دستگاه کارت‌خوان مجازی چیست
28
ژوئن

دستگاه کارت‌خوان مجازی چیست؟

کاربرد دستگاه کارت‌خوان‌های مجازی

امروزه تقریبا بیشتر مکان‌های خرید و… مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان هستند که این دستگاه‌ها از مزایا و معایب زیادی هم برخوردار هستند. مشکلات در بخش کارت‌خوان‌ها هم کم نیستند و به دلیل تحریم و کم‌شدن این دستگاه‌ها در ایران و خرابی بعضی از دستگاه‌ها و نبود پشتیبان و همچنین با وجود بروز ویروس کرونا و مشکلات دیگری که وجود داشت، افرادی که در بخش فین‌تک فعال هستند به دنبال راهکارهای مناسبی بودند. محصولی را به‌عنوان کارت‌خوان مجازی ارائه کردند که آنلاین بوده و البته ماهیت فیزیکی ندارد. یعنی این کارت‌خوان‌های مجازی نمونه آنلاین کارت‌خوان‌های فیزیکی محسوب می‌شوند.

کارت‌خوان‌های مجازی چطور کار می‌کنند؟

برای اینکه بتوان از این دستگاه کارت‌خوان مجازی استفاده کرد، باید هرد و طرف دارنده کارت و مالک کارت‌خوان دارای اینترنت باشند که البته امروز بیشتر افراد به اینترنت گوشی‌های همراه متصل هستند و این کارت‌خوان‌ها باعث آسان‌شدن خریدوفروش تلفنی می‌شود. کسب‌وکارهایی مانند آژانس‌ها، کترینگ‌ها، رستوران‌ها و… سفارش‌های خود را از طریق تلفن دریافت می‌کنند که بعد از تحویل کالا یا خدمات  وجه را دریافت می‌کنند.

کار با این کارت‌خوان‌ها خیلی ساده و آسان بوده و برای اینکه بتوانید آن را تهیه کنید، باید به سایت درگاه پرداخت مراجعه و اقدام به خرید کنید و بدون هیچ مبلغی کارت‌خوان را دریافت کنید. این کارت‌خوان مجازی به شبکه‌های شتاب متصل هستند و تسویه‌های خود را در طول ۲۴ ساعت انجام می‌دهند. پذیرنده زمانی که سفارش را تلفنی دریافت می‌کند مبلغ را در یک لینک پرداخت برای خریدار ارسال می‌کند.

پرفروش‌ترین کارت‌خوان سیارخریدار هم به لینک پرداخت مراجعه و به گزینه پرداخت در صفحه درگاه پرداخت شاپرک متصل می‌شود و فرایند پرداخت الکترونیکی را تکمیل می‌کند. فروشنده در پنل کاربری خود وضعیت پرداخت در لحظه  که تغییر پیدا می‌کند و به پرداخت شده تبدیل می‌شود را مشاهده می‌کند. حالا باید سفارش را ارسال کرد که خریدار می‌تواند رسید دیجیتالی پرداخت را به مامور ارسال سفارش‌ها نشان دهد.

ویژگی دستگاه مجازی

این دستگاه کارت‌خوان مجازی ویژگی‌های خاصی دارد که موجب استقبال قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌های این دستگاه عبارت‌اند از:

  • بدون ودیعه و کاملاً رایگان است.
  • با استفاده از فاکتورهای آنلاین می‌توان از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی آن را اشتراک‌گذاری کرد.
  • با تمام کارت‌های عضو شتاب سازگاری دارد.
  • کمترین کارمزد را دارا است.
  • توانایی تسهیم وجه را دارد.

مزایای استفاده از دستگاه کارت‌خوان‌های مجازی

افرادی که دارای کسب‌وکارهای مختلفی هستند و از این کارت‌خوان مجازی استفاده می‌کنند، حتما از مزایای این دستگاه‌ها مطلع هستند و شاید بدانند که دارای مشکلات زیادی هم هستند. حک شدن، عدم آنتن‌دهی، به سرقت رفتن، تمام‌شدن رسید کاغذی و … مشکلاتی هستند که در زمان کارکردن با این دستگاه‌ها رخ می‌دهد.

اما مزیتی که این کارت‌خوان‌ها دارند این است که تمامی پرداخت‌ها و تراکنش‌ها توسط پنل و آنلاین قابل‌دسترسی بوده و لازم نیست که فردی زمان زیادی را برای چک‌کردن رسیدهای خود صرف کند.

با این کارت‌خوان‌ها این امکان وجود دارد که قبل از ارسال سفارش هزینه را دریافت کنید، بعد از آن سفارش را ارسال کنید و از دیگر مزایای آن دیجیتالی بودن آن است که می‌توان رسید را در تلفن همراه خود ذخیره کنید. این دستگاه برای فروشندگان و رستوران‌های که سفارش تلفنی دارند بسیار مناسب است.

کارت‌خوان‌های مجازی با کارت‌خوان سیار چه فرقی دارد؟

  • کارت‌خوان‌ها دارای تفاوت‌های اندکی نسبت به هم هستند که از تفاوت‌های عمده دستگاه کارت‌خوان مجازی با کارت‌خوان‌های سیار را بیان می‌کنیم. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:
  • کارت‌خوان‌های مجازی پشتیبانی 24 ساعته دارد؛ اما کارت‌خوان سیار این ویژگی را دارا نیست.
  • در کارت‌خوان مجازی می‌توان به‌صورت آنی گزارش‌گیری کرد؛ اما در کارت‌خوان خوان فیزیکی این امکان وجود ندارد.
  • برای دریافت کارت‌خوان های مجازی نیاز به ودیعه نیست؛ اما در کارت‌خوان سیار ودیعه برای دریافت لازم است.

کلام آخر

با استفاده از کارت‌خوان مجازی نیاز به حمل‌ونقل دستگاه کارت‌خوان سیار توسط پیک‌ها نیست و می‌توان هزینه سفارش را قبل از ارسال دریافت کرد. پیک یا نیروهای پستی با مشکلاتی مانند عدم آنتن‌دهی در بعضی از منطقه‌ها و یا تمام‌شدن شارژ دستگاه مواجه نمی‌شوند.