راه اندازی سوپرمارکت
21
اکتبر

صفر تا صد راه اندازی سوپرمارکت (قسمت دوم)

صفر تا صد راه اندازی سوپرمارکت (قسمت دوم)

در بخش اول این مقاله به ابتدای راه تأسیس سوپرمارکت پرداختیم. در این مقاله و ادامه قصد داریم دیگر نکات را به شما ارائه دهیم. اگر قصد تأسیس و راه اندازی سوپرمارکت دارید، با ما همراه باشید.

محصولات را با چه قیمتی بفروشیم؟

در مقالۀ قبلی توضیح دادیم که چه محصولاتی برای سوپرمارکت مورد نیاز است. اما این سؤال پیش می‌آید که محصولات را با چه قیمتی بفروشیم؟ باید بدانید شما موظف هستید محصولات را طبق قیمت مندرج روی کالا بفروشید، حتی اگر آن کالا گران‌تر شده باشد. به همین دلیل گاهی می‌بینیم کالایی که گران شده از سوپرمارکت‌ها جمع می‌شود. زیرا صاحبان فروشگاه نمی‌خواهند محصول را ارزان و با قیمت روی آن بفروشند که کار غیر اخلاقی است. محصولات خارجی که قیمتی روی آن درج نشده می‌تواند 10 تا 15 درصد بیش از قیمت خرید به فروش برسد.

ساعت کاری سوپرمارکت

برای سوپرمارکت با سایز محلی احتمالاً یک تا دو فروشنده با ساعات کاری صبح و بعد از ظهر نیاز دارید. سوپرمارکت‌ها معمولاً زودتر از دیگر فروشگاه‌ها باز می‌شوند. از این رو لازم است کمی سحرخیز باشید. اگر سوپرمارکت خیابانی هستید می‌توانید تایم بیشتری کار کنید. اما سوپرمارکت‌های محلی زودتر تعطیل می‌شوند. هر چقدر متراژ مغازه بزرگ‌تر باشد به نیروی کاری بیشتری در دو شیفت نیاز دارید. برخی سوپرمارکت‌ها نیز شبانه‌روزی هستند. این سوپرمارکت‌ها نیاز دارند یک نفر در ساعات شب تا صبح آنلاین و آماده بکار باشد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا سوپرمارکت؟

راه اندازی سوپرمارکت
راه اندازی سوپرمارکت

با ازدیاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای شاید شما هم بخواهید به‌جای سوپرمارکت یک فروشگاه مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای داشته باشید. اگر برای خرید بتوانید محصولات خود را کلی و با قیمت مناسب تهیه کنید و فضای مناسب انبار هم داشته باشید بسیار خوب است. اگر فروشگاهی با برند خوب و مطمئن انتخاب کنید می‌توانید روی سودآوری خود حساب کنید. البته داشتن نمایندگی این فروشگاه‌ها نیاز به امکانات و شرایطی دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری تمام آن شرایط را بپرسید و وضعیت خود را بررسی کنید.

                                                 

داشتن پیک موتوری

 

با شیوع بیماری کرونا بسیاری از سوپرمارکت‌ها امکان خرید غیرحضوری و ارسال با پیک را ارائه نمودند که کار بسیار جالب و به موقعی بود. می‌توانید با عضویت فروشگاه خود در اپلیکیشن های اینترنتی سفارش‌های خارج از محدوده هم داشته باشید.

حساب دفتری

البته داشتن حساب دفتری برای مشتریانی که توان خرید ندارند مخصوصاً در سوپرمارکت‌های محلی، کار انسان دوستانه‌ای است. اما برای دیگر مشتری‌ها این امتیاز را می‌توانید قائل نشوید. البته این مسئله کاملاً شخصی است و به محل و مردم آن محل بستگی دارد.

تهیه محصولات پرفروش‌

از محصولات پرفروش میزان بیشتری تهیه کنید. این محصولات زود تمام می‌شوند و در صورتی که فروشگاه شما از این کالاها خالی باشد مشتریان زیادی را از دست می‌دهید. تنقلات، لبنیات، نوشابه و دلستر، روغن، تخم‌مرغ، پودر لباسشویی، محصولات سلولزی بهداشتی از این قبیل کالاها است. اگر تاریخ‌مصرف کالایی تمام شود در صورتی که از ویزیتور کالا را خریداری کرده باشید، می‌توانید محصول را مرجوع کنید. درصورتی که از کلی فروش، محصولی را خریداری کرده باشید امکان مرجوعی ندارید. از طرفی با توجه به این موضوع و چالش  نوسانات قیمت (تحت تأثیر دلار، بنزین، طلا و…) بهتر است از هر محصولی کمتر خرید کنید تا کالایی روی دستتان نماند.

شما با سرمایه‌ای حدود 200 میلیون می‌توانید کار خود را راه اندازی کنید. باید سعی کنید فروش روزانه شما از میزان اجازه ماهیانه‌تان بیشتر باشد. البته میزان سرمایه اولیه شامل هزینۀ خرید یا اجارۀ مغازه نمی‌شود.

تجهیزات لازم

برای راه اندازی سوپرمارکت به تجهیزاتی نیاز دارید. تجهیزات اصلی برای یک سوپرمارکت ۷۰ تا ۱۰۰ متری شامل ۲ یخچال سه‌درب و ۲ فریزر دودرب فروشگاهی و قفسه برای چیدن محصولات و دستگاه کارت‌خوان مناسب است. در صورتی که امکان خرید صندوق فروشگاهی داشته باشید نیز بسیار خوب است.

برای حساب کردن و کار‌های دفتری می‌توانید از صندوق‌های فروشگاهی با امکان بارکد زدن استفاده کنید که سرعت کار شما را بالا ببرد.

برای خرید دستگاه کارت‌خوان مناسب، می‌توانید به صفحۀ این محصول در وب‌سایت پوزپرداز مراجعه نمایید. در گروه مهندسی پوزپرداز انواع دستگاه کارت‌خوان ثابت و سایر با برندهای مختلف بدون نیاز به وثیقه بانکی عرضه می‌شود. این کارت‌خوان‌ها از ضمانت و خدمات پس از فروش و پشتیبانی جهت تعمیر و نگهداری برخوردارند.