20
ژانویه

موبایل پوز چیست؟

موبایل پوز یکی از تکنولوژی‌های نوین بانکی است. در سال‌های اخیر ابزارهای نوین و مدرنی ساخته شده که هر یک نقش ویژه‌ای در زندگی انسان ایفا کرده است. یکی از این ابزارهای نوین و هوشمند که کاربرد بسیاری در زندگی و جهان دارد، گوشی‌های همراه و یا همان موبایل است.

یکی از ابزارهای نوین بانکی، موبایل پوز است.

موبایل‌ها، امروزه به یکی از قدرتمندترین ابزارها در زندگی بشر تبدیل شده اند که قابلیت‌ها و توانایی‌های متعدد و گوناگونی را ایفا می‌کنند. به دنبال این نقش گوشی‌های هوشمند، روزانه قابلیت‌های جدیدی برای آن‌ها طراحی و نصب می‌شود. یکی از این امکانات ریشه در عرصه ی بانک و بانکداری الکترونیک دارد. نرم افزارهای بانکی و انجام عملیات‌های بانکی یکی از جذاب‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید. به دنبال گسترش تبادلات بانکی، تکنولوژی‌ها و ابزارهای مدرنی برای استفاده روی موبایل طراحی و ساخته شد. یکی از این ابزارها، پوزهای موبایل است که در کشورهای غربی کاربرد بسیاری یافته است؛ اما در ایران هنوز کاربرد کافی پیدا نکرده است.

موبایل پوز چیست؟

پوز موبایلی برای استفاده در هر نقطه و انجام خرید و فروش انجام شد تا افرادی همانند پیک‌های موتوری و سایر خدمات در محل، به راحتی در هر نقطه‌ای از شهر، خدمت و یا کالای خود را عرضه کرده و با استفاده از کارت‌های بانکی، مقابل حق‌الزحمه خود را دریافت کنند.

پوز بانک، برای نخستین بار در سال 2009 میلادی توسط شرکت Square آمریکا طراحی و ساخته شد. این شرکت، برای نخستین بار قطعه ی سفیدی به شکل مربع طراحی و با نرم‌افزاری روی گوشی اپل آن را در بازار آمریکا عرضه کرد. این سخت‌افزار، دارای فیشی برای استفاده روی موبایل و همچنین شیاری برای کشیدن کارت‌های بانکی بود. این قطعه از سال 2009 میلادی، تاکنون تغییرات و پیشرفت‌های بسیاری نموده و مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است.

موبایل پوز، دارای مزایای بسیاری است که از این جمله می‌‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

  • کاربرد آن در تمام نقاط شهر و یا کشور
  • عدم نیاز به پرداخت وجه نقدی
  • کاهش مراجعه به دستگاه‌های ATM
  • کنترل تراکنش‌های حضوری با استفاده از موبایل
  • جلوگیری از سرقت‌های احتمالی

موبایل پوز باعث سرعت تبادلات بانکی می‌شود.

اما رعایت تمهیدات امنیتی هنگام موبایل پوز ضروری است. زیرا که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود. در حین استفاده از موبایل پوز، رعایت شرایطی ضروری است. نخست، حساب افراد به دریافت پیامک مجهز شود تا بتوان از انجام تراکنش اطمینان حاصل نمود. دوم، با موبایل مجهز به موبایل پوز نباید از سایت‌ها و نرم‌افزارهای متفرقه و گوناگون استفاده نمود. زیرا تهدید هک شدن گوشی وجود دارد. همچنین دارندگان موبایل پوز باید حین استفاده از دستگاهشان، تمام نکات امنیتی را رعایت کند. همچنین بهتر است دارندگان موبایل پوز از امضای الکترونیکی و پین‌هایی استفاده نمایند تا مشکلات امنیتی پدید نیاید.