24
دسامبر

سرمایه

سرمایه را می‌توان دارایی مالی منقول و غیرمنقول افراد به شمار آورد که به نوعی اساس کسب و کار، تولید و حتی زندگی روزمره است. این عامل به طور تخصصی و در علم اقتصاد، حق و یا علاقه یک فرد نسبت به دارایی‌هایش می‎باشد. اما، بسیاری از افراد جامعه دو واژه سرمایه و پول را با یکدیگر مترادف می‌دانند.

سرمایه از اختلافات زیاد و فاحشی در مقایسه با پول برخوردار است. به طور کلی، پول ابزاری مالی می‌باشد که به صورت نقدی و غیرنقدی وجود دارد و عمدتا خریدهای گوناگون با استفاده از آن انجام می‌شود. اما، سرمایه، به ثروت موجود در طولانی مدت گفته می‌شود و شامل تمام افکار، اندیشه، ایده‌های خلاقانه، ثبت اختراع و موارد مشابهی می‌شود که می‌تواند منجر به تولید ثروت و دارایی شود.

بدین ترتیب می‌توان اذعان داشت که مورد مذکور وسیله‌ای فکری، معنوی و مادی است که در نهایت منجر به تولید و افزایش ثروت می‌شود. سرمایه به‌دلیل برخورداری از حقوق مالکیت از ارزش بالایی برخوردار است و افراد حق ادعای مالکیت دارند تا بتوانند آن را به فروش رسانده و از آن درآمدزایی نمایند. این عامل انواع مختلفی دارد که به شرح ذیل است:

سرمایه

سرمایه در گردش

این نوع را می‌توان بودجه موقت تجارت به شمار آورد که به دو شکل منقول و غیرمنقول وجود دارد و در فعالیت‌های روزمره همانند تجارت، حقوق، هزینه‌های جاری و خرید اقلام مصرفی کاربرد دارد.

سرمایه اولیه

این نوع برای راه‌اندازی کسب و کار و تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل هزینه‌های ثابتی همانند اجاره و یا خرید انبار، ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات و مواد اولیه می‌باشد.

سرمایه توسعه ذخیره

این نوع به منزله پولی است که وارد تجارت و یا زندگی شخصی می‌شود و بخشی از هزینه‌های کاربردی را به طور کامل پوشش می‌دهد و در نهایت به عنوان ذخیره روز مبادا به شمار می‌آید.