06
مارس

موبايل پوز

دستگاه های پوز دارای انواع مختلفی هستند كه هر كدام متناسب با شرايط خاصی طراحی شده است كه يكی از به روز ترين و كارآمد ترين اين دستگاه ها موبايل پوز است. موبايل پوز ها كه متشكل از يک گوشی هوشمند و يک دستگاه اختصاصی است دارای وزن و ابعاد بسيار پايين است به همين جهت به راحتی قابل حمل است به همين جهت كسب و كارهای مختلفی می توانند از اين نوع دستگاه استفاده كنند. در خصوص مقايسه اين مدل از دستگاه های كارتخوان با پوزهای بی سيم معمولی هم بايد گفت كه به طور مطلق نمی توان نظر داد كه كدام يک مناسب تر است لذا بايد شرايط كسب و كار را در نظر گرفت و متناسب باشرايط اقدام كرد ولی لازم است به اين موضوع اشاره شود كه قطعا در آينده نزديک موبايل پوزها و محصولات جديد جايگزين دستگاه های مرسوم فعلی خواهند شد. با توجه به آن چه گفته شد در اين يادداشت قصد داريم در مورد موبايل پوز توضيحاتی اجمالی را بيان كنيم و در خصوص ويژگی های اين نوع از كارتخوان توضيح دهيم.

موبايل پوز

در ابتدای كار اگر بخواهيم در خصوص نحوه كار موبايل پوز توضيح دهيم بايد گفت كه هر فردی می تواند گوشی هوشمند و يا تبلت را با نصب اپليكيشن های خاصی تبديل به موبايل پوز كند. در واقع اين اپ ها طوری طراحی شده اند كه قادر به انجام تراكنش و چاپ رسيد هستند.

موبايل پوز
موبايل پوز

در خصوص ابزارهای لازم هم بايد گفت كه اين دستگاه ها نياز به اينترنت، نصب اپليكيشن های مربوطه، گوشی هوشمند و يا تبلت، دستگاه كارت اعتباری، چاپگر رسيد و اسكنر استفاده می شود. اين كارتخوان ها به نسبت كارتخوان های سنتی پيشرفته تر هستند و به كسب و كارها اين امكان را می دهد تا در موقعيت های مختلف امكان انجام تراكنش را داشته باشند. در خصوص مسائل امنيت شبكه هم بايد گفت كه موبايل پوز ها از ضريب و استانداردهای امنيتی بالايی برخوردار هستند.

اگر بخواهيم در مورد مزايای اين كارتخوان ها بحث كنيم بايد گفت كه در وهله اول امكان پرداخت به شيوه های متنوع را فراهم كرده است به طوری كه با استفاده از موبايل پوزها می توان پرداخت های بدون تماس را هم انجام داد. علاوه بر اين اين كارتخوان كا وزن و ابعاد بسيار پايينی دارند به همين دليل به راحتی قابل حمل هستند و می توان در مكان ها و موقعيت های مختلف به انجام تراكنش های مربوطه پرداخت. همچنين اين دستگاه ها دارای صفحه نمايش بزرگ تر و با كيفيت تری هستند و علاوه بر اين رابط كاربری ساده تری دارند. به لحاظ مسائل امنيتی هم بايد گفت كه دارای امنيت بالا در انجام تراكنش هاست به طوری كه علاوه بر حفظ حريم خصوصی و ذخيره نشدن اطلاعات در دستگاه، تراكنش ها را هم با رمز گذاری سراسری انجام می دهد به همين دليل به راحتی نمی توان آن ها هک كرد.

با توجه به روندهای موجود در بازار به نظر موبايل پوزها توانستند توانايی ها و قابليت های خود را به اثبات برسانند چرا كه در چند سال اخير بسيار مورد توجه بوده اند به طوری كه حتی شركت های بزرگ هم به استفاده از اين كارتخوان ها روی آورده اند.

البته اين دستگاه ها با همه مزايايی كه دارند دارای معايبی هم هستند؛ البته معايب موجود به شكلی نيستند كه همه كسب و كارها را با چالش مواجه كنند به طور كلی برخی از موارد كه به عنوان يک اشكال مطرح شده اساسا بسياری از مشاغل را با مشكل مواجه نمی كند. در اينجا به مواردی می پردازيم كه طيف وسيعی از كسب و كارها را تحت تاثير قرار می دهند. از جمله اين معايب شارژ دهی است كه معمولا باتری موبايل پوزها برای يک روز كاری امكان شارژدهی را ندارند لذا در طول روز نياز به شارژ شدن دارند. مورد بعدی كه در برخی موارد منجر به ايجاد چالش شده نصب نرم افزارهاست كه گاهی روی گوشی نصب نمی شوند يا اينكه به صورتی موقتی با اختلال و مشكل مواجه می شوند به ويژه در زمان ها و موقعيت هايی كه سرعت اينترنت كاهش می يابد.