23
فوریه

دستگاه پوز (تاریخچه و انواع آن)

دستگاه پوز که برخی به آن کارتخوان می‌گویند، به یکی از ابزارها و دستگاه‌های رایجی تبدیل شده که تقریبا در تمامی فروشگاه‌ها، مراکز تجاری و اداری قابل مشاهده است. در حال حاضر این دستگاه، در تمامی تبادلات مالی همانند خرید شارژ، پرداخت قبوض، پرداخت هزینه کالا و یا خدمات استفاده می‌شود. 

با دستگاه پوز می‌توان زمینه تسهیل تبادلات مالی را فراهم نمود.

شرکت ویزا در سال 1979 اقدام به ساخت دستگاهی نمود که نخستین سامانه تبادلات مالی در جهان به شمار می‌آمد. پس از گذشت دو سال، شرکت الکترونیکی دیگری با نام وریفون (Verifone) اقدام به طراحی سامانه‌های تبادل مالی نمود و آن ها را در بریتانیا مورد استفاده قرار داد. دستاوردهای این شرکت الکترونیکی در سال 1994 توسط مجموعه دیگری با نام لیپمن تکمیل و به جهانیان ارائه شد.

دستگاه پوز (تاریخچه و انواع آن)

این مجموعه اقدام به افزودن نواری مغناطیسی پشت کارت و تراشه‌ای روی کارت نمود تا سرعت فرآیند تشخیص کارت‌های بانکی افزایش یابد. در حال حاضر دستگاه کارتخوان تغییرات بسیاری یافته و امکانات گوناگونی بدان افزوده شده است. دستگاه‌های کارتخوان به دو گروه کلی سیار و ثابت قابل تقسیم است. عمده‌ترین دستگاه‌های کارتخوان ثابت از نوع تلفنی Dial-up، شبکه‌ای  LAN و متصل به رایانه PC-POS می‌باشد. همچنین، دستگاه کارتخوان سیار دارای سه گروه اصلی بی‌سیم، قابلیت اتصال به Wi-Fi و موبایلی MPOS است.

برای دریافت دستگاه پوز از مجموعه پوزپرداز اقدام نمایید.

هر یک از این دستگاه‌ها از ویژگی‌ها و امکانات متفاوتی برخوردارند؛ اما، کاربرد آنان به صورت کلی مشترک بوده و زمینه انتقال وجوه مالی میان فروشنده و خریدار، خرید شارژ تلفن همراه، دریافت موجودی و گردش حساب، پرداخت قبوض و سهولت تبادلات مالی را فراهم می‌آورد. استفاده از این دستگاه باعث حذف حمل پول نقدی و خطرات ناشی از آن شده و امنیت افراد را تا حد قابل توجهی حفظ کرده است.