نئو بانک هوشمند چیست
28
آگوست

نئو بانک هوشمند چیست

بانکداری الکترونیکی

در بیشتر موارد بانک‌داری الکترونیک یا بانکداری‌های دیجیتالی در یک راستا و مترادف هم هستند. ولی بانکداری دیجیتال مانند یک چتر بزرگ نئو بانک هوشمند، شعبه‌های هوشمند، بانکداری‌های الکترونیک و شعبه‌های مجازی را هم در بر می‌گیرد. هر کدام از این موارد یک بانکداری دیجیتالی نیست؛ زیرا هر کدام قطعه‌ای هستند تا پازل بانکداری‌های دیجیتال را تکمیل کنند.

نئوبانک چیست؟

بانک های مجازی و آنلاین که شعبه‌های فیزیکی ندارند و تمامی افراد می‌توانند توسط گوشی‌ها و تلفن‌های همراه خود به روش آنلاین تمامی سرویس‌های بانکی خود را به‌صورت آنلاین دریافت کنند. نئوبانک یعنی بانک جدیدی که نسل جدیدی از خدمات بانکی است که به‌صورت دیجیتال و پیشرفته ارائه می‌شود و کارهای بانکی و خدمات آن را ساده و آسان می‌کند. نئو بانک هوشمند در کل دنیا مورد استقبال قرار گرفته و این روش بانکداری در زمان کوتاه بسیار پیشرفت کرده و سودآوری زیادی به همراه داشته است.

از اصلی‌ترین خدماتی که توسط نئو بانک‌ها ارائه می‌شود

با ظهور این نئو بانک هوشمند موجب شد تا کمبودهای موجود در بانکداری‌های سنتی از بین برود. برای همین لازم است که هر خدماتی که شعبه‌های فیزیکی بانک‌های سنتی به کاربران و مشتری خود ارائه می‌دادند را در یک پلتفرم و نرم‌افزار آنلاین در روی تلفن‌های همراه به‌صورت منظم و یکپارچه ایجاد کرد.

 خدماتی مانند گشودن انواع حساب‌های بانکی، هفته جاری و یا پس‌انداز به روش آنلاین، صدور انواع کارت‌های بانکی، انتقال و پرداخت وجه به روش بین‌المللی، ارائه خدمات مانند وام، خدمات بیمه و امنیت سپرده‌ها، و ارائه کردن انواع بیمه‌ها مانند بیمه خودرو، موبایل، پزشکی، سفر و… خدماتی است که این بانک‌های جدید و نئو بانک هوشمند ارائه می‌کنند.

بانکداری الکترونیکیچه کسانی از نئو بانک‌ها استفاده می‌کنند؟

از علت‌هایی که موجب این تغییر در روش‌های بانکداری و مالی شده می‌توان به تغییر شرایط اجتماعی و تغییر نسل‌ها اشاره کرد. نسل‌های جدید بیشتر از قدیمیان به زندگی‌کردن به‌صورت دیجیتال و برآورده‌کردن خواسته‌های خود به روش آنلاین عادت کرده‌اند. پس به همین دلیل به سراغ سیستم‌های مالی جدید که نسبت به فناوری‌ها به‌روزتر است می‌روند. طبق بررسی‌هایی که انجام شده معمولا دو گروه به سراغ استفاده از نئو بانک هوشمند می‌روند. این افراد شامل موارد زیر هستند:

افرادی که با تکنولوژی‌ها رشد پیدا کرده‌اند

اولین کسانی که به سراغ این نوع خدمات می‌روند افرادی هستند که با تبلت و موبایل رشد نمو کرده‌اند. این نسل‌های جدید ادامه زندگی را بدون لذت و هیجان و عدم استفاده از تکنولوژی‌های جدید نمی‌خواهند و با شور و هیجان بیشتری به سراغ این نوع بانک‌ها می‌روند.

دور افتادگی‌های بانکی

گروه دومی که به سراغ استفاده از نئو بانک هوشمند می‌روند کسانی هستند که به دلیل عدم زیرساخت‌های فیزیکی و مسیرهای طولانی به این گونه روش‌های بانکی دسترسی نداشتند. طبق آماری که به‌دست‌آمده ۲ میلیارد نفر در سرتاسر دنیا به دلیل اقلیم‌های جغرافیایی و وجودنداشتن بانک‌های سنتی و زیرساخت‌های آن و یا حتی به دلیل سنت و فرهنگی که داشتند به خدمات بانکی دسترسی نداشته‌اند. افرادی که در گروه‌های سنی ۲۵ تا ۳۵ سال هستند بیشتر به این نوع خدمات بانکی جدید روی آورده‌اند. افرادی که درآمد بیشتری هم دارند نسبت به این گونه خدمات علاقه‌مند هستند.

چرا نئو بانک‌ها دارای محبوبیت جهانی هستند؟

با استقبالی که از بانکداری‌های جدید در اروپا صورت گرفت تعداد این نئو بانک‌ها  در دیگر کشورهای جهان روبه‌افزایش می‌رود. دلیل محبوبیت این نوع بانک هوشمند را می‌توان در چند شاخص بیان کرد که شامل:

  • روش‌ها و راهکارهای فناورانه
  • بهبود و بهتر کردن کاربری مشتریان
  • انجام و ارائه خدمات با سرعت بالا
  • نوعی بانکداری کم‌هزینه با کارمزدهای بسیار پایین
  • ارائه‌کردن خدمات توسط تلفن‌های هوشمند
  • خدمات را برای مشتریان شخصی‌سازی کرده‌اند

این کاربردها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که نئوبانک هوشمند ارائه می‌کند موجب شده نسل‌های جدید در دو بخش به سراغ این بانکداری نوین بروند این دو بخش شامل موارد زیر می‌شوند:

  • گروه اول مشتریان عمومی که می‌خواهند تجربه جدیدی کسب کنند و خدمات بانکی را سریع‌تر و بهتر دریافت کنند.
  • گروه دوم از نسل‌های جدید به نسل Z که وارد کسب‌وکارهای استارت‌آپ‌ها شدند و نمی‌خواهند مشتریان و حتی خودشان وارد درگیری‌های بروکراسی‌های مربوط به بانک‌های سنتی شوند.

کلام آخر

نئو بانک هوشمند توسط همکاری شرکت‌های وب که شرکت ارائه‌کننده خدمات فناوری و همکاری بانک ایران‌زمین است شروع به فعالیت کرده است.