06
مارس

نگهداری از دستگاه كارتخوان

امروزه دستگاه های كارتخوان از اجزاء اصلی كسب و كارها به شمار می رود و برخی از مشاغل وابستگی زيادی به اين دستگاه ها دارند به طوری كه ايجاد اختلال در دستگاه كارتخوان می تواند آسيب های مالی را به كسب و كار وارد كند به ويژه در زمان هايی كه اوج مراودات مالی است. برای مثال در نظر بگيريد يک هايپر ماركت در ايام نزديک به سال نو يكی از كارتخوان هايش دچار اختلال شود قاعدتا اين امر می تواند مشكلات جدی را ايجاد كند به ويژه اگر موقعيت اين هايپر در شهری مثل تهران باشد كه در اين موقع از سال پذيرای تعداد بسيار بالا مراجعه كنندگان است. علاوه بر اين موارد دستگاه های كارتخوان دارای ارزش اقتصادی هستند در صورت بروز آسيب به شكلی كه قابل تعمير يا تعويض نباشد قطعا به كسب و كار آسيب مالی وارد می شود. بنابر آن چه گفته شد در اين مقاله قصد داريم در خصوص نگهداری از دستگاه كارتخوان مواردی را بيان كنيم تا كسب و كارها با مشكل خاصی در اين زمينه مواجه نشوند.

نگهداری از دستگاه كارتخوان

اين امر دارای اصولی است كه اگر به درستی مورد توجه قرار بگيرد و رعايت شود قطعا باعث افزايش طول عمر دستگاه خواهد شد. از جمله اين اصول شامل :

كاربر دستگاه : اولين نكته ای كه بايد در نظر بگيريد آموزش استفاده صحيح به كاربر يا كاربران دستگاه است چرا كه دستگاه های كارتخوان هم مانند هر سيستم ديگری اگر به شيوه غلطی مورد استفاده قرار بگيرد قطعا دچار اختلال خواهد شد. اگر بخواهيم مثالی در اين زمينه بيان كنيم می توان به ضربه به دستگاه اشاره كرد؛ در مواقع مختلف شاهد اين صحنه بوده ايم كه به دليل اختلال موقت يا كندی دستگاه كاربر ضربه ای به آن وارد می كند كه اين امر كاملا اشتباه است و می تواند منجر به آسيب جدی به بخش سخت افزاری دستگاه شود.

دستگاه كارتخوان
دستگاه كارتخوان

به كارگيری متخصص : در كسب و كارهای متوسط و بزرگ با تعداد زيادی از سيستم های مختلف مواجه هستيم كه نياز به پيگيری و مراقبت های لازم دارند كه در اين بين پايانه های فروش هم جزئی از آن ها به شمار می روند. لذا بهتر است با يک كارشناس در اين زمينه همكاری كنيد تا اقدامات لازم در جهت پيشگيری از بروز مشكل و البته حل مشكل رخ داده را انجام دهد. البته در خصوص كارشناس می توانيد هم با شخص حقيقی و هم شخص حقوقی همكاری داشته باشيد كه اين موضوع بستگی به شرايط كسب و كار دارد. معمولا كسب و كارهای بزرگ با شركت های فعال در حوزه خدمات فنی اطلاعات و ارتباطات همكاری می كنند چرا كه پيچيدگی های سيستمی در اين مشاغل به حدی است كه از عهده شخص خارج است و حتما بايد يک تيم كارشناسی اوضاع را به صورت مرتب رصد كنند.

تمييز كردن دستگاه : از جمله اصول ديگر نگهداری از دستگاه كارتخوان تمييز كردن دستگاه است كه بايد به صورت دوره ای اين كار را انجام داد. مهم ترين قسمتی كه نياز به تمييز كردن دارد هد مغناطيسی دستگاه است كه وظيفه خواندن اطلاعات را برعهده دارد و اگر گرد و غباری روی آن بنشيند ممكن است در عملكرد دستگاه اختلال ايجاد كند. لذا حتما به صورت دوره ای دستگاه را خاموش كنيد و اين قسمت را با يک دستمال نرم و مناسب تمييز كنيد.

چک كردن دستگاه : حتما دستگاه را قبل از خريد چک و بررسی كنيد تا مشكلی نداشته باشيد علاوه بر اين در بازه های زمانی مشخص حتما نسبت به بررسی دستگاه قدام و نسبت به عملكرد صحيح آن اطمينان حاصل كنيد. البته دستگاه به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گيرد و مسلما اگه مشكلی داشته باشد متوجه می شويد اما بررسی های دوره ای از اين جهت مطرح است كه ممكن است در عملكرد نرم افزاری و يا سخت افزاری دستگاه مشكلی وجود داشته باشيد كه شما هنوز متوجه نشده ايد و يا اينكه فعلا عوارض خود را نشان نداده و ممكن است روزی منجر به اختلال در دستگاه پوز شود از همين رو اين بررسی ها را جدی بگيريد و آن را جزء اصول نگهداری از دستگاه كارتخوان بدانيد.