دلیل خطای تراکنش ناموفق
02
اکتبر

دلیل خطای تراکنش ناموفق

علت خطای تراکنش ناموفق

امروزه مهم‌ترین وسیله دریافت و پرداخت پول دستگاه‌های پوز ثابت و سیار هستند. اگر مشکل و خرابی برای این دستگاه پیش بیاید در کسب‌وکار اختلال آزاردهنده‌ای پیش می‌آید. این مشکل یعنی خطای تراکنش ناموفق در دادوستد افراد وقفه ایجاد می‌کند و افراد می‌توانند با آشنا شدن با این خطاها و مشکلات دستگاه پوز را بفهمند و آن را رفع کنند. این مشکلی است که صاحبان مشاغل را درگیر کرده موجب شده آن‌ها آموزش لازم برای یادگیری رفع خطا را یاد بگیرند. اگر دستگاه پوز بعضی از افراد دچار مشکل شد نیاز به تعمیر نیست و می‌توان با آشنایی با این خطاها فرد این خطاها را خود رفع کند.

تراکنش ناموفق

وقتی با  خطای تراکنش ناموفق روی صفحه دستگاه پوز مواجه می‌شوید؛ یعنی فردی از کارت به‌صورت اینترنتی یا فیزیکی استفاده کرده و پیامی به بانک صادرکننده کارت ارسال شده و به هر دلیلی برگشت می‌خورد مشتری موفق به انجام تراکنش نمی‌شود.  این یکی از خطاهای رایجی است که در دستگاه پوز اتفاق می‌افتد که به دلایلی زیادی این خطاها به وجود می‌آیند که چند مورد آن شامل:

خطای صادرکننده

 یعنی خطا ازطرف بانک صادرکننده کارت صورت‌گرفته است.

خطای پذیرندگی

ممکن است این خطا از طرف شرکتی که خدمات پرداختی ارائه می‌دهد اتفاق بیفتد.

خطای شاپرک

گاهی هم امکان دارد این خطا از طرف شرکت شاپرک بروز کند.

خطای کاربری

بروز این خطا هم از طرف صاحب کارت ایجاد می‌شود که موجودی کافی یا رمز اشتباه وارد می‌کند.

خطای کسب کار

این خطاها از طرف راهبری سیستم ایجاد می‌شود. پس دلیل‌های بسیاری برای  به‌وجودآمدن تراکنش ناموفق وجود دارد که می‌توانند با آشنایی با این خطاها نگران کسب‌وکار و نقل‌وانتقال پول نبود.

علت اختلال در تراکنش

گاهی اوقات در روزهای خاصی از سال استفاده از این دستگاه‌های کارت‌خوان به اوج خود می‌رسد. زمان خرید آخر سال همه مردم با کارت‌های عابربانک خود خریدها را انجام می‌دهند که همین موجب انجام تراکنش‌های فراوان کارت‌خوان‌ها می‌شود. همین دلیلی است که شبکه پرداخت الکترونیکی کشور هم به‌خاطر این‌همه فشار و تراکنش دچار اختلال و مشکل می‌شود و سیستم دچار اختلال شده و تراکنش‌های ناموفق انجام شود.

علت اختلال در تراکنش

این مشکل‌ها هم علت‌های زیادی برای به‌وجودآمدن دارند؛ مانند اختلال در شرکت‌هایی که خدمات پرداختی را ارائه می‌دهند یا همان شرکت پی اس پی و مشکل دیگر در سیستم شاپرک یا شتاب اتفاق می‌افتد. در آخر مشکل در سوئیچ بانک‌ها ایجاد می‌شود که همه این‌ها باعث تراکنش ناموفق است. در بعضی از اوقات این خطای تراکنش ناموفق به دلیل وجود تراکنش سیم‌کارت در درون  دستگاه پوز است یا اینکه سیم‌کارت به‌درستی درون دستگاه قرار نگرفته است. اگر دستگاه پوز ثابت دچار چنین مشکلی باشد باید اتصال سیم تلفن یا شبکه دستگاه پوز را بررسی کنید.

سهم شرکت پی اس پی و شاپرک در تراکنش نامعتبر

با تمام اقدامات و عملیات هایی که برای رفع مشکل در تراکنش نامعتبر انجام شده  است. ولی بازهم در اوقات شلوغ سال شاهد خطاهای تراکنش  و اختلالاتی که در شبکه الکترونیکی کشور رخ می‌دهد، هستید. اگر یکی از بانک‌های بزرگ دولتی کشور برای ساعاتی قطع شود، موجب می‌شود که تمام افرادی که کارت‌های این بانک را دارند یا کارت‌خوان‌های شرکت پی اس پی این بانک را دارند، به خطای تراکنش ناموفق دچار شوند.

پس همان‌طور که ذکر شد دلیل یا علت‌های مختلفی برای ناموفق بودن تراکنش وجود دارد. طبق تحقیقاتی که انجام‌گرفته حدود 106 هزار مورد تراکنش ناموفق توسط خطای پذیرندگی و شاپرک رخ‌داده است که میزان خطای شاپرک 25 هزار تراکنش ناموفق بوده و گفته شده است که اختلال سوئیچ شرکت‌های پی اس پی و شاپرک موجب مشکل حدود 100 هزار تراکنش ناموفق از بین 47 میلیون تراکنش بوده است. طبق تحقیقات اگر خواهان یک سرویس پایدار و موفق هستید لازم است هم‌افزایی بین شرکت‌های پی اس پی، سوئیچ‌های شتاب و شاپرک و شبکه‌های بانکی کشور است.

سخن آخر

اگر در کار خود نیاز به دستگاه پوز دارید و به دنبال مکان مناسب و مطمئن برای خرید هستید ما شرکت پوز پرداز را به شما معرفی می‌کنیم. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده پوزهای ایرانی است. با همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دستگاه‌های پوز و خودپرداز را با اقساط ۶ماهه به مشتریان خود واگذار می‌کند. این شرکت بدون سود بانکی و ضامن این دستگاه را در اختیار تقاضاکنندگان می‌گذارد.