19
فوریه

شبکه بانکی شاپرک چیست؟

شبکه بانکی شاپرک یکی از شبکه‌های بانکی نوین است که در سال‌های اخیر رواج و رونق بسیاری یافته است. ممکن است هنگامی که از دستگاه‌های پوز استفاده می‌کنید و قبض تراکنش مالی را دریافت می نمایید، روی قبض‌های صادره عکس پروانه و لوگویی باعنوان شاپرک مشاهده کنید. در بسیاری از موارد، افراد سوال می‌کنند که شاپرک چیست؟ و چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟ شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی که به‌اختصار شاپرک نامیده می شود، رابطی میان بانک مرکزی، شبکه بانکی و شرکت‌های PSP به شمار می‌آید که با الگوبرداری از عملکرد شبکه‌های پرداخت بین‌المللی طراحی شده و از 5 دی 1391 هجری‌شمسی آغاز به فعالیت کرده است. شاپرک، در جهت سامان‌دهی دستگاه‌های پایانه فروش و کنترل رقابت بانک‌ها طراحی و تشکیل شد.

به دنبال آن مجوز برخی از شرکت‌های بانکی غیر مجاز لغو گردید و برای برخی از تراکنش‌ها کارمزدی تعریف شد. اما بطور کلی، وظیفه شاپرک نظارت و کنترل شبکه پرداخت، ایجاد ساز و کار جمعی، استانداردسازی خدمات قابل عرضه، هدایت به سمت استفاده بهینه از معنا، گسترش بازار ابزارهای کارتی، افزایش سطح شبکه امنیتی، مدیریت ریسک و افزایش رضایت مصرف‌کننده را برعهده دارد.

شبکه بانکی شاپرک باعث تسهیل در فرآیند مبادلات تجاری شده است

شاپرک را می‌‌توان شرکتی خصوصی مستقل معرفی کرد که در سال 1389 براساس مصوبه شورای پول و اعتبار تشکیل شد؛ اما، مقدمات در سال 90 و پس از مدتی با تشکیل سامانه‌ای یکپارچه مبنی بر کارت‌های پول تشکیل شد. این شبکه پردازش، تراکنش‌های مالی گوناگون را روی پایانه‌های متعلق به شرکت‌های PSP انجام داده و در نهایت با شرکت تولید کننده تراکنش PSP تسویه حساب را انجام خواهد داد.

شاپرک علاوه بر دستگاه‌های پوز، سیستم‌های خرید بانکی اینترنتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. از آنجایی که خرید اینترنت نیازمند رعایت نکات ایمنی و امنیتی است، بررسی دقیق سایت‌های تبادلات بانکی امری ضروری و حائز اهمیت است. زیرا که در مواردی بسیاری مشاهده می‌شود جاعلان اینترنتی با ساخت صفحه‌ای مشابه اقدام به کلاه برداری و جعل صفحه می‌کنند. در موارد ذیل سایت‌های تحت پوشش سامانه شاپرک قابل مشاهده است:

آسان پرداخت
asan.shaparak.ir
ایران کیش
ikc.shaparak.ir
به پرداخت ملت
bpm.shaparak.ir
تجارت الکترونیک
pec.shaparak.ir
تجارت الکترونیک
pecco.shaparak.ir
کارت دماوند
ecd.shaparak.ir
پرداخت الکترونیک پاسارگاد
pep.shaparak.ir
پرداخت الکترونیک سداد
sedad.shaparak.ir
مبنا کارت آریا
mabna.shaparak.ir