مالیات کارت به کارت
05
آوریل

مالیات کارت به کارت چیست؟

مالیات بر کارت‌ها

سازمان امور مالیاتی کشور و نظام‌های بانکی تصمیم دارند که اندازه تراکنش‌هایی که عصر انجام می‌شود را نسبت به توان اقتصادی و میزان درآمدی که دارند محدود کنند تا کم‌کم از فرار مالیاتی و حتی پول‌شویی هم جلوگیری کرده و کاهش دهند. نمونه آن مالیات کارت به کارت است. با این روش توزیع منصفانه منابع پولی و توزیع آن با درآمدها تناسب داشته و شکاف طبقاتی موجود را هم کاهش می‌دهد.

مالیات کارت به کارت

این هم نوعی مالیات محسوب می‌شود که نسبت به فعالیت و درآمد افراد تعیین می‌شود. افرادی که در ماه به میزان ۱۰۰ تراکنش که جمع مبلغ تراکنش به ۳۵ میلیون تومان از حساب آنها انجام می‌شود، به‌عنوان حساب تجاری شناخته می‌شود و مالیات تعلق می‌گیرد. فرد توسط سامانه مالیات سال ۱۴۰۱ سایت سازمان مالیاتی پرداخت کند. در تمامی کشورهای دنیا که دارای سیستم‌های پیشرفته اقتصادی هستند توسط دولت‌های آنها نهاد حقوقی مالیات تعریف شده که با کمک آن قسمتی از هزینه‌های دولت را تامین می‌کنند.

در ایران هم این نهاد وجود دارد و دارای انواع مختلفی است که چند سالی است که به شکل جدی و سختگیرانه در مسئله مالیات‌بردرآمد اقدام می‌کنند. زیرا بعضی از افراد برای فرار از پرداخت‌کردن مالیات از دستگاه‌های کارت‌خوان خود استفاده نمی‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند از یک راه میان‌بر مانند کارت به کارت استفاده کنند که همین موضوع موجب پیش‌آمدن این مالیات شده است. با وجود شرایط و اندازه تراکنش‌های خاص برخی از افراد مشمول این مالیات‌ها می‌شود.

فرق حساب تجاری با حساب شخصیاندازه و طرز محاسبه این نوع مالیات

گفته شد که این مالیات افرادی تعلق می‌گیرد که می‌خواهند از راه میان‌بر از زیر پرداخت مالیات شانه خالی کنند. می‌خواهیم بدانیم که چطور میزان مالیات مشخص می‌شود. میزان مالیاتی که برای روش کارت به کارت انجام می‌شود به این طریق است که نسبت به جمع تراکنش‌هایی که در ماه انجام می‌شود. همچنین افراد حقوقی و حقیقی بدون اهمیت داشتن نوع کسب‌وکار و صنفی که در آن مشغول به کار هستند میزان مالیات‌ها متفاوت است.

البته نمی‌توان میزان معینی را برای اندازه مالیات کارت به کارت برای افرادی که مشمولین این مالیات هستند، مشخص کرد. اما طبق تحقیقاتی که پیش‌آمده معمولا ۲۵ درصد از کل درآمد افراد که البته به‌غیراز درآمدهایی که از طریق سود سهام یا سهم شرکتی دریافت می‌کنند و این موارد شامل مالیات نمی‌شود. یعنی اگر درآمد خالص یک فرد حقیقی ۲۰۰ میلیون تومان باشد باید ۱۵ درصد سالیانه مالیات پرداخت کند. همین میزان به‌صورت درصدی افزایش پیدا می‌کند.

فرق حساب تجاری با حساب شخصی

برای اینکه به طور مشخص و ساده این حساب‌ها را توضیح دهیم، باید گفت که هر حسابی که فرد با آن کار و تجارت می‌کند و درآمدهای که دارد و وارد این حساب می‌شود را حساب تجاری گویند. پس هر حساب بانکی که از طریق آن کارت‌خوان فروشگاهی دریافت کرده‌اید و یا حساب‌های دیگری که از طریق آن پرداخت‌های آنلاین انجام می‌دهید به‌عنوان حساب تجاری محسوب می‌شود. بقیه حساب‌های دیگر ممکن است حسابی باشد که حقوق خود را از شرکت یا اداره‌ای دریافت می‌کنید و یا با آن هزینه‌های روزانه خود را پرداخت می‌نمایید را به‌عنوان حساب‌های شخصی می‌شناسند.

آیا مالیات به سود تعلق می‌گیرد به گردش مالی یا تراکنش

بعضی از افراد فکر می‌کنند که هر اندازه تراکنش بیشتری داشته باشند، باید مالیات بیشتری را هم پرداخت کنند.. باید گفت فکر اشتباهی است و روشی به نام مالیات بر تراکنش یا گردش‌های مالی وجود ندارد. گردش حساب یا تراکنش‌های مالی معمولا از فرایندهای یک شغل است سازمان مالیاتی کشور فقط از سودی که از کسب‌وکار دریافت می‌شود را مالیات تعیین می‌کنند. رئیس سازمان مالیاتی اعلام کرده است که به‌عنوان یک مجموعه مالیاتی از پایه‌های فرایندهای اقتصادی مالیات گرفته می‌شود.

یعنی چیزی که نشان‌دهنده فروش و دریافت درآمد دریافت سود خالص از یک کار باشد. پس چیزی با این نام وجود ندارد که از پوز مالیات گرفته می‌شود یا از روش کارت به کارت گرفته می‌شود یا حتی از گردش حساب بانکی مالیات دریافت می‌شود.

کلمه پایانی

شغل‌ها و کسب‌وکارها مانند پزشکان، فروشگاه‌ها، آرایشگرها و… هزینه‌های خدماتی را که به مشتری ارائه می‌کنند از طریق دستگاه کارت‌خوان دریافت می‌کنند. بعد از اجباری شدن اعلام شماره‌حساب کارت‌خوان به سامانه مالیاتی بیشتر افراد به بهانه‌های مختلف از دستگاه‌های خود استفاده نکردند و از مشتریان تقاضای کارت به کارت کردن هزینه را داشتند که باعث به‌وجودآمدن مالیات بر کارت به کارت شد.