شارژ نشدن دستگاه پوز
29
ژانویه

علت شارژ نشدن دستگاه پوز و خاموش‌شدن آن

دستگاه پوز سیار

امروزه دستگاه‌های پوز سیار و ثابت یکی از مهم‌ترین وسیله دریافت و پرداخت پول به مشتریان محسوب می‌شوند. همچنین یکی از ابزارهای مهم و جدانشدنی از کسب‌وکارها هم هستند. ایجاد ایراد و خرابی در این دستگاه‌ها موجب وقفه در انجام دادوستد و کسب‌وکار می‌شود. یکی از ایراداتی که ممکن است، دستگاه‌های کارت‌خوان دچار آن شوند، شارژ نشدن دستگاه پوز و خاموش‌شدن آن است. در این مقاله می‌خواهیم به علت این خرابی‌ها بپردازیم و راه‌حل مناسب آن را بیان کنیم.

چرا کارت‌خوان خاموش می‌شود؟

یکی از اشکالاتی که ممکن است در دستگاه‌های کارت‌خوان بروز کند، خاموش‌شدن دستگاه است. این خرابی موجب می‌شود که در کار اختلال به وجود بیاید. علت به‌وجودآمدن این اختلال می‌تواند، دلایل مختلفی از جمله سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باشد. در بعضی از مواقع علت بروز این مشکل می‌تواند در ارتباط با کابل‌های ارتباطی و شارژ نشدن دستگاه پوز در مورد باتری دستگاه باشد.

در بعضی از مواقع هم علت تمپر شدن کارت‌خوان موجب این مشکل می‌شود. به هر علتی هم این اختلال به وجود بیاید باید افراد در مورد خرابی‌های کارت‌خوان اطلاعاتی را به دست بیاورند تا زمان بروز چنین مشکلاتی بتوانند آن را سریع برطرف کرده و مشکل جدی‌تر نشود.

دلایل خاموش‌شدن دستگاه کارت‌خوان

گفته شد که دلایل مختلفی موجب بروز این مشکل می‌شود که می‌خواهیم در مورد موارد ایجاد شده توضیحاتی را بیان کنیم. این دلایل عبارت‌اند از:

قیمت دستگاه

گاهی ممکن است به دلیل ایجاد نوسانات برق ضربه خوردن و یا خیس شدن و… برد کارت‌خوان‌ها بسوزد و دیگر دستگاه روشن نشود که باید با واحدهای تعمیر این دستگاه‌ها تماس بگیرید. البته با سوختن برد ارزش تعمیر نداشت و دستگاه باید تعویض شود.

خرابی باتری کارت‌خوان

بعضی از اوقات خاموش‌شدن دستگاه به دلیل خرابی باتری هم امکان دارد که در این زمان برای مطمئن شدن باید باتری را امتحان کنید. یعنی دستگاه را به شارژر بزنید تا کامل شارژ شود و اگر باتری سالم باشد، دستگاه برای مدت طولانی شارژ می‌ماند؛ ولی اگر صدمه‌دیده باشد، سریعا خالی می‌شود. پس علت شارژ نشدن دستگاه پوز مشخص می‌شود.

آسیب‌دیدن پورت شارژ دستگاه

گاهی هم روشن‌نشدن دستگاه ممکن است از صدمه دیدن پورت شارژ دستگاه باشد که موجب شارژ نشدن دستگاه پوز می‌شود. پس قبل از هر اقدامی پورت شارژ دستگاه خود را بررسی کنید.

تمپر شدن کارت‌خوان

یکی از مشکلات رایج که هر فردی که دارای دستگاه کارت‌خوان است ممکن است به آن دچار شود. در این مواقع دستگاه کارت‌خوان روشن می‌شود؛ ولی نمی‌توان از آن استفاده کرد و قفل می‌شود. البته تمپر شدن دستگاه هم به دلایل ایجاد می‌شود. دلایل تمپر شدن دستگاه کارت‌خوان شامل موارد زیر است:

  • ضربه خوردن
  • نوسانات برق
  • گردوغبار
  • گرم و سردشدن
  • خیس شدن
  • مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که در صورت بروز مشکل از طرف تمپر می‌توانید طبق برند و نوع دستگاه برای رفع آن اقدام کنید.

دستگاه پوز سیارمعایبی که ممکن است برای دستگاه سیار پیش بیاید

در زمان خرید دستگاه‌های پوز سیار باید به انواع مختلف این دستگاه‌ها توجه کنید. زیرا هرکدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی است و معایب آن‌ها هم با هم تفاوت دارد. البته بعضی از عیب‌ها و مشکلات هم مخصوص همه کارت‌خوان‌ها می‌شود. از مهم‌ترین مشکلاتی که برای بیشتر دستگاه‌ها بروز می‌کند عبارت‌اند از:

روشن‌نشدن دستگاه کارت‌خوان سیار

بسیار زیادی ممکن است باعث بروز این اختلال باشد از جمله خرابی باتری، آداپتور، کابل شارژ، پورت شارژ، سوکت و یا قطعه‌های داخلی مربوط به شارژ باتری دچار مشکل شده باشد.

ارور تراکنش ناموفق

مشکلی است که عوامل زیادی باعث آن است. از جمله عدم آنتن‌دهی سیم‌کارت، قطع بودن شبکه بانکی، اختلال نرم‌افزاری و عدم وجود رول کاغذ، عدم دسترسی به اتصال اینترنت ممکن است از عوامل تراکنش ناموفق دستگاه باشد.

عدم اتصال به اینترنت

پوزهای سیار برای فعالیت به سیم‌کارت نیاز دارند که اگر اعتبار لازم را نداشته باشند، عدم اتصال به اینترنت رخ می‌دهد. تنظیم نبودن جای سیم‌کارت در درون دستگاه  آنتن‌دهی ضعیف بروز این مشکل می‌شود.

سرور شدن رمز مدیر

علت اصلی بروز این مشکل واردکردن رمز اشتباه سه بار به‌صورت متوالی است که برای رفع باید پشتیبانی شرکت ارائه شود.

سخن آخر

باتوجه‌به علت‌های اختلال در دستگاه‌های پوز می‌توان راه‌های رفع این اختلال‌ها را هم پیدا کرد. پس در زمان خرید دستگاه پوز سعی کنید با مشکلاتی که ممکن است برای این دستگاه‌ها به وجود بیاید آشنا شوید.