مشتری مداری2
23
آگوست

مشتری مداری در مدار کسب‌ و کار (قسمت دوم)

مشتری مداری در مدار کسب‌وکار
(قسمت دوم)
در قسمت قبلی درباره اصول اولیه درباره جذب مشتری یا در حقیقت از دست ندادن مشتری در لحظات اولیه سخن گفتیم. در این مقاله ادامه مطلب مشتری مداری در مدار کسب‌وکار را بیان می‌کنیم.
نوبت را رعایت کنید
نوبت مشتریان را رعایت کنید. اگر یک مشتری زودتر به فروشگاه آمده اول باید کار او را راه بیاندازید. می‌توانید از همکارتان بخواهید به مشتری دیگر کمک کند. یا اگر تنها هستید با احترام از او وقت بخواهید و تعارف کنید بنشیند.
به همه مشتریان خود احترام بگذارید
به همه مشتریان خود احترام بگذارید. دلیل نمی‌شود اگر یک مشتری قصد خرید بیشتری داشت به او بیشتر احترام بگذارید یا کارش را زودتر از بقیه راه بیاندازید. این کار وجهه بدی دارد و حس بدی به دیگر مشتریان القا می‌کند.
به مشتری صندلی تعارف کنید

مشتری مداری2
مشتری مداری2

لازم به گفتن نیست خانمی که با نوزادی به بغل و کودکی در دست پا به فروشگاه شما می‌گذارد احتمالاً خیلی خسته است. به او و فرزندش صندلی تعارف کنید. بگذارید در فروشگاه شما حس خوب راحتی برایشان ایجاد شود. این کار باعث می‌شود خریدی آرام‌تر و مطمئن‌تری داشته باشند. چه‌بسا در این مواقع مشتری تصمیم بگیرد همه خریدش را یکجا از خودتان انجام دهد.
خوراکی تعارف کنید
درست است که هم اکنون با اوضاع کرونا، تعارف کردن خوراکی شاید کار چندان جالبی به نظر نرسد، اما می‌توانید از شکلات و…برای تعارف استفاده کنید. حتی می‌توانید قبل از تعارف کردن خوراکی اسپری الکل تعارف کنید. خوراکی تعارف کردن مخصوصاً برای مشتریانی که کودک به همراه دارند تأثیر بسیار مثبتی دارد.
از امکانات شهر خود برای مشتریان استفاده کنید
سوغاتی های کوچک ارزان‌قیمت می‌تواند بسیار برای مشتریان شما جالب و جذاب باشد. به یاد می‌آورم فروشگاهی در شهر مشهد با هر خرید یک بسته نبات کوچک و البته با بسته‌بندی زیبا هدیه می‌داد. تصور کنید این کار برای تمام شهرهای ایران بخواهد اتفاق بیفتد. مطمئنا در هر شهری سوغاتی‌های کوچک و ارزان پیدا خواهد شد.
تست رایگان
تست رایگان انواع خوراکی می‌تواند خریدار را به خرید بیشتر ترغیب کند. مثلاً فروشگاهی در تهران که عرقی جات سنتی می‌فروخت، در چند ظرف بزرگ، انواع شربت‌های خوشمزه را با این عرقیات درست کرده بود و به مشتریان تعارف می‌کرد. این‌گونه مشتریان دیگر خیال نمی‌کردند این‌همه عرقی جات سنتی فقط برای دارو و درمان مناسب‌اند. از انواع این عرقی جات تهیه می‌کردند تا شربت‌های خوشمزه درست کنند.
مقداری تخفیف را در نظر بگیرید
در فرهنگ ما ایرانیان تخفیف گرفتن مانند گرفتن مدال المپیک برای همه لذت‌بخش است که البته استثنا هم داریم. اما خب تقریباً همه ترجیح می‌دهند مقداری تخفیف را بگیرند. اگر مشتری، خود درخواست تخفیف نکرد، بازهم شما برایش مقداری تخفیف در نظر بگیرید. شیرینی این تخفیف هیچ‌گاه از یاد مشتری نخواهد رفت.
شرایط مشتری را درک کنید
گاهی مشتری امکان پرو در مغازه را ندارد. مثلاً فرزندش بسیار کوچک است و او نمی‌تواند در فصل زمستان لباس را برایش عوض کند. اجازه دهید تا مدت کوتاهی امکان برگشت یا تعویض را داشته باشد. اغلب مشتریان اگر بدانند امکان پس دادن و تعویض را به‌راحتی برایشان فراهم کرده‌اید، نیازی به تعویض یا پس دادن لباس پیدا نمی‌کنند. حتی گاهی برخی فروشگاه‌ها این امکان را در نظر می‌گیرند که دو لباس با دو سایز مختلف به مشتری بدهند تا با خیال راحت در منزل پرو کند و یکی را پس بیاورد. این خدمت شما هیچ‌گاه از یاد مشتری نمی‌رود. مطمئن باشید با این کار شما همیشه جز گزینه‌های اول او برای خرید باقی می‌مانید.
سلیقه مشتری را ستایش کنید
البته این بدان معنا نیست که بخواهید دروغ بگویید یا حقیقت را نگویید. سلیقه مشتری را ستایش کنید. این کار باعث افزایش اعتمادبه‌نفس مشتری و درنتیجه خریدی مطمئن از شما می‌شود.
البته هنوز تمامی نکات مشتری مداری به پایان نرسیده است و راهکارهای زیادی برای مشتری مداری وجود دارد. اما توجه به همین نکات ساده و به نظر پیش‌پاافتاده به شما کمک می‌کند تا مشتریان وفادار همیشگی داشته باشید.
در ضمن داشتن امکانات فروشگاهی مناسب مانند یک دستگاه کارت‌خوان مطمئن نیز بسیار در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.
مرکز بازرگانی مهندسی پوزپرداز، با توجه به تجربه قوی در تعمیرات و پشتیبانی فنی خودپرداز، یکی از مجهزترین مراکز پشتیبانی فنی، تعمیرات و گارانتی دستگاه‌های کارت‌خوان را راه‌اندازی نموده است. با خرید دستگاه کارت‌خوان از این مجموعه با خیال راحت فقط به فکر بهبود کسب‌وکار خود باشید.