چالش‌پذیرش نرم‌افزار ERP و نحوه غلبه بر آنها
02
اکتبر

چالش‌ پذیرش نرم‌افزار ERP و نحوه غلبه بر آنها

 پذیرش نرم‌افزار ERP و نحوه غلبه بر آن‌ها

نرم‌افزار ERP به دلیل ارزش پیشنهادی آن می‌تواند گران باشد و قابل‌درک است. به‌عنوان منبعی از حقیقت عمل می‌کند که در آن شرکت‌ها می‌توانند کل فرآیندهای تجاری خود را مدیریت و خودکار کنند. بااین‌حال، با وجود تمام هزینه‌ها، تنها 26 درصد از کارمندان گزارش داده‌اند که از نرم‌افزار ERP شرکت خود استفاده می‌کنند. یا به این دلیل است که ERPها منحنی یادگیری تند دارند و یا به این دلیل که 51 درصد از شرکت‌ها هنگام شروع به کار با ERP دچار اختلالات عملیاتی می‌شوند.

در نتیجه، برای کارمندان آسان است که به‌جای اینکه یک ERP جدید را بخشی از گردش کار روزانه خود کنند، به طور معمول به کار خود ادامه دهند – منجر به اجرای ناموفق ERP می‌شود که بهره‌وری کارکنان را مختل می‌کند، اعتماد به رهبری را لطمه می‌زند و تأثیر هزینه زیادی دارد.

5 چالش‌پذیرش ERP در سال جدید

هیچ یک از این چالش‌ها این واقعیت را که نرم‌افزار ERP  به کسب‌وکارهای درحال‌رشد کمک می‌کند بی‌اعتبار نمی‌کند. در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید  فرآیندها را ساده کنید کارهای دستی تکراری را با اتوماسیون کاهش دهید. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که 82 درصد از شرکت‌هایی که به ERP روی می‌آورند، به طور میانگین در عرض 2 سال، طبق برنامه زمان‌بندی شده، به بازگشت سرمایه مثبت می‌رسند.

اگر می‌خواهید نتایج مشابهی را ثبت کنید، باید چالش‌هایی را که شرکت‌ها با پذیرش مقیاس در کل سازمان با آن مواجه هستند، جدا کنیم و چگونگی مقابله با آنها را بیابیم.

  1. فقدان استراتژی اجرا و اتخاذ

یک طرح پیاده‌سازی به این معنی است که چگونه یک سازمان قصد دارد از یک ERP به‌عنوان بخشی از گردش کار روزانه خود استفاده کند. اندازه، اهداف، اولویت‌ها و جدول‌های زمانی شرکت را در نظر می‌گیرد تا تعیین کند چگونه یک ERP را راه‌اندازی کند، چه کسی باید روی آن کار کند، و کدام فرآیند و ویژگی‌ها را ایجاد کند. استراتژی پذیرش طرحی است برای وادار کردن کارمندان یک شرکت به استفاده از ERP به‌عنوان محرک روزانه خود، از هرآنچه قبلا استفاده می‌کردند.

  1. 5 چالش‌پذیرش ERP در سال 2022
  2. مسائل مربوط به انطباق نرم‌افزار  ERP

یک ارائه‌دهنده ERP باید به استانداردهای قانونی محلی و فدرال در مورد حسابداری، مالیات و حریم خصوصی پایبند باشد. این بدان معنی است که پلت فرم آنها باید برای HIPAA ،GDPR ،GAAP و هر استاندارد قابل‌اجرا که در صنعت یا جغرافیای شما اعمال می‌شود، گواهی شود. در غیر این صورت، کسب‌وکار شما ممکن است در مدیریت داده‌های مشتریان، مقررات حفظ حریم خصوصی و غیره با مشکلاتی مواجه شود.

  1. راه افتادن و آموزش نرم‌افزار  ERP

ماه‌ها پس از استقرار نرم‌افزار  ERP، کسب‌وکارها اغلب متوجه می‌شوند که کارمندان آن‌ها آن‌طور که انتظار می‌رود با قابلیت‌های ERP درگیر نمی‌شوند. کسانی که با آن درگیر هستند برای انجام این کار مشکل دارند و ترجیح می‌دهند از ابزارهای قدیمی که با آن آشنا هستند استفاده کنند. وقتی کسب‌وکارها به نصب و آموزش فکر می‌کنند، اغلب چند وبینار و جلسات 1:1 را با شرکای پیاده‌سازی خود رزرو می‌کنند و به شکلی جادویی از کارکنان خود انتظار دارند که در عرض چند هفته با سیستم‌های جدید آشنا شوند و تعجب نمی‌کنند.

  1. مقاومت درونی کارکنان

اغلب، کارمندان متقاعد شده‌اند که ابزارهای موجود آنها بهتر از هر چیزی است که یک ERP ارائه می‌دهد و آنها به‌زحمت آن را امتحان نمی‌کنند و در مقابل تغییر مقاومت می‌کنند. یا شاید آنها هنوز اهداف تهاجمی دارند و نمی‌توانند از یک منحنی یادگیری عبور کنند که در آن بهره‌وری آنها ضربه می‌زند.

  1. پیگیری پذیرش کاربر نهایی

نصب، آموزش و بازخورد پذیرش سه بخش از چرخ هستند که برای تقویت پذیرش نرم‌افزار ERP  خود باید به آنها مسلط شوید. اگر کارمندان آموزش‌های موردنیاز خود را دریافت کنند، به‌احتمال زیاد از یک ERP جدید استقبال می‌کنند. هنگامی که بازخورد آنها را جمع‌آوری می‌کنید و از آن برای اصلاح برنامه‌های آموزشی و سفارشی کردن ERP خود استفاده می‌کنید، در نهایت با یک حلقه مثبت مواجه می‌شوید که در آن پذیرش و بهره‌وری با هم رشد می‌کنند.

کلام آخر

اگر هیچ یک از موارد گفته شده وجود نداشته باشد، کاربران نهایی شما به‌اندازه‌ای مشتاق پذیرش یک ERP نخواهند بود، درحالی‌که باور ندارند که آن را کارآمدتر می‌کند. بنابراین باید تمام سعی خود را برای بهبود و پذیرش نرم افزار ERP انجام داد.