19
فوریه

دستگاه پوز چیست؟

دستگاه پوز یکی از دستگاه‌های نوینی است که در سال‌های اخیر همراه با پیشرفت تکنولوژی ساخته و روزانه بر کاربرد و رواج آن افزوده می‌شود. دستگاه‌های پوز به‌صورت آنلاین و اینترنتی در مبادله ی وجوه نقدی و غیرنقدی و همچنین خرید و فروش کالا کاربرد دارد. به عبارت دیگر  دستگاه‌های پوز باعث تسهیل و آسانی فرایند خرید و فروش می‌شود. در این مقاله به انواع پوز و شیوه استفاده از این دستگاه می پردازیم:

پوز مخفف Point of Sale به معنی نقطه فروش است. این پایانه‌ها معمولاً ترکیبی از دو نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌باشند که به کمک شبکه‌های تلفنی و یا اینترنتی به بانک و پایانه‌های فروش متصل شده و از این طریق به حساب کاربری و بانکی مشتری و همچنین فروشنده وصل و موجب نقل‌ و انتقال پول می گردند.

قابلیت‌های دستگاه پوز

دستگاه‌های پایانه فروش امکان پرداخت انتقال و دریافت پول را فراهم می کنند. این دستگاه که عمدتاً با نام دستگاه کارت‌خوان شناخته می‌شود، مبلغی را به حساب فرد دیگری که عمدتاً فروشنده است، واریز می نماید. علاوه بر این مزیت، می‌‌توان خدمات دیگری از دستگاه‌های پوز نیز در یافت نمود مانند پرداخت قبوض و دریافت شارژهای تلفن همراه.

تاریخچه دستگاه پوز

براساس اسناد موجود، نخستین پایانه فروش در سال 1974 میلادی در یکی از شعب مک‌دونالد مورد استفاده قرار گرفت. این دستگاه دارای شکلی بود که با هر کلید، نوع غذا و قیمت آن تعیین می‌شده است؛ اما، دستگاه پوز به شکل فعلی از دهه ی هفتاد وارد فروشگاه‌های ایران گشت و از آن سال تاکنون روزانه بر کاربرد و خدمات آن افزوده شده است.

دستگاه پوز چیست؟

دستگاه‌های پوز براساس نوع کارکرد انواع و اقسام گوناگونی دارند.

دستگاه‌های پوز با قابلیت اتصال به اینترنت: این نوع دستگاه به سبب اتصال به اینترنت سرعت بالایی دارد و تاخیر آن بسیار پایین است.

دستگاه‌های پوز با قابلیت اتصال به خطوط تلفن: این‌گونه دستگاه‌ها معمولاً به خطوط تلفن شهری متصل شده و با اتصال به حساب بانکی افراد، تراکم نسبی بالا برای عملیات بانکی را انجام می‌دهند.

دستگاه‌های پوز با قابلیت اتصال به سامانه تلفن همراه: نسل جدیدتری نسبت به دو نسل بالایی است که با استفاده از یک سیم‌کارت به سامانه‌های تلفنی متصل شده و باعث انجام تراکنش مالی می‌شوند.

دستگاه پوز با قابلیت تماسی: این‌گونه پوزها، نسل جدید دستگاه‌های پوز هستند که ترکیبی از خطوط تلفن و اینترنت به شمار می‌آید و از طریق امواج بی‌سیم و رادیویی به حساب بانکی افراد متصل می شوند.