22
سپتامبر

سواد مالی

آگاهی و توانایی پایه و حداقلی در تجزیه و تحلیل امور مالی و اقتصادی، مهارت در مدیریت آگاهانه دارایی‌های نقدی و غیرنقدی برای برنامه‌ریزی شخصی را سواد مالی می‌گویند. به عبارت دیگر، به مجموعه‌ای از مهارت، توانایی و دانشی گفته می‌شود که باعث می‌شود تا فرد با استفاده از هوش و مدیریت تصمیم‌های آگاهانه و خردمندانه در جهت مدیریت منابع و امور مالی خود اتخاذ نماید. مجموعه این تصمیمات در نهایت منجر به رفاه مالی و یا افزایش دارایی‌های نقدی می‌شود. برپایه نتایج مطالعات اولیه، افرادی که از این نوع سواد بهره کمی برده و یا به طور کل فاقد بهره هستند، با مشکلات مالی و بدهی زیادی مواجه خواهند بود؛ زیرا، چنین افرادی عموماً هزینه‌های مصرفی بیشتری از پس انداز شخصی دارند و نمی‌توانند به درستی برای آینده‌شان برنامه‌ریزی نمایند.

چگونه سواد مالی بیاموزیم؟

راهکارهای گوناگون و متنوعی برای آموزش این نوع سواد وجود دارد. نخستین و اصلی‌ترین راهکار آموزش سواد مالی مطالعه، مطالعه و مطالعه است. مطالعه علوم اقتصاد، منابع الکترونیکی و چاپی مدیریت منابع مالی، توجه و گوش دادن به پادکست‌های آموزشی مرتبط و حضور در دوره‌های آموزشی، کارآمد می‌باشد؛ اما، تنها آموزش کافی نیست. بلکه، باید آموزش‌ها به تمرین تبدیل شود. برای اینکار روی خودتان کار کنید و سعی کنید از خلقیات مصرف‌گرایی به شدت بپرهیزید.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، ایرانیان از سطح سواد مالی ضعیفی برخوردار هستند.

برای اطلاع و اینکه بدانید این نوع سواد چیست؟ باید اذعان داشت که سواد مالی در جهات ذیل کاربرد بسیاری دارد:

سواد مالی

درآمد خود را به نحو احسن مدیریت کنید.

با برخورداری از این سواد به درستی درک خواهید کرد که چه زمانی باید خرج، صرفه‌جویی و پس از انداز نمود. این کار را می‌توان نخستین مزیت برخورداری از سواد مذکور دانست.

بدهی‌های خود را هم مدیریت کنید

فردی که سواد بالایی در زمینه مذکور دارد، به خوبی می‌دارند باید به چه شکلی وام را دریافت و آن را بازگرداند.

برنامه‌ریزی برای آینده

افرادی که سواد مطلوبی دارند باید بدانند که برای چه زمانی پس‌انداز خواهند کرد. به عبارت دیگر، بودجه‌ای را برای برنامه‌های آینده در نظر گیرند.

چه کسانی سواد مالی خوبی دارند؟

به طور کلی، افرادی دارای سطح مطلوبی از این نوع سواد هستند که به نکات و معیارهای گوناگون و متعددی توجه داشته باشند. یکی از این معیارها، بودجه‌بندی است. بودجه‌بندی و حفظ آن از راه‌های کنترل منابع مالی می‌باشد.