خودپرداز یا دستگاه ATM چیست؟
27
فوریه

خودپرداز یا دستگاه ATM چیست؟

خودپرداز شخصی

دستگاه‌های خودپرداز یکی از ابزارهای استراتژی هستند که در افزایش و میزان کسب درآمد مهم تلقی می‌شوند. این دستگاه‌های خودپرداز به دلیل مزیت‌های بی‌شماری که داراند، برای بیشتر شغل‌ها و کسب‌وکارها مهم تلقی می‌شود. زیرا این دستگاه‌های خودپرداز به فروشگاه‌های خرده‌فروشی، کافه‌ها، هتل‌ها و دیگر شغل‌ها کمک می‌کند تا خرید آنها بیشتر شده  وفاداری و حتی امنیت را هم بیشتر می‌کند به همین دلیل محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و در هزینه‌های بانکی هم افراد را یاری کرده و در این کار صرفه‌جویی می‌شود. در این مقاله در مورد خودپردازهای دستگاه ATM صحبت می کنیم.

دستگاه ATM یا خودپرداز

خودپرداز یا دستگاه ATM از شگفت‌انگیزترین اتفاق در دنیای تکنولوژی در سال‌های اخیر است. این دستگاه راه تازه‌ای در بانکداری در ایران به وجود آورده افراد می‌توانند کارهای ساده‌ای مانند برداشت یا واریز به‌حساب دیگران را بدون نگرانی با معطلی انجام دهند. وجود این دستگاه‌ها در هر شهر و روستایی کاملا ضروری بوده و افراد برای انجام بیشتر کارها و امور بانکی خود بدون نیاز به رفتن به شعبه‌های بانک آن را انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها ابزاری هستند که توان پول نقد را دریافت کرد یا کارت به کارت کرده و موجودی خود را از کارت شخصی مطلع شد.

این دستگاه‌ها امروزه در کنار بیشتر درب‌های بانک‌های مختلف در شعبه‌های متفاوت دیده می‌شوند. خرید خودپردازهای شخصی یکی از اموری است که امروزه افراد برای حرفه‌های خاص و کسب‌وکارها انجام می‌دهند. برای اینکه بتوانید صاحب یکی از این دستگاه‌های ATM شوید باید مدارکی را برای درخواست آماده کنید و حتی مکانی مناسب را برای نصب این دستگاه در نظر داشته باشید. البته خرید این دستگاه به‌سادگی خرید کارت‌خوان‌ها نیست و نیاز به‌پیش نیازهای زیادی دارد.

پیش‌نیازهای لازم برای خرید دستگاه خودپرداز شخصی

برای اینکه فردی صاحب دستگاه خودپرداز شخصی شود باید دارای شرایطی باشد که بانک بتواند با خیال راحت این دستگاه‌ها را واگذار کند. این شرایط و پیش‌نیازهای لازم شامل موارد زیر می‌شوند:

  • نداشتن سوپیشینه اولین مورد و مهم‌ترین دلیل است. فردی که تقاضا می‌کند بانک در مورد سابقه فرد استعلام می‌گیرد تا از بابت حسن شهرت او اطمینان حاصل کند.
  • محلی را که برای نصب دستگاه در نظر گرفته شده توسط کارشناسان باید بررسی شود و تقاضاکننده باید تاییدیه محل نصب را داشته باشد و بعد برای خرید خودپرداز یا دستگاه ATM اقدام کند.
  • در انجام خرید دستگاه خودپرداز تقاضاکننده مجموعه‌ای از تعهدات بانکی را باید بپذیرد که شامل طرز نصب و راه‌اندازی و ارائه‌کردن مدارک موردنیاز است. زیرا بررسی و تایید مدارک و شرایط تقاضاکننده از پیش‌نیازهای مهم در خرید دستگاه ATM محسوب می‌شود.
  • خریدار دستگاه وظیفه دارد که برای تضمین سوئیچ بانکی یک چک را به بانک راه دهد و با این چک تضمین می‌شود که خریدار قصد سواستفاده از سوئیچ بانکی را ندارد.

ساختمان کلی دستگاه خودپرداز شخصیساختمان کلی دستگاه خودپرداز شخصی

هر دستگاهی شامل ابزار و اجزایی است که توسط آن فعالیت می‌کنند. خودپردازها هم دارای اجزای مختلفی هستند یک دستگاه خودپرداز معمولا از دو قسمت ورودی و چهار قسمت خروجی تشکیل شده است. بخش‌های ورودی خودپرداز شامل موارد زیر می‌شوند:

کارت‌خوان

از قسمت‌های ورودی دستگاه ATM یا خودپردازها محسوب می‌شود که این قسمت داده‌های روی کارت‌های مختلف را می‌خواند. دستگاه توسط نوار مغناطیسی  پشت کارت اطلاعات را ضبط می‌کند. سرورهای اصلی بعد از دریافت اطلاعات از حساب شما استفاده می‌کنند.

صفحه‌کلید

بعد از اینکه کارت را وارد دستگاه کردید رمز را از طریق صفحه‌کلید وارد کنید. این رمزها زمان ارسال به سرورهای اصلی میزبان کدگذاری می‌شوند.

اسپیکر

همان بلندگو است که زمان فشاردادن کلیدهای مختلف صدا را پخش می‌کند.

صفحه‌نمایش خودپرداز یا دستگاه ATM

این صفحه معمولا اطلاعاتی که زمان تراکنش انجام‌دادن ایجاد می‌شود را نشان می‌دهد. کل مراحل برداشت و یا عملیات های دیگری که انجام می‌دهید توسط این صفحه نشان داده می‌شود. در اکثر دستگاه‌های ATM از صفحه‌های LCD یاCRT می‌شود.

پرینترهای رسید

این قسمت از دستگاه بیشتر جزئیاتی که به خدمات بانکی ربط دارد؛ مانند ساعت، تاریخ، مبلغ، شماره پیگیری و… را برای مشتری چاپ می‌کند.

نگه دارنده پول

این قسمت از دستگاه ATM را قلب دستگاه نام‌گذاری می‌کنند. این قسمت سیستمی است که پول درخواست شده را به مشتری پرداخت می‌کند و وظیفه دارد اسکناس‌ها را شمرده و به مشتری تحویل دهد.

کلام آخر

دستگاه خودپرداز یا دستگاه ATM را تمامی افراد حقوقی و حقیقی بدون هیچ محدودیتی می‌توانند دریافت کنند. البته برای دریافت آن پیش‌نیازهای فنی و تجاری برای واگذاری وجود دارد که مهم‌ترین مورد آن محلی است که برای نصب دستگاه در نظر گرفته شده است.