سامانه سحاب چیست؟
01
ژانویه

سامانه سحاب چیست؟ سقف کارت به کارت چقدر است؟

انتقال سریع پول

با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزار و وسایلی که افراد را در انجام امور بانکی یاری می‌کند، کارهای بانکی ساده‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. یکی از امور بانکی که انجام می‌شود ،کارت به کارت کردن مبالغ زیاد است که نمی‌توان به‌صورت نقدی در دست و یا از طریق کارت‌خوان یا خودپردازها آن را پرداخت کرد. پس روش‌هایی در بانک وجود دارد که این پرداخت‌ها و انتقال‌ها را برای همه ساده کرده است. یکی از این روش‌ها سامانه سحاب است.

سحاب چیست؟

این سامانه وجه را از طریق کارت و با استفاده از امکاناتی که مرکز شتاب تعیین کرده است، انتقال می‌دهد. این سامانه به همه مشتریان بانک امکان می‌دهد که وجه را با کارت خود به هر بانک دیگری که عضو شتاب است، حواله کنند. استفاده‌کردن از سامانه سحاب از طریق خودپردازها در شعبه بانک‌ها و در اینترنت امکان دارد. حواله‌های سحاب را فقط می‌توان با کارت انجام داد و هر روز یک مبلغ مشخصی توسط خودپرداز، اینترنت بانک‌ها یا پایانه‌های شعبه بانکی انتقال داد. این سامانه انتقال وجه در سال 1386 به مرکز شتاب اضافه شده است.

کارمزد کارت به کارت و حواله سحاب

در سامانه سحاب گفته شد که روزانه یک مبلغ مشخصی را می‌توان کارت به کارت کرد. هر کارت به کارتی که انجام می‌شود، نسبت به مبلغی که انتقال داده می‌شود کارمزدی را باید پرداخت کند که در این مقاله به کارمزد کارت به کارت کردن توسط سحاب را بررسی می‌کنیم. اگر مبلغ کارت به کارت تا یک میلیون تومان باشد 500 تومان کارمزد دارد و هر یک میلیون اضافه شود 200 تومان به کارمزد اضافه می‌شود. برای انتقال حواله الکترونیک بین‌بانکی در این سامانه می‌توان مشخصات انتقال‌گیرنده را قبل از انتقال مشاهده کرد.

در این سامانه خیلی سریع انتقال صورت می‌گیرد و به‌حساب گیرنده منتقل می‌شود که بعدازاین انتقال نتیجه کار به صادرکننده یا پرداخت‌کننده اعلام می‌شود. در این سامانه  نمی‌توان دستور برگشت پرداخت را انجام داد وجه پرداختی به‌حساب پیش‌فرض کارت فرد انتقال‌گیرنده منتقل می‌شود. نیاز به نام شعبه در قسمت‌های انتقال‌دهنده و گیرنده نیست.

سقف کارت به کارت سحاب چقدر است؟سقف کارت به کارت سحاب چقدر است؟

توضیح داده شد که انتقال وجه از طریق سحاب و به روش کارت به کارت انجام می‌شود و کارمزد خاص خود را دارد. این کارت به کارت بین‌بانکی از طریق سامانه سحاب می‌تواند، از طریق اینترنت بانک و یا خودپردازها انجام شود که در هر شبانه‌روز معمولا به‌اندازه 3 میلیون تومان می‌توان کارت به کارت را انجام داد. البته اندازه حواله کارت به کارت بین‌بانکی از روش شعبه در هر کارت و هر شبانه‌روز هم معادل 15 میلیون تومان را می‌توان انتقال داد.

ویژگی و خصوصیات سامانه حواله بین‌بانکی سحاب

برای انتقال وجه راه‌های زیادی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. افراد معمولا از یکی از این روش‌های انتقال برای کارت به کارت کردن استفاده می‌کنند. حواله سحاب یکی از این روش‌های کارت به کارت کردن است که معایب و مزایای خود را دارا است. ما در این مقاله به ویژگی‌های این سامانه اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • در این روش می‌توان مشخصات انتقال‌گیرنده را قبل از انتقال مشاهده کرد.
 • انتقال وجه می‌تواند از بانک مبدا وهم از بانک مقصد امکان دارد.
 • برای انتقال وجه وجود کارت انتقال‌دهنده ضروری است.
 • انتقال وجه سریع و بلافاصله به‌حساب گیرنده منتقل می‌شود
 • انتقال وجه را از دو روش می‌توان انجام داد. شعب دارای دستگاه کارت‌خوان و خودپردازها
 • در مشخصات انتقال وجه به‌جای شماره‌حساب کد 16 رقمی کارت را وارد می‌کنید.

مشخصاتی که در حواله سحاب باید تکمیل شوند کدام است؟

برای جابه‌جاکردن وجه موردنظر با این سامانه سحاب باید مشخصاتی را درون حواله پر کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شماره
 • تاریخ صدور دستور پرداخت

مشخصات هویتی درخواست‌کننده هم شامل موارد زیر هستند:

 • نام، نام خانوادگی، نام پدر
 • شماره شناسنامه، شماره ملی، تاریخ تولد و محل صدور

همچنین مشخصات اقامتی درخواست‌کننده هم شامل موارد زیر هستند:

 • آدرس، شماره‌تلفن
 • مشخصات انتقال، مبلغ (به عدد و حروف)، شماره کارت انتقال‌دهنده

مشخصات هویتی انتقال‌گیرنده هم عبارت‌اند از:

 • نام و نام خانوادگی
 • بانک مبدا، بانک مقصد، شماره کارت انتقال‌گیرنده

مسئول شعبه بعد از تکمیل این فرم توسط صادرکننده، دستور پرداخت و امضای آن و درستی فرم را بررسی می‌کند. در صورت درستی مشخصات امکان برداشت از حساب و وجه موردنظر از حساب مشتری داده می‌شود.

سخن پایانی

امروزه پیشرفت‌های زیادی در زمینه تجارت الکترونیک و نقل‌وانتقال پول در حساب‌های بانکی صورت‌گرفته است. این روش‌ها از جمله استفاده از سامانه سحاب به افراد کمک می‌کنند که بدون صرف زمان اضافی و خیلی سریع پرداختن و انتقال پول را انجام دهند.