خطای ۰۳ کارت‌خوان
29
ژانویه

پذیرنده کارت نامعتبر یا خطای ۰۳ کارت‌خوان

س خطای کارت‌خوان

امروزه با وجود دستگاه‌های متنوع کارت‌خوان در همه مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، بیشتر پرداخت‌های ما خیلی راحت و آسان انجام می‌شود و نیاز به مراجعه به شعبه‌های بانکی نیست.اما یکی از مشکلات دستگاه‌های کارتخوان خطای ۰۳ کارت‌خوان یا پذیرنده کارت نامعتبر است که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم.

کد خطای ۰۳ کارت‌خوان

گفته شد که دستگاه‌های کارت‌خوان دچار مشکل و خطا می‌شوند که ابتدا باید دلیل آن را فهمید و برای رفع آن اقدام کرد. دلیل اصلی خطای ۰۳ کارت‌خوان این است که پرونده مالیاتی صاحب دستگاه کارت‌خوان تکمیل نشده است. یعنی فرد پرونده مالیاتی خود را تا مرحله یا گام ۴ بیشتر تکمیل نکرده است یا امکان دارد فرد پرونده مالیاتی خود را تکمیل کرده؛ ولی به پرونده مالیاتی خود الصاق نکرده است.

چطور تشخیص دهیم مشکل دستگاه تکمیل نبودن پرونده مالیاتی است؟

شرکت‌هایی که دستگاه‌های کارت‌خوان را پشتیبانی می‌کنند شرکت‌های متفاوتی هستند و حتی نرم‌افزارهایی که روی دستگاه‌های کارت‌خوان نصب می‌شود امکان دارد شکل خطاها را متفاوت از هم عنوان کنند. دو مورد از حالت خطاهایی که بسیار تکرار می‌شوند کد خطای ۰۳ و پذیرنده کارت نامعتبر است. بیشتر دستگاه‌های کارت‌خوان این خطا را به دو شکل نشان می‌دهند و معنی آن تکمیل نبودن پرونده مالیاتی است.

کد خطای ۰۳ کارت‌خواندلیل خطای پذیرنده کارت نامعتبر و خطای ۰۳ کارت‌خوان

در تاریخ ۱۳۹۹ دستگاه‌های ثابت و سیار به شبکه‌های مالیاتی کشور متصل شدند و تراکنش‌هایی که انجام می دادند، توسط سازمان امور مالیاتی مشاهده می‌شد. هر دستگاه جدیدی هم که در شبکه قرار می‌گرفت، باید حتما ثبت‌نام کد مالیاتی خود را انجام می‌داد. سپس اطلاعات خود را در سامانه امور مالیاتی ثبت می‌کرد تا کد مالیاتی را دریافت کند.

در ابتدای شروع کار این طرح فقط در حد یک پیش ثبت‌نام و دریافت کد مالیاتی بود. اما امروزه باید ثبت‌نام تکمیل انجام شده و دستگاه کارت‌خوان را به سامانه ثبت مالیاتی کشور وصل کنید. دستگاه‌های کارت‌خوان هم که قبل از این تاریخ از سیستم‌های بانکی یا شرکت‌های خصوصی خریداری‌شدن کم‌کم قطع شده و با خطای پذیرنده کارت نامعتبر یا خطای ۰۳ کارت‌خوان مواجه می‌شوند.

علت قطع‌نشدن دستگاه کارت‌خوان بدون تکمیل پرونده

البته بعضی از افراد ادعا می‌کنند که پرونده مالیاتی آنان تکمیل نشده؛ ولی کارت‌خوان وصل است و قطع نشده است. این افراد باید بدانند که قطع‌کردن دستگاه‌ها کار زمان‌بری بوده؛ و نمی‌شود همه دستگاه‌ها را با هم قطع کرد. این به دلیل سنگینی بار سرور یا مصادف شدن با زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی کشور است تا به سایت اداره مالیاتی فشار وارد نشود. البته دستگاه‌ به‌صورت کامل قطع نمی‌شود و می‌توان دوباره آن را راه‌اندازی کرد و نیاز فعال‌سازی مجدد ندارد.

الصاق ترمینال دستگاه کارت‌خوان به پرونده مالیاتی تکمیل شده

برای اینکه خطای پذیرنده کارت نامعتبر را حل کنید، ابتدا باید فرد وارد سامانه مربوطه شده و اگر ثبت‌نام‌نشده روی سربرگ ثبت‌نام کلیک کند، اطلاعات خود مانند. شماره ملی، موبایل، تاریخ تولد … وارد کند. پیامکی شامل نام کاربری توسط سامانه برای شما ارسال می‌شود. البته باید در تمامی مراحل از شماره‌تلفن استفاده کنید که با نام و کد ملی خود فرد باشد. بعد از آمدن پیامک روی سربرگ ورود کلیک کرده و نام کاربری را وارد کنید و وارد سامانه شوید.

سامانه دارای اطلاعات زیادی است که پرونده‌های انفرادی و تعداد پایانه‌های فروش در آن ذکر شده است. باید دقت کنید تا پایانه دستگاه پوز خود را به پرونده مربوطه وصل کنید و باید روی تعداد پایانه‌ها کلیک کنید. در هر کادر اطلاعات مربوط به هر دستگاه از قبیل. کد پذیرندگی فروشگاه، نام شرکت پشتیبانی‌کننده، کد سوئیچ پرداخت چه باید در سه قسمت مهم یعنی شماره پایانه، نام فروشگاه و کد رهگیری ده رقمی را ثبت‌نام کنید و روی گزینه الصاق پرونده کلیک کنید. می‌توانید پرونده مالیاتی درست را که مربوط به کسب‌وکار شما است را انتخاب کرده و گزینه الصاق بزنید و پرونده را تکمیل کنید.

کلام پایانی

این خطای 03 کارت‌خوان از طرف سیستم‌های بانکی به طور موقت ایجاد می‌شود که به علت ناقص بودن پرونده مالیاتی و نداشتن کد مالیاتی رخ می‌دهد. برای برطرف‌کردن آن می‌توانید پرونده را تکمیل و کد مالیاتی را دریافت کرده و این خطا رفع می‌شود.