20
ژانویه

چرا باید از پوز بانکی استفاده نمود؟

در دنیای مدرن و  امروزی که به دنیای تکنولوژی شهرت دارد به سوالات گوناگونی باید پاسخ داد. یکی ازسوالات این است که چرا باید از پوزهای بانکی استفاده نمود؟ در روز های اخیر استفاده از دستگاه پوز رواج و کاربرد بسیاری دارد. به‌طوری‌که کمتر بنگاه اداری و تجاری را می‌‌توان یافت که در آن نشانه‌ای از وجود دستگاه پوز نباشد. عمده‌ترین دلیل کاربرد دستگاه پوز پرداخت الکترونیکی است که می‌‌توان آن را بهترین جایگزین پول نقد قلمداد کرد. استفاده از پوز، اگرچه در کشور ما هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است، اما به تدریج بر کاربرد آن افزوده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدان پرداخت آن است که اصلا پوز چیست؟ پوز یا دستگاه کارت‌خوان، دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی و شبکه اینترنتی مقدار پول تعیین شده‌ای را از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می‌شود. این یکی از مزایای متعدد و بی‌نظیر دستگاه پوز است که لزوم دستگاه پوز توسط بنگاه‌های اقتصادی را فراهم می‌آورد. افزون بر این، مزایای متعدد و کثیر دستگاه پوز باعث کاربرد این دستگاه می‌شود.

یکی از سوالات این است که چرا باید از دستگاه پوز استفاده کرد؟

 

نخست، کاربرد ساده و راحت از دستگاه پوز است. به این معنا، استفاده ی پوزها در مقایسه با دستگاه‌های موجود در بانک، کاربردی به مراتب ساده‌ تر دارد و در مقابل خرید کالا و یا خدمتی، تنها با کشیدن یک کارت می‌‌توان مبلغ مورد نظر را به صورت خودکار منتقل کرد که این امر باعث صرفه‌جویی در وقت طرفین و سهولت در فرآیند خرید می‌شود.

 

دوم، صرفه‌جویی در زمان و سفرهای ضروری و ضریب امنیت بالا از دیگر مواردی است که باعث می‌شود افراد به‌راحتی از پوزهای بانکی استفاده کنند. به این ترتیب، با استفاده از این دستگاه، سفر به بانک و دریافت پول نقد عملاً حذف می‌شود که در نتیجه آن امنیت افراد، صرفه‌جويی در وقت و زمان افزایش می‌یابد.

سوم، ضریب اطمینان و امنیت بالا است. بدین معنی که با انتقال کارت از حساب خریدار به عرضه کننده کالا و یا خدمات، امکان اتفاق سرقت از طرفین به شدت کاهش می‌یابد. زیرا در صورت عدم وجود پوزهای بانکی، هر یک از طرفین ملزم به حمل پول نقد می‌شوند که در نتیجه آن امکان خطر مالی و جانی وجود دارد.

چهارم، اسکناس یکی از عوامل انتقال بیماری‌های پوستی و همچنین آلودگی‌های گوناگون است. با استفاده از کارت‌خوان‌ها یا همان پوزهای بانکی میزان انتقال آلودگی و بیماری‌های گوناگون پوستی به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

سهولت در حسابرسی گردش مالی، یکی از مزایای کاربرد پوز است.

 

پنجم، استفاده از دستگاه باعث سبک گردش مالی و درآمد در حساب‌های بانکی می‌شود. این عامل سبب سهولت در فرآیند حساب‌رسی و محاسبه سود و زیان مالی می گردد.

موارد مذکور، بخشی از مزایای استفاده از دستگاه‌های کارتخوان است که متأسفانه کمتر معرفی شده است. ازاین‌رو، مزایای فوق زمینه ی کاربرد دستگاه را هموار می‌سازد.