نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟
29
مه

نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

سرمایه‌گذاری در مسکن

یکی از بازارهای کم‌ریسک برای سرمایه‌گذاری بازار مسکن است که این بازارهای مختلف مالی همیشه موردتوجه سرمایه‌گذاران در همه جای دنیا قرار می‌گیرد. افراد با دلایل و هدف‌های مختلفی در این بازارها سرمایه‌گذاری می‌کنند و بیشتر برای حفظ ارزش پول به و حتی کسب درآمد بیشتر در این بازارها به فعالیت می‌پردازند. برای اینکه بدانید در چه ملک‌هایی باید سرمایه‌گذاری کرد تا درآمد بیشتری داشت باید به یکی از شاخص‌های مهم در سرمایه‌گذاری یعنی نرخ بازگشت سرمایه در ملک آشنا باشید.

منظور از نرخ بازگشت سرمایه در ملک

منظور و مفهوم این جمله در قسمت سرمایه‌گذاری مسکن این است که اگر فرد یا افرادی ملکی داشته باشند و آن را اجاره بدهند، بعد از چندین سال پولی را که برای خرید آن ملک سرمایه‌گذاری کرده بودند به آنها برگردانده می‌شود. برای اینکه بتوان این مشخصه را محاسبه کرد، باید قیمت خانه و نرخ اجاره را دانست. برای اینکه بتوانید قیمت حدودی اجاره و رهن ملک را بدانید از آگهی‌های خانه و حتی راهنمایی مشاورین املاک هم می‌توان استفاده کرد. اما مسئله مهم بعد از به‌دست‌آمدن میزان رهن و اجاره این است که تمامی مبلغ را باید به اجاره تبدیل کرد که از فرمول رایج ۳ به ۱۰۰ می‌توان استفاده کرد و بعد از آن مبلغ به‌دست‌آمده را با مبلغ اجاره جمع کنید تا کل اجاره ماهیانه ملک را به دست بیاورید.

در آخر مبلغ را در عدد ۱۳ ضرب کنید تا بتوانید اجاره سالیانه را هم محاسبه کنید. بعد از آن با تقسیم قیمت ملک خود به اجاره سالیانه آن می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه در ملک خود را به دست بیاورید. به طور مثال اگر عدد بیست به دست بیاید؛ یعنی با سرمایه‌گذاری در این ملک بعد از ۲۰ سال اصل پول با سرمایه به شما برمی‌گردد.

تفسیر بازگشت سرمایه در ملک

بعد از اینکه با نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در ملک آشنا شدید می‌توان به طور ساده هم آن را تفسیر کرد. یعنی هرچه ملک موردنظر نرخ بازگشت سرمایه کمتری را دارا باشد این ملک برای سرمایه‌گذاری گزینه بسیار مناسبی است و هر چقدر ملک نرخ بازگشت سرمایه بیشتر باشد، آن ملک برای اجاره‌کردن انتخاب خوبی است. ثبت نرخ بازگشت سرمایه در کشورها و شهرهای مختلف تفاوت دارد. اما می‌توان آن را بین ۶۰ تا ۵۰ سال تخمین زد. می‌توان میانگین قیمت ملک و اجاره‌بها را در منطقه‌ها و محله‌های مختلف شهر تهران مشاهده کرد و توسط فرمول‌ها و اعداد بالا که ذکر شد نرخ بازگشت سرمایه در ملک در محله‌های مختلف را محاسبه کرد.

تفسیر بازگشت سرمایه در ملکسرمایه‌گذاری در مسکن چه ریسک‌هایی به دنبال دارد؟

افرادی که می‌خواهند در مسکن و ملک سرمایه‌گذاری انجام دهند باید با مشکلات و ریسک‌های آن هم آشنایی داشته باشند تا بتوانند با روش‌های درست این ریسک در سرمایه‌گذاری را کمتر کنند. این ریسک‌ها چند دسته مهم هستند. دسته ریسک‌های سرمایه‌گذاری در مسکن شامل موارد زیر می‌شوند:

ریسک‌های قراردادی خرید خانه

این ریسک مربوط به معامله‌های مسکن و خطراتی است که مربوط به کلاهبرداری را شامل می‌شود برای افراد سرمایه‌گذار رخ می‌دهد که با خطرهایی مانند کلاهبرداری در قراردادهای  پیش‌خرید و… روبرو می‌شوند.

عدم اطلاعات کافی در مورد مسکن

سرمایه‌گذاری در مورد مسکن باید دارای اطلاعات و تحقیقات میدانی باشد؛ یعنی باید موقعیت ملک و پیشرفت آن را در آینده بررسی کرد.

سیاست‌گذاری دولتی

منظور از سیاست‌های دولت شامل عملیات هایی مانند مسکن مهر، اخذ مالیات از مسکن‌های خالی، مسکن مالی و… است که می‌تواند موجب پیشرفت و یا رکود مسکن در منطقه یا شهری شود.

ریسک‌هایی مانند بلایای طبیعی

بعضی از ریسک‌ها بلایای طبیعی را شامل می‌شوند؛ مانند آتش‌سوزی، زمین‌لرزه، سیل و… که موجب می‌شود در یک منطقه روی قیمت مسکن تاثیر بگذارد و حتی بازار مسکن را دچار رکود یا اختلال کند.

کلام آخر

همه سازمان‌ها باید عملکرد و فعالیت‌های مربوط به کسب‌وکارهای خود مانند هزینه و زمان‌هایی که برای کسب‌وکار صرف می‌شود را اندازه‌گیری کنند تا تصمیم بهتری را برای مشاغل خود بگیرند از جمله کارها نرخ بازگشت سرمایه در ملک است.