحبان مشاغل باید براساس روش‌های گوناگونی همانند نیازهای مشتریان، سلایق آنان، سطح توان مالی و فرهنگی و علایق آنان باید به درستی سنجیده شود. سپس، براساس نیازها و ویژگی‌های مشتریان بالقوه و بالفعل اقدام به تولید خدمات و کالاهای خود نمایند.

مدیریت تولید محصول

بدیهی است که تولید محصول و یا ارائه هر گونه خدمات با مقداری دورریز همراه است. برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید و تغییر در آن‌ها باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام شود تا بتوان هزینه ‎های آن را به بخش‌های دیگر تخصیص داد.

فرصت‌ها را از دست ندهید

از هر زمانی برای معرفی محصولاتتان به افراد و جذب مشتری استفاده کنید. این عامل باعث تقویت و توسعه کار شما در طولانی مدت می‌شود.