22
آگوست

دستگاه پوز نسل چندم

از سال 1974 میلادی تاکنون که نخستین کارتخوان و یا پوز ساخته شد، این دستگاه دچار تغییرات بسیاری شده است. به طوری که اندازه و ابعاد آن در مقایسه با نمونه‌های اولیه آن بسیار کاهش یافته و برای حمل و نقل بسیار آسان می‌باشد؛ اما، این تغییرات محدود به ظاهر نبوده و تکنولوژی‌ها و امکانات آنان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. در حال حاضر انواع متفاوت و گوناگونی از دستگاه کارتخوان وجود دارد که هر یک براساس ویژگی به نسل‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند. براین اساس دستگاه پوز نسل چندم تعیین کننده سرعت و ویژگی‌های آن می‌باشد.

کارتخوان متصل به خطوط تلفن ثابت با فناوری مجهز به Dial-up

اینترنت مبتنی بر خطوط تلفن و فناوری Dial-up Dial-up را می‌توان از نسل‌های نخستین اینترنت قلمداد کرد که لازمه استفاده از آن تلفن ثابت، سیم تلفن و کامپیوترهای خانگی بود. این نوع اینترنت سرعت پایینی در تبادل اطلاعات داشت و شرط اتصال به اینترنت آزاد بودن خط بود؛ زیرا، در صورت مشغول بودن خط ارتباط فرد با اینترنت قطع و تبادل اطلاعات با خلل روبرو می‌شد. کارتخوان‌های مبتنی بر فناوری Dial-up چنین ویژگی دارند و استفاده از آنان نیاز به خط آزاد دارد. به همین دلیل این نوع دستگاه برای مشاغلی مناسب است که تعداد تراکنش روزانه آن‌ها پایین بوده و در صورت نیاز می‌توانند ارتباط تلفن را قطع نموده و خط را آزاد نگه دارند. این نوع کارتخوان، نسل نخست کارتخوان به‌شمار می‌آید.

دستگاه پوز نسل چندم

کارتخوان مبتنی بر شبکه LAN
این نوع کارتخوان که نسل دوم به‌شمار می‌آید، دارای سرعت بالاتری در تبادلات مالی می‌باشد و برای اتصال به اینترنت نیاز به استفاده از پورت مخصوصی دارد. بنابراین برای اتصال به اینترنت نیاز به آزاد بودن خط تلفن ندارد. این نوع کارتخوان برای فروشگاه‌های کوچک و فعالانی مناسب است که حداکثر سی تراکنش در یک روز دارند؛ زیرا، سرعت این دستگاه خیلی بالا نیست.

دستگاه‌های کارتخوان مبتنی بر اینترنت بی‌سیم (Wi-Fi)

این نوع کارتخوان، همانند گوشی‌های هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت بی‌سیم را دارد؛ بنابراین، در مناطقی که توسط این نوع اینترنت پوشش داده شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع دستگاه را نسل سوم کارتخوان‌ها می‌دانند که سرعت بالایی دارد و در فروشگاه‌های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می‌‍گیرد.

دستگاه‌های کارتخوان مبتنی بر سیم کارت

دستگاه‌های نسل چهارم به جهت سهولت در حمل و نقل، مبتنی بر دیتای تلفن همراه و اینترنت آن می‌باشد. در این نوع پوز، باتری و سیم کارتی نصب می‌شود تا دارندگان آن بتوانند در هر نقطه‌ای از آن استفاده نمایند این دستگاه‌ها به کارتخوان نسل چهارم شهرت دارد. 

براساس ویژگی‌های فوق دستگاه پوز نسل چندم تعیین و ویژگی‌های هر کدام مشخص می‌شود.