نکات امنیتی استفاده از کارتخوان
25
جولای

نکات امنیتی استفاده از دستگاه کارتخوان

نکات امنیتی استفاده از دستگاه کارتخوان

به سوپر مارکت رفتم و پس از انجام خرید، فروشنده خریدهایم را حساب کرد و پس از گرفتن کارت با صدای بلند درخواست رمز کرد. فروشگاه نسبتاً شلوغ بود و دو سه نفری هم پشت سر من منتظر بودند نوبتشان شود. نمی‌دانستم چکار کنم. به‌ناچار رمزم را با صدای بلند گفتم تا فروشنده متوجه شود. اما پس از خروج از فروشگاه به اولین دستگاه عابر بانک که رسیدم رمزم را تغییر دادم. همه ما در روز شاید چندین بار به چنین مواردی برخورد کنیم. پس دانستن نکات امنیتی استفاده از دستگاه کارتخوان برای همه ما ضروری است.

نکات امنیتی درباره استفاده از رمز:

ازنظر قانون و چیزی که پلیس فتا بارها به آن تأکید کرده است، فروشنده موظف است دستگاه کارتخوان را روبروی مشتری قرار دهد تا خود مشتری رمز را وارد نماید. اما خب خیلی اوقات این امکان فراهم نیست.

یادتان باشد سعی کنید هیچ‌گاه رمز خود را با صدای بلند اعلام نکنید و حتی‌الامکان خودتان رمز را وارد کنید. هم‌اکنون در برخی از فروشگاه‌ها مخصوصاً پس از شیوع کرونا؛ دستگاه کوچکی را روی پیشخوان قرار می‌دهند تا شما خودتان رمزتان را وارد کنید. حتی ممکن است خود فروشنده برای عدم تماس با کارت شما، خودش دستگاه را در اختیار شما قرار دهد.

مراقب باشید رمزتان را درست وارد کنید. عدم فشار صحیح یا فشار بیش‌ازحد هر دکمه باعث می‌شود رمز ورودی اشتباه شود. اگر بیش از سه بار رمز اشتباه وارد کرده باشید، کارت شما می‌سوزد. به همین سادگی. البته این خود مزیت محسوب می‌شود زیرا اگر کارت شما به دست سارقان بیفتد و رمز را اشتباه وارد کنند کارت شما سریع از کار می‌افتد.

مراقب تعداد صفرهایی که وارد می‌کنید باشید. اول قیمت را به تومان وارد کنید و سپس یک صفر اضافه کنید.

پس از انجام تراکنش حتماً رسید را از فروشنده دریافت کنید و مبلغ را کاملاً چک کنید. گاهی حتی سهواً به‌جای 400 هزار تومان،4 میلیون تومان از حسابتان کم می‌شود.

کارت در دست فروشنده

تا جایی که می‌توانید خودتان کارت بکشید و رمز را وارد نمایید. اما اگر کارت را به فروشنده دادید، هنگام دریافت کارت، دقت نمایید کارت‌بانکی به اسم خودتان را دریافت کرده باشید. متأسفانه مشاهده‌شده که کلاه‌برداران کارتی خالی از همان بانک را به خریدار تحویل می‌دهند.

نکات امنیتی استفاده از کارتخوان

نکات امنیتی استفاده از کارتخوان
نکات امنیتی استفاده از کارتخوان

تراکنش ناموفق

در صورت انجام تراکنش ناموفق، رسید را نزد خود نگه‌دارید. در صورت کسر وجه از حساب مشتری و عدم واریز به حساب فروشنده، که باعث عدم موفقیت تراکنش می‌گردد، در صورت عدم برگشت وجه تا 72 ساعت، با در دست داشتن رسید تراکنش ناموفق، می‌توان نسبت به پیگیری اقدام نمود.

دستگاه کارتخوان یا….؟

ظاهر دستگاه کارتخوان نیز بسیار مهم است. در صورت موارد مشکوک مثل شکستگی، ظاهر عجیب، وجود شی اضافی در آن از ادامه خرید خودداری نمایید و پلیس فتا را در جریان بگذارید.

گاهی ممکن است فروشنده کلاه‌بردار دستگاه اسکیمر را روی دستگاه کارتخوان نصب کند. اسکیمر دستگاهی است که اطلاعات کارت‌بانکی فرد را سرقت می‌کند. وقتی شما کارت خود را در دستگاه قرار می‌دهید تمام اطلاعات کارت شما روی اسکیمر ذخیره می‌شود. فروشنده در پشت پیشخوان رمز شما را می‌پرسد و با در دست داشتن اطلاعات کارت و دانستن رمز، حساب بانکی شما را می‌تواند به‌راحتی صفر کند.

پلیس فتا تاکنون درباره برخورد مردمی و پلیس در این موارد هشدارهای زیادی داده است. اما متأسفانه افرا زیادی به‌سادگی و با بی‌توجهی از کنار آن عبور می‌کنند. اگر فروشنده‌ای ببیند خریداران به دلیل اینکه امکان واردکردن رمز کارتشان را ندارند از وی خرید نمی‌کنند. تصمیم دیگری می‌گیرد.

سايت بانک‌ها منبع مفيدي براي دريافت نكات ايمني هنگام بهره‌برداری از خدمات بانكداري الكترونيكي است.
سايت پليس فتا نیز منبع مفيدي براي دريافت آخرين اطلاعات مربوط به تهديدات امنيتي است.

نکته امنیتی برای فروشندگان:

مأمورین تعمير دستگاه کارتخوان شركت شما داراي كارت شناسايي از شركت مربوطه هستند. از سپردن دستگاه خود به افراد ناشناس و نابلد خودداري نماييد.

گروه فنی مهندسی پوز پرداز با توجه به حسن سابقه در پشتیبانی کامل دستگاه‌های خودپرداز (ATM) و برخورداری از همکاران متخصص در سراسر کشور، جهت ارائه کامل‌تر خدمات به دارندگان دستگاه‌های کارتخوان، دو مرکز پشتیبانی مشتریان و واحد گارانتی و تعمیرات خود را راه‌اندازی نمود. پس ضمن خریدی مطمئن از این مجموعه می‌توانید از خدمات پس از فروش و پشتیبانی هم استفاده کنید.