راه اندازی سوپرمارکت
21
اکتبر

صفر تا صد راه اندازی سوپرمارکت (قسمت اول)

صفر تا صد راه اندازی سوپرمارکت (قسمت اول)

سوپر مارکت از آن دست فروشگاه‌هایی است که برای راه اندازی وابسته به مکان، زمان و موقعیت شهری و… نیست. در هر کوچه و محلی وجود یک سوپرمارکت بسیار ضروری است. وجود سوپرمارکتی که بتواند نیازهای اولیه اهالی را رفع نماید و قیمت‌هایش مناسب باشد ارزش زیادی دارد. قیمت محصولات موجود در سوپرمارکت هم به محله بستگی ندارد. قیمت ماست و پنیر در سوپرمارکت پایین‌شهر با بالای شهر برابر است. با توجه به مزایای راه اندازی سوپرمارکت در این مقاله و مقالۀ آتی قصد داریم دربارۀ صفر تا صد راه اندازی سوپرمارکت با شما صحبت کنیم.

تعیین مکان و فضای سوپرمارکت

طبق قانون، یک سوپرمارکت باید بزرگ‌تر از ۱۲ متر باشد، یعنی دقیقاً اندازۀ یک فرش 3 در 4. اما هر چقدر اندازۀ مغازه بزرگ‌تر باشد می‌توانیم کسب و کار پررونق‌تری داشته باشیم و قفسه‌ها و یخچال‌های بیشتری داشته باشیم. به علاوه مشتری در مغازۀ بزرگ‌تر، احساس راحتی بیشتری دارد. اغلب مشتریان دوست دارند دسترسی به کالاها برایشان راحت باشد و خودشان کالای موردنظرشان را از قفسه بردارند.

در صورتی که فروشگاه شما از 250 متر بزرگ‌تر باشد باید زیر نظر ادارۀ صمت (صنعت، معدن و تجارت) باشید. در این صورت می‌توانید محصولات بیشتری از قبیل میوه، گوشت، سبزی، لوازم‌تحریر و… را رسمی بفروشید. گرچه این محصولات در بسیاری از سوپرمارکت‌های زیر این متراژ نیز فروخته می‌شود.

سوپرمارکت محلی یا سوپرمارکت خیابانی

راه اندازی سوپرمارکت
راه اندازی سوپرمارکت

عده‌ای ترجیح می‌دهند سوپرمارکتشان در خیابان باشد و مشتری‌های گوناگونی داشته باشند. خیلی‌ها هم ترجیح می‌دهند مشتری‌های ثابت محلی داشته باشند. در صورتی که فروشگاه شما در خیابان اصلی باشد خیلی سریع مشتری‌های زیادی خواهید داشت. اما در صورتی که فروشگاه شما محلی باشد باید مدتی از فعالیتتان بگذرد تا مشتری‌های ثابت و وفادار داشته باشید. در سوپرمارکت‌های خیابانی مشتری وفادار به ندرت دیده می‌شود. دلیل آن هم دوری و اغلب نبود جای پارک است. به علاوه هنگامی که فرد در منزل، خیلی سریع به کالایی نیاز دارد به سوپرمارکت محلی می‌رود نه سوپرمارکت در حاشیه خیابان. سوپرمارکت‌های محلی اجاره ارزان‌تری نیز نسبت به سوپرمارکت‌های حاشیۀ خیابان دارند. این خود می‌تواند دلیل افزایش سود سوپرمارکت‌های محلی باشد.

چگونه برای کالاهای سوپرمارکت خود خرید کنیم؟

اگر می‌خواهید سود خوبی داشته باشید باید بدانید چگونه و از کجا بهترین خرید را انجام دهید. می‌توانید به بنکداران برای خرید کلی و فله‌ای مراجعه نمایید. می‌توانید محصولات را فله‌ای بخرید و خودتان بسته‌بندی کنید و با درصدی سود کالا را بفروشید. چیزی که برای خرید کالا اهمیت دارد کیفیت کالا است. هرچقدر محصولات خریداری‌شده توسط شما باکیفیت‌تر باشد، مشتریان وفادار شما بیشتر می‌شوند. سعی کنید برای دفعات ابتدایی با فردی که به راه و چاه این کار وارد است به خرید بروید.

در هر شهری محله‌ای برای خرید کلی وجود دارد. می‌توانید به آن محله‌ها بروید و از کاسبان خوش‌نام خرید کنید. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید قصد دارید اجناس ارزان بخرید یا اجناس با کیفیت. البته جمع این دو نیز امکان‌پذیر است. می‌توانید با حذف کردن واسطه‌ها خرید خوب و به‌صرفه انجام دهید و خریدی خوب را برای مشتریانتان رقم بزنید. سعی کنید به صورت نقدی اجناستان را تهیه کنید. خرید نقدی معمولاً به‌صرفه‌تر و بهتر است. برخی از ویزیتورها برای پرداخت با دستگاه کارت‌خوان به شما تخفیف خوبی می‌دهند. با خرید دستگاه کارت‌خوان  از گروه مهندسی پوزپرداز برای فروشگاه خود، از خدمات و پشتیبانی این مرکز بهره‌مند شوید. در وب‌سایت پوزپرداز، انواع دستگاه کارت‌خوان سیار و ثابت، سیار هوشمند با برندهای گوناگون، بدون نیاز به وثیقۀ بانکی، به شما عرضه می‌شود.

چه چیزی بخریم؟ از هر کدام چه مقدار بخریم؟

محصولات خشک را می‌توانید به اندازۀ یکی دو هفته یا حتی بیشتر خریداری کنید. اما محصولات لبنی باید روزانه و تلفنی خریداری شوند. سعی کنید از هر محصولی 3 الی 4 برند داخل مغازه داشته باشید تا مشتریان با سلیقه‌های گوناگون بتوانند محصول مورد نیاز خود را انتخاب نمایند. به طور کلی دو نوع محصول در سوپرمارکت به فروش می‌رسد. محصولات یخچالی و محصولات غیر یخچالی. چند سالی است با گسترش سریال‌های خانگی برخی سوپرمارکت‌ها اقدام به توزیع سی دی این سریال‌ها نموده‌اند. شاید در سال‌های ابتدایی این امر سود زیادی داشت اما اکنون با گسترش امکان مشاهدۀ آنلاین فیلم و سریال، نمی‌توان روی سود این محصول حساب کرد. البته لازم به ذکر است که برای فروش این سی‌دی‌ها به مجوز جداگانه‌ای نیاز دارید.

در مقالۀ آتی به ادامه و اتمام این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.