06
مارس

سيم كارت مناسب دستگاه پوز

يكی از سوالاتی كه معمولا خريداران دستگاه كارتخوان با آن مواجه هستند سيم كارت مناسب دستگاه پوز هست و اينكه آيا از هر سيم كارتی می توان استفاده كرد يا خير؟ لذا در اين مقاله بر آن شديم توضيحات لازم را در خصوص سيم كارت برای دستگاه پوز بيان كنيم و به بررسی اجمالی پيرامون اين موضوع بپرازيم.

سيم كارت مناسب دستگاه پوز

در همين ابتدای بحث بايد گفت كه هر سيم كارتی اعم از ايرانسل، همراه اول، رايتل، شاتل و… را می توان استفاده كرد ولی بايد گفت كه پهنای باند و آنتن دهی اين سيم كارت ها در مناطق مختلف متفاوت است. لذا در اولين قدم بايد به اين مورد اشاره كرد كه دستگاه های كارتخوان سيار از سيم كارت استفاده می كنند كه عمده مشتريان اين نوع از كارتخوان ها افراد و كسب و كارهايی هستند كه محل ثابت برای انجام عمليات پرداخت ندارند به همين جهت بهتر است از سيم كارتی استفاده شود كه پوشش بيشتری در سطح كشور دارد و در اكثر نقاط می توان از آن استفاده كرد.

مورد بعدی اينكه گاهی دستگاه كارتخوان با مشكل مواجه می شود و پيامی مبنی بر تغيير سيم كارت در صفحه نمايشگر، نمايش داده می شود كه اين پيام نشان دهنده اين است اپراتور فعلی روی دستگاه شما كار نمی كند و بايد يک سيم كارت از يک اپراتور ديگر را امتحان كرد. نكته بعدی كه بايد در انتخاب سيم كارت مدنظر قرار داد بحث پهنای باند است چرا كه پهنای باند روی آنتن دهی دستگاه موثر است. پهنای باند شركت های مختلف متفاوت است و بهتر است از اپراتورهايی استفاده كرد كه دارای پهنای باند بهتری هستند.

تصويری از كارتخوان سيار
كارتخوان سيار

موضوع بعدی اطمينان از فعال بودن سيم كارت و همچنين اينترنت است. حتما بايد نسبت به فعال بودن سيم كارت اطمينان حاصل كنيد و همچنين تنظيمات مربوط به سيم كارت را به درستی انجام دهيد. برای اطمينان از فعال بودن خط و اينترنت بهتر است قبل از قرار دادن سيم كارت در دستگاه آن را توسط گوشی هوشمند تست كنيد تا از عملكرد صحيح سيم كارت مطمئن شويد.

مسئله بعدی خريد بسته اينترنتی است كه در اين خصوص هم بايد گفت كه نيازی به خريد بسته نيست چرا كه انجام تراكنش ها و عمليات هايی از قبيل پرداخت، دريافت موجودی و… ديتا زيادی نياز ندارد. معمولا با خريد يک شارژ 10 يا 20 هزارتومنی تقريبا تا شش ماه و حتی بيشتر به انجام تراكنش های مربوطه پرداخت. لذا در اين خصوص نيازی نيست نگران باشيد و چالش خاصی در اين زمينه وجود ندارد.

از جمله نكات ديگری كه لازم است به آن توجه كنيد غير فعال ماندن بيش از حد سيم كارت است؛ اگر از كارتخوان چندان استفاده نمی كنيد حتما ماهی يكبار سيم كارت را از دستگاه خارج كرده و داخل يک گوشی قرار دهيد سپس يک تماس حداقل 20 ثانيه ای را برقرار كنيد تا اپراتور به دليل عدم استفاده از سيم كارت آن را غير فعال نكند. همچنين ميزان شارژ سيم كارت را از طريق اپليكيشن های مربوطه مانند ايرانسل من، همراه من و… چک كنيد تا در مواقع ضروری با مشكل مواجه نشويد. علاوه بر موارد گفته شد بهتر است از يک سيم كارت جداگانه برای دستگاه كارتخوان استفاده كنيد چرا كه ممكن است بر اثر جابجايی بيش از حد سيم كارت محل قرار گيری سيم كارت آسيب ببيند. در خصوص پانچ سيم كارت هم بايد گفت كه اغلب كارتخوان ها سيم كارت پانچ شده را پشتيبانی نمی كنند در واقع سيم كارت را بايد بدون تغيير ابعاد در كارتخوان قرار دهيد.

نكته آخر در خصوص انتخاب سيم كارت مناسب دستگاه پوز اين است كه، آنتن دهی دستگاه ها مشابه گوشی موبايل است طوری كه در هر نقطه ای كه گوشی آنتن داشته باشد كارتخوان هم آنتن دارد البته با اين پيش شرط كه هم گوشی و هم دستگاه از يک اپراتور استفاده كنند. به همين دليل قبل از انتخاب سيم كارت بهتر است بررسی كنيد تا ببينيد در موقعيت های شما كدام اپراتور دارای پوشش آنتن دهی بهتری است كه از همان اپراتور استفاده كنيد.