خرید اینترنتی ایمنی
29
آوریل

چطور خرید اینترنتی ایمنی داشته باشیم؟

خرید اینترنتی

امروزه بیشتر افراد وسایل و اقلام موردنیاز خود را از روش اینترنتی سفارش می‌دهند. بیشتر کسب‌وکارها علاوه بر این که دارای فروشگاه‌های واقعی هستند، به دنبال راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی از طریق کانال‌های اینترنتی هم هستند. البته در حال حاضر با ایجاد رمز دوم پویا دست سارقان و کلاهبرداران از برداشت‌های غیرمجاز از حساب افراد کوتاه شده و می‌توان بدون دردسر خرید اینترنتی انجام داد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم چطور خرید اینترنتی ایمنی داشته باشیم و باید به چه نکاتی توجه کنیم.

چطور خرید اینترنتی ایمنی را انجام دهیم؟

برای اینکه بتوان در حوزه و بستر اینترنت فعالیت کرد و خریدوفروش انجام داد باید به نکات مهمی توجه کرد. این نکات عبارت‌اند از:

از هر فروشگاهی نباید خرید انجام داد

برای خرید از فروشگاه‌‌های اینترنتی و واریز وجه باید از معتبر بودن آن اطمینان داشته باشید. از فروشگاه‌هایی خرید را انجام دهید که نماد اعتماد الکترونیکی را دارا باشند. برای اینکه بیشتر اطمینان کنید، نام آن فروشگاه را در گوگل سرچ کنید و رزومه کاری فروشگاه را بخوانید از فروشگاهی که دارای آدرس فیزیکی نیستند خرید نکنید.

زمان خرید از مرورگر به‌روز استفاده کنید

بعضی از افراد هنوز هم از مرورگرهای قدیمی مانند اکسپلور نسخه شش و دیگر مرورگرهای غیراستاندارد در گشت‌وگذار اینترنتی استفاده می‌کنند. اگر به ایمنی اطلاعات خود اهمیت قائل هستید و می‌خواهید سایت‌های فروشگاهی را به‌صورت درست در مرورگر خود ببینید، از نسخه آخر مرورگر استفاده کنید. زیرا مرورگرها هم دارای مشکلات امنیتی هستند که نسخه‌های جدید برای رفع و پوشش این مشکلات عرضه می‌شوند.

چطور خرید اینترنتی ایمنی را انجام دهیم؟از هر نوع کامپیوتری برای خرید اینترنتی استفاده نکنید

به هر علتی اگر به کامپیوتر شخصی خود دسترسی ندارید، از استفاده‌کردن از کامپیوترهای مربوط به کافی‌نت خودداری کنید. زیرا ممکن است دارای برنامه‌هایی باشند که رمز کارت یا کلیدواژه‌های شما را در خود ذخیره کنند.

از رمز عبور معتبر و کلیدواژه غیرقابل‌پیش‌بینی استفاده کنید

در بعضی از مواقع  سایتی که قصد خرید از آن را دارید از شما می‌خواهد در سایت عضو شوید پس در ساخت رمز عبور بیشتر تامل کنید و سعی کنید رمز عبور خود را ترکیبی از کاراکترهای متنوع که حداقل هشت کاراکتر داشته باشد قرار دهید تا امن‌تر باشد. می‌توانید برای ساخت رمز از برنامه‌های مختلفی از سایت‌های معتبر استفاده کنید. زیرا حدس‌زدن این رمزها ممکن است برای هکرها یا افراد ناشناس که قصد سرقت دارند راحت باشد. با رعایت این نکات می‌توان فهمید چطور خرید اینترنتی ایمنی داشته باشیم.

اطلاعات شخصی خود را در هر سایتی ثبت نکنید

شاید به هر دلیلی اطلاعات خود از جمله رمز دوم کارت، cvv2 و حتی تاریخ انقضا را در هر سایتی ذخیره کنید. اگر در حال واردکردن اطلاعات در سایت بانکی خود هستید و مرورگر درخواست ذخیره اطلاعات را می‌کند بهتر است از این کار پرهیز کنید. زیرا در طول زمان نگهداری‌کردن از این اطلاعات برای مرورگر مشکل و دردسرساز می‌شود.

اگر دستگاه شما آنتی‌ویروس ندارد قید خرید اینترنتی را بزنید

نرم‌افزارهای جاسوسی زیادی هستند که می‌توانند خیلی راحت اطلاعاتی را که در کیبورد تایپ می‌شود را حک کنند و حتی بعضی از نرم‌افزارهای اسکرین هم می‌توانند از صفحه شما فیلم و عکس تهیه کنند. با نصب آنتی‌ویروس آپدیت شده با امنیت و  اطمینان زیادتری می‌توانید خرید اینترنتی انجام دهید.

مزایا و معایب خرید اینترنتی

باتوجه‌به این که متوجه شدید چطور خرید اینترنتی ایمنی داشته باشیم اغلب خریدهایی که توسط اینترنت و آنلاین صورت می‌گیرد مزایای زیادی برای افراد دارد. اول ‌این که در زمان صرفه‌جویی می‌شود و می‌توان به‌راحتی قیمت‌ها را مقایسه کرد و حتی نظرات و پیشنهاد مشتریان دیگر را قبل از خرید بررسی کرد. از مزایای خرید اینترنتی این است که می‌توان به معایب و یا نگرانی‌هایی که وجود دارد هم توجه کرده که احتمال سرقت اطلاعات و پول توسط کلاهبرداران اینترنتی را بررسی کرده که البته با رعایت مواردی ساده این احتمالات  رد می‌شود.

کلام آخر

خرید از سایت‌های ناآشنا کار درستی نیست؛ اما گاهی پیش می‌آید که مجبور می‌شوید کالایی را خریداری کنید. پس سعی کنید مشخصات سایت را مورد بررسی قرار داده و بدانید که آیا در رسانه‌های اجتماعی فعالیتی دارند یا نه؟ نظر آن را هم بررسی کنید و برای اطمینان می‌توانید با شماره‌ای که در سایت درج شده تماس بگیرید. زیرا در سایت‌های معتبر نشانی ایمیل، آدرس و شماره‌تلفن واقعی و محل شرکت را قرار می‌دهند. با رعایت این مسائل کوچک متوجه می‌شوید که چطور خرید اینترنتی ایمنی داشته باشیم.