نگهداری پیشگیرانه
05
آوریل

سرویس و نگهداری پیشگیرانه یا pm چیست؟

 سرویس نگهداری pm

هیچ قطعه و یا دستگاهی برای مدت‌زمان طولانی و همیشگی سالم نمی‌ماند و ماندگاری ندارد. زیرا ممکن است دچار پارگی، ساییدگی و… شود و در آخر منجر به خراب‌شدن و ازکارافتادن قطعه یا دستگاه‌ها شود. ممکن است حتی در تاسیسات مهم باعث به‌خطرافتادن سودهای عملیاتی هم ‌شود. سرویس نگهداری پیشگیرانه یا pm می‌تواند یک راهکار مناسب برای عقب انداختن این خرابی‌ها و ساییدگی‌های دستگاه‌ها شده و طول عمر آنها  و دارایی و سود شما را افزایش دهد.

سرویس و نگهداری پیشگیرانه یا pm چیست؟

این سرویس یک فرایند نگهداری است که معمولا به‌صورت منظم صورت می‌گیرد و احتمال رخدادهای خرابی یا ازکارافتادن (در شبکه) را کاهش می‌دهد. سرویس معرفی شده در بخش مدیریت IT مطرح شده است. این سرویس زمانی که دستگاه‌ها و تجهیزات در حال فعالیت هستند انجام می‌شود نه بعد از خرابی دستگاه‌ها زیرا هدف این سرویس و نگهداری پیشگیرانه یا pm جلوگیری از خراب‌شدن‌های ناگهانی است و رفع مشکلات کوچک که ممکن است، خرابی‌های بزرگی را تحمیل کند. سرعت استهلاک، خرابی و عملکرد نادرست کمتر می‌شود.

مزایای سرویس نگهداری‏ ‌pm

روش‌های سرویس و نگهداری برای انواع خاصی از دارایی‌ها می‌تواند مفید باشد. اما نکته مهمی که مشخص است این است که استفاده‌کردن از نرم‌افزارهای سرویس نگهداری پیشگیرانه یا pm نگهداری بسیار راحت‌تری دارند. مدیریت‌ها باید فرق بین دو فاکتور ارزیابی برنامه‌های نگهدارنده و برنامه‌های نگهداری واکنش‌پذیر را درک کنند. از مزایای استفاده از این سیستم عبارت‌اند از:

ایمن بودن تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه

با بررسی‌کردن میزان دارایی‌ها  احتمال اینکه مشکل خطر سازی رخ بدهد کمتر است و کسب‌وکارهایی که از این سیستم نگهداری پیشگیرانه یا pm پیروی می‌کنند. این موجب می‌شوند که خرابی‌های ناگهانی و خطرهای بهداشتی و دعاوی مرتبط با فعالیت خود را کمتر کنند.

ایمن بودن تعمیرات و نگهداری پیشگیرانهافزایش بهره‌وری با نگهداری پیشگیرانه

راهکارها و استراتژی‌هایی که در امر نگهداری ضعیف عمل می‌کنند، می‌توانند میزان تولید شرکت‌ها و سازمان‌ها را کاهش دهند. این سرویس نگهداری پیشگیرانه pm جدید به کمک مدیران اجرایی آمده تا بعضی از دستگاه‌ها و تجهیزات را دیجیتالی کند و سفارش‌های مشخص و معینی را هم داشته باشند و بتواند وضعیت سرمایه و دارایی را با تلفن‌های هوشمند چک کند. حتی کارکنان تعمیر و نگهداری هم بتوانند هشدارها را توسط تلفن همراه دریافت کنند و وضعیت کار خود را روی انجام شده قرار ‌دهند. این سیستم موجب کاهش خرابی‌ها شده و افزایش عملکرد و بهره‌وری  را موجب می‌شود.

طول عمر بیشتر برای تجهیزات

این سیستم نگهداری به همه اطمینان می‌دهد که تمامی دارایی‌ها طبق دستورالعمل‌های خاص تولیدکننده فعالیت می‌کنند و قطعاتی هم که عملکردهای ضعیف دارند را ارتقا می‌دهد که موجب ثابت‌شدن بهره‌وری در طول سال می‌شود. زمان‌هایی که نیاز به خرید تجهیزات و سرمایه‌گذاری‌ها است، کمتر می‌شود.

کاهش هزینه‌ها

شاید اطلاع داشته باشید که نگهداری واکنش‌پذیر منجر به تعمیرات پرهزینه می‌شود و هزینه استفاده‌کردن از دستگاه‌ها تا زمان خرابی احتمال دارد ۱۰ برابر بیشتر هزینه انجام تعمیرات دوره‌ای را داشته باشد. شرکت‌هایی که از سرویس نگهداری پیشگیرانه یا pm استفاده می‌کنند خرابی‌های کمتری را مشاهده می‌کنند که یعنی دارای تولید بیشتری هستند.

افزایش بهره‌وری

همان‌طور که گفته شد استراتژی‌هایی که ضعیف هستند میزان تولید را به میزان زیاد کم می‌کنند و با استفاده از سیستم نگهداری پیشگیرانه pm به مدیران کمک می‌کند تا برخی از دستگاه‌ها را در زمان نگهداری  و استفاده دیجیتالی کرده و دارای سفارش‌های معینی باشند.

مصرف انرژی کمتر با سرویس نگهداری

سازمانی که دارایی‌های ضعیفی دارند انرژی بیشتری را نسبت به سازمان‌هایی که در شرایط معمولی فعالیت می‌کنند، مصرف می‌کنند. این سرویس نگهداری پیشگیرانه یا pm باعث می‌شود، این مصرف انرژی کمتر شده و قبض‌های کمتری به شما ارسال شود. پس هر چقدر مشاغل شما انرژی بیشتری را ذخیره کند سود بیشتری هم خواهد داشت.

کلام پایانی

در طول زمان بر اساس هر دلیلی امکان تخریب و از بین رفتن تجهیزات وجود دارد. سرویس نگهداری پیشگیرانه یا pm باعث می‌شود که پیش‌بینی و روند خرابی تجهیزات طولانی‌تر شده و باید روی تمامی دستگاه‌ها، قطعات و قسمت‌هایی که در مرور زمان ممکن است، خراب شوند، انجام شود. این سیستم نگهداری دارای چهار دسته اصلی است که زمان استفاده باید به آنها توجه کرد.