14
آگوست

درباره دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم (بخش ۱)

 بدون شک دستگاه کارتخوان را می‌توان یکی از ابزارهای متحول‌کننده دنیای تجارت به شمار آورد؛ زیرا، اختراع این دستگاه باعث حذف تدریجی پول کاغذی در داد و ستد شد و این عامل، تسهیل فرآیند مبادلات را به میزان قابل‌توجهی به دنبال داشت. مزایای این دستگاه باعث شده تا روزانه بر کاربرد و تعداد آن افزوده شود و فعالان اقتصادی بر استفاده از آن پافشاری کنند؛ اما، کاربران دستگاه‌های کارتخوان که فروشندگان و خریداران می‌باشند، بایستی اطلاعاتی در خصوص این دستگاه داشته باشند تا بتوانند هوشمندانه و بهینه از آن استفاده کنند. در این یادداشت به اطلاعاتی جامع در خصوص کارتخوان که برخی آن را دستگاه پوز می‌نامند، پرداخته می‌شود.

تاریخچه دستگاه کارتخوان

اولین دستگاه در سال 1974 میلادی برای استفاده در شعب مک دونالد طراحی و توسط فردی به نام بروبک ساخته شد. این دستگاه چنان مورد استقبال قرار گرفت که ظرف مدت سی سال توسط کشورهای گوناگون ساخته و در فروشگاه‌های گوناگون مورد استفاده قرار گرفت. نیاز به توضیح است که این دستگاه به طور تقریبی، یک دهه است که در ایران کاربرد یافته و در تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مورد دستگاه کارتخوان بیشتر بدانیم

دلیل استفاده از دستگاه کارتخوان

این دستگاه از هر نوع و نمونه‌ای که باشد، این قابلیت را دارد که بتوانید خریدی با سقف مالی ده میلیون تومان را بدون حمل و نقل پول کاغذی انجام دهید. به عبارت دیگر، استفاده از کارت‌های بانکی و کارتخوان، عاقلانه‌ترین کاری است که افراد برای مبادلات بانکی خود می‌توانند از آن استفاده کنند.

برای چاپ و نشر پول کاغذی علاوه بر صرف زیادی پول و انرژی، محیط زیست به دلیل صرف کاغذ و مواد اولیه به خطر می‌افتد. در صورتی که با استفاده بیشتر از دستگاه کارتخوان و حذف پول کاغذی، سرمایه ملی ذخیره شده و کمک شایانی به حفظ محیط زیست خواهد شد.

از طرف دیگر، بسیاری از پزشکان و متخصصان بهداشت معتقدند، پول کاغذی به‌دلیل جابجایی بیش از حد یکی از منابع انتقال ویروس و میکروب‌های گوناگون می‌باشد. در حالی که با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان، انتقال آلودگی‌ها و میکروب‌ها به حداقل می‌رسد؛ بنابراین، استفاده از دستگاه کارتخوان بهداشتی‌تر بوده و در حفظ سلامتی افراد تأثیر بسزایی دارد.