24
ژانویه

با روش‌ها و راه‌های پس انداز بیشتر آشنا شویم.

در حال حاضر، پس انداز یکی از مباحث مالی حائز اهمیت در زندگی افراد به شمار می‌آید. پس انداز صحیح و آشنایی با روش‌های آن باعث می‌شود تا افراد بتوانند قرض‌ها و بدهی‌های خود را پرداخت نموده و همیشه مبلغی را برای روز مبادا، مواقع ضروری و  یا جهت سرمایه گذاری در فرصت‌های مالی مناسب در اختیار داشته باشند. به همین دلیل، بهتر است هر فرد با روش‌های پس انداز مالی آشنایی داشته باشد. در این مطلب برخی از راه‌های پس انداز معرفی می‌شود.  

بخشی از حقوقتان را به عنوان پس انداز در نظر گیرید.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی به طور طبیعی معتقدند، در حدود 10 تا 20 درصد از حقوق و درآمد ماهیانه را برای پس انداز در نظر بگیرید. بدیهی است که انجام مستمر این کار باعث افزایش پس اندازتان در طولانی مدت می‌شود.  

با روش‌ها و راه‌های پس انداز بیشتر آشنا شویم

مخارج خود را به صورت هفتگی و ماهانه بنویسید.

نخستین مرحله افزایش میزان پس انداز، مدیریت مخارج گوناگون افراد از طریق یادداشت می‌باشد. اینکار باعث می‌شود تا افراد بتوانند خریدهای غیرضروری را حذف نموده و بخشی از مبالغ دورریز را حذف نمایند. این عمل می‌تواند، باعث شناسایی هزینه‌های اضافی و غیر لازم شود. سپس، آن‌ها را حذف نمایید.

تا جای ممکن وام نگیرید.

اگرچه وام در وهله نخست شیرین و باعث کسب درآمد دلخواه می‌شود؛ اما، وام باعث اصراف درآمدتان می گردد؛ زیرا، پولی که به سود پول تعلق می‌گیرد، یکی از موارد صرف پس انداز و کاهش سرمایه شخصی می‌باشد. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا زمان نیاز ضروری وام نگیرید. همچنین، توصیه می‌شود هرگز دنبال وام‌های سنگین با سود بیش از حد متعارف نروید؛ زیرا چنین وام‌هایی برآوردی جز تضرر مالی نخواهند داشت.

خریدهای غیرضروری و خیابانی را حذف نمایید  

در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در مسیرهای گوناگون اقدام به خریدهای کوچک همانند آشامیدنی‌ها نمایند. حذف خرج‌های کوچک و غیرضروری است که در موارد بسیاری افراد متوجه سنگینی آن در طول ماه نمی‌شوند. همچنین، در صورتی که به خرید یکی از اجناس غیرضروری به صورت روزانه عادت دارید، سعی کنید این عادت را حذف نمایید؛ زیرا، این اجناس در طولانی مدت با افزایش بها همراه خواهند بود. در نتیجه باعث افزایش دورریز حقوق و درآمد ماهیانه شما می‌شود.