فروش پوز سیار با قابلیت چاپ رسید کوچک
30
نوامبر

فروش پوز سیار با قابلیت چاپ رسید کوچک

پوز سیار با قابلیت چاپ رسید

امروزه بعضی از شرکت‌های پرداخت الکترونیک برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ به دلیل بالارفتن قیمت و مشکل در تهیه آن سعی کردند که فروش پوز سیار با قابلیت چاپ رسید کوچک را شروع کنند. زیرا کاغذ جزوه کالاهایی است که بسیار مصرف زیادی دارد و در شبکه بانکی هم مصرف آن بالا است. به دلیل این که یکی از ابزارهای شرکت شاپرک که ناظر تراکنش‌های الکترونیک در خودپردازها و کارت‌خوان‌ها محسوب می‌شود. همین مسئله موجب شد تا کاغذ یکی از کالاهای پرمصرف و ضروری در پرداخت‌های الکترونیک تلقی شود.

علت کوچک شدن چاپ رسید کارت‌خوان

با پیشرفت‌های الکترونیک و افزایش قیمت این محصول باعث شد که شرکت‌های پرداخت الکترونیک و بانک در تامین و توزیع این کالا دچار مشکل شده هزینه‌های آن‌ها هم‌افزایش پیدا کند. تهیه کاغذ یکی از دردسرهای شبکه‌های پرداخت بانکی در کنار افزایش قیمت ابزارهای سخت‌افزاری و نرم افزاری و حتی نگهداری شبکه تبدیل شود. امروزه به دلیل همین افزایش قیمت کاغذ موجب شد کاغذهایی از جنس درجه 1 و 2 چینی و ایرانی را وارد شبکه پرداخت کنند و کاغذهای باکیفیت هم حذف شوند.

برخی از شرکت‌های پرداخت الکترونیک برای صرفه‌جویی و همین‌طور حفظ محیط‌زیست سعی کردند، فروش پوز سیار با قابلیت چاپ رسید کوچک را آغاز کرده‌اند. رسیدهای کاغذی را به‌اندازه فونت کاهش دهند و موارد اختیاری را که در شرکت شاپرک اعلام نشده بود حذف کردند. کاغذها کوچک شدند و بعد از بررسی مشخص شد، یکی از الزامات شرکت شاپرک هم همین موضوع است.

علت افزایش قیمت کاغذ برای کارت‌خوانعلت افزایش قیمت کاغذ برای کارت‌خوان

همان‌طور که گفته شد به دلیل پرمصرف بودن کاغذ در شبکه‌های الکترونیک و افزایش قیمت و صرفه‌جویی تصمیم به کوچک کردن سررسید کاغذی کردند. امروزه قیمت کاغذ، کارت‌خوان و خودپردازها روند افزایشی دارد و موجب شده قیمت کاغذ کارت‌خوان بازهم بیشتر افزایش پیدا کند. همین امر موجب شد قیمت تولید داخلی کاغذ 3 برابر شود. کاغذهای درجه یک چینی هم 4 برابر و کره‌ای هم 5 برابر رشد داشته است. البته افزایش قیمت کاغذ به دلیل تحریم و یا بالارفتن قیمت ارز نبوده است.

کارشناسان محدود شدن واردات و افزایش قیمت ارز موجب شد قیمت این محصول پرمصرف افزایش پیدا کند. تدبیر شرکت‌های الکترونیکی هم فعلا در صرفه‌جویی و کوچک کردن اندازه مصرف کاغذ و حذف کردن موارد اختیاری طبق الزامات شاپرک توانسته کمک زیادی به این امر کنند. البته کارشناسان معتقد هستند که شبکه‌های پرداخت باید سعی در پایان آوردن قیمت رسیدهای الکترونیک و عملیاتی‌شدن این رسیدها را انجام دهند تا این مشکل به طور اساسی حل شود.

افزایش تراکنش و بهینه‌سازی کاغذ

با افزایش قیمت کاغذ کارت‌خوان برخی از شرکت‌های پی اس پی سعی در کوچک کردن رسیدهای کاغذی خود کردند. حتی دریافت رسیدهای دوم کاغذ را هم اختیاری کردند. شرکت‌هایی مانند: ایران کیش، به پرداخت ملت، تجارت الکترونیک پارسیان و چند شرکت دیگر اندازه کاغذهای رسید خود را کوچک‌تر از قبل کردند.  پس فروش پوز سیار با قابلیت چاپ رسید کوچک هم  شروع به ارائه پوزهای سیار با این ویژگی‌ها کرد.

البته بعضی از این شرکت‌ها با مجوز گرفتن از بانک مرکزی و شرکت شاپرک علاوه بر اختیاری کردن رسید دوم اندازه آن را هم از 9 سانتی‌متر با رعایت استانداردهای شاپرک به‌اندازه 5 سانتی رساندند. همین امر موجب کاهش مصرف کاغذ در مقدار بالا شده است.

هزینه رسید کاغذی بالاتر است یا رسید پیامکی؟

طبق گفته‌ها راهکارهایی برای کم‌کردن کاغذ مصرفی انجام شده است. گفته می‌شود یکی دیگر از راهکارها جایگزین‌کردن رسید پیامکی به‌جای رسیدهای کاغذی برای کارت‌خوان‌ها است. البته در این مورد مشکل و هزینه بالای رسید پیامکی توسط اپراتور تلفن همراه نسبت به رسیدهای کاغذی در شبکه پرداخت است. البته اگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی بتوانند با تعاملات پیامک را با قیمت مناسب‌تر برای ارائه رسید تراکنش در دست شرکت‌های پرداخت الکترونیک قرار دهند. هزینه به مقدار زیادی پایین می‌آید.

کلام پایانی

برای دریافت دستگاه‌های کارت‌خوان‌ سیار که دارای رسید کوچک هستند، شما می‌توانید با شرکت پوز پرداز ارتباط برقرار کرده و با شرایط و قیمت مناسب دستگاه‌های پوز سیار را در زمان کمتر تحویل بگیرید.