فروش دستگاه کارت‌خوان سیار با قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی
28
ژوئن

فروش دستگاه کارت‌خوان سیار با قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی

قابلیت اتصال هم‌زمان به کارت‌خوان

با پیشرفت تکنولوژی و آسان‌تر شدن فرایندهای پرداخت بانکی استفاده‌کردن از انواع مختلف دستگاه‌های پوز موجب راحت‌تر شدن پرداخت‌ها شده است. امروزه تمامی فروشنده‌ها، مغازه‌دارها، مراکز خرید و … به‌راحتی به فروش محصولات و کالاهای خود می‌پردازند و همان لحظه وجه موردنظر به‌حساب بانکی آن‌ها وارد می‌شود. یکی از توانایی‌های این دستگاه‌های کارت‌خوان قابلیت اتصال هم‌زمان به چند حساب بانکی است که دارای مزایای زیادی برای فروشندگان و مشتریان است.

اتصال چند حساب به یک کارت‌خوان ایده خوبی است؟

موضوع اتصال چندین حساب به کارت‌خوان به چند سال پیش مربوط می‌شود که فروشندگان چندین دستگاه کارت‌خوان داشتند و مایل بودند هر دستگاه به یک حساب بانکی متصل شود. این مشکل چند کارت‌خوان بودن باعث شد تا مسئولین به این فکر باشند که چند حساب را به یک کارت‌خوان وصل کنند و دیگر نیاز نباشد فروشندگان چندین کارت‌خوان را تهیه کنند.

تا قبل از سال ۹۹ قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی به یک کارت‌خوان وجود داشت و بعضی از شرکت‌ها هم این قابلیت را ارائه می‌کردند و مشکل مغایرت حساب‌ها وجود نداشت؛ یعنی فردی در دستگاه کارت‌خوان کارت می‌کشید و مبلغ به‌حساب دیگری واریز می‌شد که این را مشکل مغایرت می‌گویند. بانک‌ها و شرکت‌ها برای رفع این مشکل امکان اتصال چند حساب به کارت‌خوان را متوقف کردند.

قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب به کارت‌خوان

امروز امکان قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی به یک کارت‌خوان هنوز وجود دارد و فقط برای بعضی از کارت‌خوان‌های سیار این توانایی‌ها اجرا می‌شود. تمام کارت‌خوان‌ها این توانایی را ندارند. مثلا دستگاه پوز G2 به دو حساب بانکی متصل می‌شود و به دلیل مغایرت حساب‌ها شرکت‌های پرداخت الکترونیک این امکان اتصال را برای دستگاه‌های خود فراهم نمی‌کنند.

با اینکه از این طرح جلوگیری شده و از آن استفاده نمی‌شود؛ اما به‌طورکلی این توانایی دستگاه کارت‌خوان متوقف نشده و در حال حاضر شرکت‌های محدودی هستند که از این قابلیت در کارت‌خوان‌های خود استفاده می‌کنند در موارد خاص و استثنایی هنوز این توانایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نمایندگی فروش دستگاه کارت‌خوان سیارنحوه تغییر حساب متصل به دستگاه پوز

اگر فرد مالک کارت‌خوان می‌خواهد حساب متصل به دستگاه خود را تغییر دهد، باید به یکی از شعبه‌های بانک مربوطه مراجعه کند و درخواست تغییر حساب دستگاه کارت‌خوان خود را ارائه کند. بعد از اینکه اطلاعات موردنیاز را در فرم تغییر حساب ثبت کرد و بانک آن را تایید کرد. شماره شبا توسط بانک تغییر پیدا می‌کند. این فرایند امکان دارد، مدتی به طول ‌انجامد و از یک روز تا یک هفته و شاید هم بیشتر طول بکشد.

انواع خدمات دستگاه‌های کارت‌خوان

این دستگاه‌ها معمولا دو نوع خدمات را ارائه می‌کنند و بیشتر افراد از خدمات کلی که کارت‌خوان‌ها ارائه می‌کنند، آشنایی دارند و خدمات سفارشی خریدوفروش را بیشتر می‌کند. خدمات کلی کارت‌خوان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پرداخت قبوض
 • مشاهده موجودی حساب
 • انجام خرید و پرداخت هزینه‌ها
 • گزارش‌گیری از تراکنش‌های روزانه
 • خرید شارژ تلفن همراه از اپراتورهای تلفن همراه، ایرانسل و رایتل
 • خدمات سفارشی ارائه‌کننده دستگاه‌های کارت‌خوان

این خدمات سفارشی معمولا به فرایند مالی کسب‌وکار بهبود می‌بخشد و بیشتر نیازهای بانکی فروشندگان را هم رفع می‌کند و مراجعه به بانک‌ها کمتر و در زمان هم صرفه‌جویی می‌شود. از دیگر خدمات سفارشی این دستگاه‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد. این موارد عبارت‌اند از:

 • توانایی گرفتن شناسه واریز در زمان خرید که موجب کنترل‌های موردنیاز در فرایند کارها می‌شود.
 • امکان اتصال به کامپیوتر که با وصل‌شدن مستقیم دستگاه به سیستم فروش پذیرنده ممکن می‌شود.
 • قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی.
 • توانایی تعیین نحوه تسویه تراکنش که پذیرنده کارت‌خوان فروش واریز تراکنش به‌حساب اتصال یافته را مشخص می‌کند.
 • امکان اتصال به پرینتر برای رسید چاپ کاغذی و رسید حرارتی
 • متصل‌شدن به بارکدخوان
 • امکان واریز سهم هر یک از ذی‌نفعان با تراکنش به حساب‌های جداگانه آنها

کلام آخر

این توانایی  و قابلیت اتصال هم‌زمان چند حساب بانکی به‌راحتی کسب‌وکارها کمک می‌کند و از افزایش تعداد دستگاه کارت‌خوان جلوگیری کرده؛ ولی دارای ریسک است. مغایرت حساب‌ها احتمال دارد موجب شود تا پول به‌حساب دیگری به‌اشتباه واریز شود.