فناوری پی تک
05
آوریل

فناوری پی تک چیست و چه کاربردی دارد

فناوری‌های جدید

امروزه عصر پیشرفت و تکنولوژی است و خبرها و رویدادهای زیادی در مورد صنایع و رشد سریع آنها به گوشمان می‌رسد. مخصوصا انواع صنایعی که در قرن ۲۱ بیشترین رشد و پیشرفت را داشته‌اند؛ مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال که بسیار سریع و روبه‌جلو حرکت می‌کنند. در حال حاضر هم یک رویداد جدید یا فناوری تازه شروع به رشد کرده که ممکن است تا چند سال آینده یکی از صنایع بزرگ باشد که دارای سرعت زیادی است. این فناوری پی تک از مجموعه‌های فین‌تک محسوب می‌شود.

پی تک چیست؟

کلمه‌ها دارای معنا و مفهوم خاصی هستند که در ارتباط با فعالیتی که ارائه می‌کنند، نام‌گذاری می‌شوند. ‏پی تک به معنی فناوری پرداخت است و پی تک اشیا هم که در واژه‌ها تکرار می‌شود؛ یعنی اتصال دستگاه‌های موجود با لباس‌های زیاد پوشیدنی که در دسترس همگان است که برای کمک به فرایند پرداخت راحت‌تر به مشتریان به کار می‌رود.

این فناوری جدید می‌تواند به افراد کمک کند که بدون حمل‌کردن کارت‌های بانکی خود و یا حتی پول نقد بتوانند پرداخت‌های مالی در جامعه را پاسخگو باشند. این فناوری یک اختراع دوباره محسوب می‌شود که یک روش جدید برای پرداخت و کسب‌وکارها به‌حساب می‌آید و موجب ازبین‌رفتن شرکت‌های اقتصادی سنتی می‌شود.

کاربرد ‏ ‏پی تک چیست؟

با توضیحاتی که در مورد این فناوری جدید پرداخت داده شد، می‌توان گفت که با وجود آمدن آن موجب می‌شود راهکارهای مدرن که با پیشرفت‌های زیاد در دنیا تناسب دارد، تصمیم دارد فرایند سنتی مالی را تغییر بدهد. تاحدی‌که امکان دارد این خدمات بانکی را به‌سوی دیجیتالی‌شدن کامل سوق دهد. البته هم اکنون هم در بخش‌هایی از فعالیت‌ها شاهد کاربرد فناوری پی تک هستیم.

اصلی‌ترین کاربردی که می‌توان برای این فناوری بیان کرد این است که موجب راحتی بیشتر، امکان انجام هر نوع فعالیت مالی در شبانه‌روز، سرعت بالا و کم‌شدن هزینه‌ها نسبت به سیستم‌های سنتی است. همه موارد ذکر شده در سیستم‌های پرداخت فرامرزی و بین‌المللی هم استفاده می‌شود که به بزرگی و تاثیر این سیستم مدرن بیشتر پی می‌بریم. البته کاربرد این فناوری چیزی بیشتر از عملیات های بانکی است.

از کاربردهای دیگر این فناوری که در دنیا در حال انجام است، می‌توان این موارد را نام برد. کارت‌های پرداختی و کیف پول‌های الکترونیکی بدون اینکه با دستگاهی تماس پیدا کنند، پرداخت را انجام می‌دهند. حتی می‌توان وسایل شخصی مانند لیوان و یا عینک‌آفتابی را هم به‌حساب بانکی خود متصل کرد.

کاربرد پی تک چیستاهداف پی تک چیست؟

از اصلی‌ترین هدف‌هایی که می‌توان برای این تکنولوژی‌ها نام برد این است که موجب می‌شود روش پرداخت و حتی دریافت پول دیجیتالی شود و تراکنش‌ها راحت‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر شوند. اهداف دیگری هم دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

افزایش امنیت سایبری

وظیفه بالابردن امنیت سایبری در این تکنولوژی‌ها توسط قسمتی از فین‌تک مانند رگ تک انجام می‌شود. ولی بخش‌های دیگری از صنعت هم باید امنیت خود را حفظ کنند و آن را بالا ببرند. مخصوصا پی تک که وظیفه دریافت و پرداخت را دارد یکی از دغدغه‌های بیشتر کسب‌وکارها محسوب می‌شود.

افزایش سرعت سیستم پرداخت

سرعت سیستم‌های پرداخت معمولا به عواملی بستگی دارد که از اصلی‌ترین عوامل سرعت بیشتر، هزینه کمتر و ارائه‌کردن خدمات بیشتر و بزرگ‌تر نسبت به سیستم‌های قدیمی و سنتی است. این عوامل در سیستم‌های جدید پرداختی هر روز ارتقا پیدا می‌کنند.

سیستم ذخیره‌سازی

همان‌طور که گفته شد روند دریافت و پرداخت دیجیتالی کار اصلی فناوری پی تک به شمار می‌رود. در کنار این وظیفه خدمات زیاد متنوعی هم به کاربران عرض می‌کند مانند: ارائه‌کردن سیستم و نرم‌افزاری برای ذخیره‌کردن داده‌ها زیرا افراد زیادی هستند که هر روز معاملات زیادی را انجام می‌دهند و می‌خواهند تراکنش خود را در مکان و جای امنی ذخیره کنند که پی تک این قابلیت را دارا است.

سخن آخر

با رشد تکتولوژی همه روزه شاهد انوع فناوری های جدید برای خرید و پرداخت هستیم که پی تک یکی از این موارد است. از خصوصیات مهم فناوری پی تک گسترش شکل‌های پرداخت است که مشکلات و موانع موجود در انجام تراکنش‌های مالی را کمتر کرده و موانع را از بین می‌برد. به دلیل سادگی و راحتی در مورد محبوبیت ویژه‌ای قرار گرفته است.