https://pospardaz.com/wp-content/uploads/2022/11/maliat-2.webp
30
نوامبر

هدف از گرفتن کد رهگیری مالیاتی چیست؟

هدف از گرفتن کد رهگیری مالیاتی چیست؟

هر کسب‌وکاری امروزه با دستگاه کارت‌خوان سروکار دارد و دارای کد مالیاتی هم هست. در سازمان مالیاتی کشور ثبت شده است و مجاز به داشتن درگاه و پرداخت اینترنتی برای تراکنش‌های بانکی هستند. دریافت این کد کار پیچیده و سختی نیست و هزینه بالایی هم ندارد. کد رهگیری مالیاتی یک کد 10 رقمی است که فرد بعد از انجام مراحل ثبت‌نام به او ارائه می‌شود. این کد در سامانه مالیاتی کاربرد دارد. زیرا سازمان مالیاتی کشور و بانک مرکزی تمامی دارندگان دستگاه کارت‌خوان را به گرفتن این کد موظف کرده است.

لزوم داشتن کد مالیاتی برای دستگاه پوز

هر کسب‌وکاری برای این که بتواند از دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی و درگاه پرداختی اینترنتی استفاده کند، باید حتما کد رهگیری مالیاتی را داشته باشد. در واقع این کد در سازمان امور مالیاتی برای این است که افرادی که باید مالیات پرداخت کنند را شناسایی کرده و داشتن درگاه پرداخت یک امر لازم است و نمی توان از آن دوری کرد. بیشتر مشتریان از همین درگاه پرداخت اینترنتی هزینه سفارش و خریدهای خود را پرداخت می‌کنند.

هدف از دریافت کد مالیاتی

زمانی سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی افرادی را که دستگاه کارت‌خوان دارند را ملزم به گرفتن کد مالیاتی و ثبت‌نام در امور مالیاتی کرد. از این کار هدف و قصدی داشته است که این هدف‌ها عبارت‌اند از:

 • جلوگیری از فرار مالیاتی
 • از ایجاد تخلف جلوگیری می‌کند.
 • با پول‌شویی مبارزه می‌کند.
 • در آمد بیشتر شده و هزینه‌های عمومی جامعه تامین می‌شود.
 • کد رهگیری برای پرکردن اظهارنامه مالیاتی ضروری است.
 • برای دریافت دستگاه کارت‌خوان بانکی POS و درگاه پرداخت اینترنتی لازم است.

نحوه دریافت کد مالیاتی برای دستگاه پوزکدام کسب‌وکارها کد رهگیری مالیاتی لازم دارد؟

همان‌طور که گفته شد، این کد مالیاتی برای کسانی که دارای کسب‌وکارهایی هستند که نیاز به دستگاه کارت‌خوان دارد لازم و ضروری است. این کد مالیاتی از خرداد 1400 برای اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها اجباری شده است و حالا می‌خواهیم بدانیم که چه شغل‌هایی به کد مالیاتی احتیاج دارند که عبارت‌اند از:

 • فروشگاه‌های اینستا گرامی
 • سایت‌های خیریه
 • کسب‌وکارهای کوچک در خانه
 • مربیان و معلمانی که به‌صورت آنلاین آموزش می‌دهند
 • برنامه‌نویس‌ها
 • استریمرها و گیمرها نیاز به کد رهگیری مالیاتی دارند

چه اطلاعاتی با کد مالیاتی در اختیار سازمان مالیاتی کشور قرار می‌گیرد؟

طبق قانون، فروشگاهی و سامانه مودیان پایانه فروشگاهی که دارای شناسه یکتا هستند، تراکنش‌هایی که انجام می‌دهند، توسط درگاه پرداختی یا دستگاه کارت‌خوان به‌حساب بانکی متصل می‌شود. بانک این تراکنش‌های انجام شده را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهد. این سازمان هم باتوجه‌به اطلاعات این تراکنش‌ها برای حساب مالیاتی استفاده می‌کند. اطلاعاتی که مهم و مفید است از طریق تراکنش به بانک‌ها می‌رسد مانند:

مانده‌حساب اول دوره، مانده آخر دوره، وجوه برداشت کرده و وجوه واریزی است. پس افراد نباید نگران اطلاعاتی باشند که به سازمان مالیاتی کشور می‌رسد. البته افرادی که از درگاه پرداختی برای دریافت پول استفاده می‌کنند. فقط به‌ازای در آمدی که دارند باید مالیات پرداخت کنند.

چرا این کد برای استارتاپ‌ها هم ضروری هستند؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم داشتن کد رهگیری برای همه کسب‌وکارهایی که برای گرفتن پول از درگاه پرداختی یا دستگاه کارت‌خوان استفاده می‌کنند لازم و ضروری است. استارتاپ‌ها هم باتوجه‌به مبنای کاری که دارند به‌عنوان افراد حقوقی شناخته شده‌اند. این کد را این افراد هم باید دریافت کنند؛ زیرا همه استارتاپ‌ها تمامی خدماتی که ارائه می‌دهند از بستر اینترنت گرفته و ارائه می‌دهند. برای این که از کاربران خود وجه دریافت کنند به درگاه پرداخت نیاز دارند. همین موضوع موجب می‌شود که بدانید کد رهگیری برای این افراد لازم و ضروری است.

کلام پایانی

اگر نیاز به مشاوره و یا تهیه دستگاه پوز با شرایط عالی و معتبر هستید به شرکت پوز پرداز که یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز پشتیبانی فنی و تعمیرات و حتی گارانتی دستگاه‌های کارت‌خوان را دارا است مراجعه کنید. این شرکت دستگاه‌های پوز خود را با بهترین شرایط و در کمترین زمان در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. افراد می‌توانند پوز سیار خود را بدون ضمانت‌نامه بانکی تحویل گرفته و کار اقتصادی را پیش ببرند.