22
آگوست

درباره دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم (بخش ۲)

در قسمت نخست این یادداشت به معرفی تاریخچه و دلایل استفاده از دستگاه‌ کارتخوان پرداخته شد. در بخش دوم، مزایا، ویژگی‌ها و دلایل کارکرد این دستگاه با عنوان “درباره دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم ” تشریح می‌شود. 

چه کسانی می‌‎توانند دستگاه‌ کارتخوان دریافت کنند؟

کارتخوان را تمام افرادی که فعالیت اقتصادی و یا کسب و کاری دارند می‌توانند دریافت کنند. به عبارت دیگر، تمام افراد حقیقی و یا حقوقی می‌توانند از این دستگاه برای مبادلات خود استفاده کنند و محدودیتی برای دریافت و یا عدم دریافت این دستگاه تعریف نشده است. برای دریافت دستگاه‌ کارتخوان می‌توانید به مجموعه پوزپرداز مراجعه نموده و با اطلاعات هویتی و بانکی خود این دستگاه را دریافت نمایید. البته نیاز به توضیح است که بانک‌ها و موسسات دیگری اقدام به عرضه انواع دستگاه کارتخوان می‌کنند که در مواردی ضمانت‌نامه بانکی، وجوه نقد و مدارک دیگری را درخواست خواهند داشت.

از کارتخوان در چه مناطقی می‌توان استفاده نمود؟

به لطف پیشرفت تکنولوژی، امروزه دستگاه‌های کارتخوان به صورت سیار و ثابت وجود دارد. به همین دلیل، از دستگاه پوز در تمام نقاط همانند فروشگاه‌ها، پارکینگ‌ها و حتی خدمات درب منزل می‌توان استفاده نمود. لازمه استفاده از دستگاه کارتخوان یک خط تلفنی است که می‌تواند سیم کارت موبایل و یا یک خط تلفن ثابت باشد.

در مورد دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم

برای دریافت دستگاه به کجا مراجعه کنیم؟

تمامی بانک‌ها، موسسات مالی و شرکت‌های مرتبط همانند مجموعه بزرگ پوزپرداز می‌تواند دستگاه مورد نظرتان را با هر گونه کارکردی در اختیار شما قرار دهند؛ اما، هر یک از این مجموعه‌ها و مراکز شرایط ویژه و اختصاصی برای تحویل دستگاه دارند. در این میان مجموعه پوزپرداز بهترین شرایط را برای حمایت از فعالان اقتصادی دارد.

تراکنش‌های ناموفق دستگاه کارتخوان

یکی از اتفاقات رایج، تراکنش ناموفق است. بدین معنی که کارت بانکی کشیده و رمز زده می‌شود؛ اما، پولی به فروشنده انتقال نمی‌یابد. در چنین شرایطی و مواردی نادر مشاهده می‌شود، این پول از حساب خریدار کسر می‌شود. این شرایط یکی از اتفاقاتی است که ممکن است در استفاده از این دستگاه بوجود آید. اما در صورت بروز چنین شرایطی هیچ یکی از طرفین مبادله نباید نگران باشند؛ زیرا، رقم کسر شده به طور معمول پس از گذشت مدت زمان 24 ساعت به حساب شخص صاحب حساب بازمی‌گردد. در صورت عدم بازگشت به حساب، می‌توان مراتب را از بانک‌های عامل پیگیری نمود. به طور کلی، بهتر است درباره دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم تا بتوانیم از آن بهترین استفاده را بکنیم.