سوزاندن کارت بانکی
26
آوریل

سوزاندن کارت بانکی

کارت بانکی یکی از مهم ترین ابزارهای نگهداری پول و انجام کارهای مالی می‌باشد. حتی افراد زیادی وجود دارند که دارای چندین کارت بانکی هستند. کارت‌های بانکی به منظور راحتی و افزایش امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما افراد سودجو، از این کارت‌ها نیز صرف نظر نکرده و در پی سواستفاده از آن می‌باشند.

اغلب اوقات عامل حواس پرتی باعث می‌شود تا کارت بانکی شما گم یا سرقت شود. در این زمان راه‌های زیادی برای عکس‌العمل نسبت به آن وجود دارد. اما بهترین روش در کنار مراجعه به پلیس، مسدود کردن کارت است. البته بعضی عملکردها باعث می‌شود تا سرعت اقدام شما پایین باشد. بعد از هر بار استفاده و یا قرار گرفتن در محیط‌های شلوغ، نیاز است تا نسبت به کارت های بانکی بررسی  صورت گیرد. همجنین قرار دادن رمز در کنار کارت بانکی باعث افزایش سرعت استفاده سارقان از کارت بانکی شما می‌شود. 

شما باید از طریقی امکان استفاده از آن را توسط سارق ممنوع کنید. بانک‌ها نیز در این مواقع تدبیری اندیشه‌اند تا شما بتوانید استفاده راحت از آن را توسط افراد دیگر منع کنید. شما قادرید عملیات سوزاندن کارت بانکی یا مسدود نمودن آن را انجام دهید. برای این که اقدام و فرایند مربوط به سوزاندن کارت بانکی را به صورت سریع انجام دهید روش‌های مختلفی را تدارک دیدند که در ادامه‌ی این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

راه های سوزاندن کارت بانکی

بعد اطلاع از سرقت و یا گم شدن کارت نیاز است تا با شتاب از سریع‌ترین روش بیان شده در پایین با توجه به موقعیت خود اقدام نمایید.

روش های سوزاندن کارت بانکی
روش های سوزاندن کارت بانکی

1- دستگاه های خودپرداز

یکی از روش‌های راحت برای زمانی که موبایل همراه خود ندارید مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز است. خیلی اوقات ممکن است موبایل شما نیز به سرقت رود و در این حالت استفاده از عابر بانک‌ها برای سوزاندن کارت بانکی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. شما می‌توانید به عابربانک تمامی بانک‌ها مراجعه کنید. حال می‌توانید دکمه مربوط به ثبت در صفحه کلید خودپرداز و یا گزینه خدمات بدون کارت را انتخاب نمایید. در نهایت وارد کردن مشخصات کارت بانکی و دکمه مربوط به مسدود سازی را فشار دهید.

2- اپلیکیشن بانکی

از راه‌های سریع دیگر برای سوزاندن کارت بانکی، استفاده از برنامه بانکی نصب شده بر روی موبایل می‌باشد. البته به شرطی که این برنامه را در گوشی همراه خود نصب نموده‌اید، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. چنانچه برنامه بانکی شما دارای کاربری راحتی است و شما از آن استفاده می‌کنید، این روش را جزو گزینه‌های خود قرار دهید.

3-  سوزاندن کارت بانکی از سایت بانک

برای مسدود نمود کارت از طریق سایت بانکی نیز با مراجعه به صفحه مربوطه، با در اختیار داشتن یک سری اطلاعات مانند شماره کارت، تاریخ انقضا، رمز پویا و cvv2 اقدامات لازم را انجام دهید. این راه نیز یک روش سریع و راحت برای غیرفعال کردن کارت می‌باشد. همچنین برای فعال سازی مجدد و یا صدور کارت المثنی به شعبه صادرکننده بانک مراجعه نمایید. البته این روش نیازمند داشتن اینترنت با سرعت مناسب می‌باشد.

4- تلفن بانک

اگر شماره مربوط به تلفن گویا بانک مدنظر را دارید، می‌توانید با آن شماره تماس حاصل نمایید و نیز اقدام به سوزاندن کارت کنید. فقط نیاز دارید تا مشخصات کارت و شخصی خود را در آن جا بیان نمایید.

5- مراجعه به شعبه

اگر شعبه‌ای از بانک مورد نظر در دسترس شما می‌باشد بهتر است به آن مراجعه کنید و اقدام به مسدودسازی نمایید. شما با در دست داشتن کارت ملی و همچنین پر کردن فرم مربوط به آن سریع اقدام به مسدودسازی کارت بانکی می‌کنید. البته همان زمان نیز می‌توانید کارت جدیدی نیز دریافت کنید.

6-  سوزاندن کارت بانکی با استفاده از کد USSD

این روش نیز سرعت بالایی دارد، البته همه بانک‌ها این قابلیت را دارا نمی‌باشند. شما در این روش برای سوزاندن کارت بانکی باید شماره مربوط به ussd بانک کارت خود را وارد کنید. در ادامه نیز با وارد کردن کد مربوط به مسدودسازی و همچنین شماره کارت می‌توانید به صورت سریع اقدام به سوزاندن کارت نمایید.