سرقت دستگاه کارتخوان
26
آوریل

سرقت دستگاه کارتخوان

با گسترش دنیای دیجیتال و الکترونیکی در زندگی مردم، در بخش تراکنش‌ها و معاملات نیز این موضوع شکل دیگری به خود گرفته است. یکی از بخش‌هایی که کسب و کارهای مختلف برای تراکنش سریع استفاده می‌کنند، بهره‌بردن از دستگاه‌های کارتخوان می‌باشد. با توجه به راحتی و ویژگی‌های مثبتی که این روش به همراه دارد، تعداد زیادی از صاحبان فروشگاه‌ها و مراکز کسب و کارها از آن، استفاده می‌نمایند.

اما همیشه موضوع سواستفاده از طریق روش‌های مختلف مورد نظر و زیر ذره بین بوده است. دستگاه‌های کارتخوان نیز از این موضوع مستثنی نبوده و می‌تواند از آن سواستفاده شود. با توجه به وجود تعداد زیادی از فروشگاه‌ها که دارای تعداد زیادی از صندوق‌ها و دستگاه‌های کارتخوان می‌باشند این موضوع دیده شده است.

افراد سودجو نیز از هر روشی به منظور براورده کردن نیت‌های شوم خود استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های آن، سرقت دستگاه کارتخوان این مراکز می‌باشد که می‌توانند با استفاده از آن‌ها سرقت‌هایی را صورت دهند. البته این موضوع برای سرقت دستگاه‌های کارتخوان سیار به عنوان یکی از ابزارهای پایانه فروش راحت‌تر می باشد. با این وجود در هر دو نوع، سرقت‌هایی مشاهده شده است.

زمانی که دستگاه کارتخوان به مدت 60 روز هیچ تراکنشی را صورت ندهد باعث می‌شود که سرقت یا ناپدید شدن آن مورد تأیید قرار بگیرد. در ادامه نیز دفتر فروش و یا نماینگی مربوطه باید پیگیری‌های مربوط به آن را صورت دهند.

سرقت دستگاه کارتخوان سیار

در زمان خرید دستگاه‌های کارتخوان شما به صورت کلی معمولاً دو مدل انتخاب دارید. یک سری دستگاه بدون سیم می‌باشند که سیار بوده و یک سری دیگر نیز ثابت هستند. پس از بررسی، مشخص شد هر دو مدل دارای سرقت‌هایی بوده‌اند. کارتخوان‌های سیار به وسیله اتصال به اینترنت و بدون سیم تراکنش را صورت می‌دهد. اما در دستگاه‌های ثابت اتصال به خط تلفن وجود دارد که در این صورت می‌تواند تراکنش مربوطه را انجام دهد.

با توجه به ویژگی‌های بیان شده دستگاه کارتخوان سیار قابلیت جابجایی را دارد. شما به راحتی می‌توانید آن را با خود حمل کنید و در نقاط مختلف از آن استفاده نمایید. همین موضوع می‌تواند باعث شود تا دستگاه گم و یا سرقت شود. بنابراین باید توجه ما در هنگام بهره برداری از دستگاه‌های کارتخوان سیار بسیار زیاد باشد.

سرقت دستگاه کارتخوان سیار
سرقت دستگاه کارتخوان سیار

بانک نیز شرایطی قرار داده است تا افراد متقاضی استفاده از دستگاه های کارتخوان سیار باید مبلغی را به عنوان وثیقه در بانک به امانت قرار دهند. این مبلغ در حساب فرد باقی می‌ماند و قادر به استفاده از آن نمی‌باشد، تا زمانی که فرد، دستگاه گرفته شده را به صورت سالم به بانک تحویل دهد. در این زمان می‌تواند آن مبلغ وثیقه را برداشت نماید. این موضوع باعث شده است تا بانک‌ها تأکید بیشتری بر روی مراقبت و نگهداری از دستگاه‌های کارتخوان توسط صاحبان کسب و کار داشته باشند.  

این شرایط می‌تواند کمی حس مسئولیت را برای دریافت کنندگان دستگاه کارتخوان سیار بیشتر کنند. تا در این صورت بتوانند آمار مربوط به سرقت دستگاه کارتخوان سیار را کاهش دهند.

نکات مهم به منظور جلوگیری از دزدیدن دستگاه پوز سیار

برای جلوگیری از سرقت دستگاه کارتخوان نیاز است تا نکات ایمنی مربوط به نگهداری از آن را رعایت کنید. حمل و جابجایی بیش از اندازه دستگاه می‌تواند باعث اشتباه شما شود و در نتیحه در دسترس دیگران قرار گیرد. سعی کنید اگر مجبور به جابجایی مداوم آن می‌باشید، حواستان را بیشتر جمع کنید. از قرار دادن طولانی مدت در اختیار مشتریان و افراد دیگر خودداری نمایید.

همیشه سعی کنید تمامی مراحل مربوط به تراکنش بجز وارد کردن رمز از سوی خودتان صورت گیرد. در این صورت زمان کمتری دستگاه در اختیار افراد بوده و شما می‌توانید از سرقت احتمالی نیز جلوگیری کنید.