کاربرد کارت‌خوان موبایلی Mpos
01
نوامبر

کاربرد کارت‌خوان موبایلی Mpos

MpoS یعنی چه ؟

امروزه تلفن‌های هوشمند همراه که با فراگیر شدن شبکه‌های اینترنت موجب شده که کسب‌وکارهایی که از طریق این دو دستاورد به وجود آمده‌اند، افزایش پیدا کند. راه‌های جدیدتری برای نقل‌وانتقال پول هم ایجاد شده است. با این پیشرفت‌های روز افزونی که ایجاد می‌شود، شرکت‌های فعالی که در زمینه نقل‌وانتقال پول الکترونیک در دنیا فعالیت می‌کنند، تصمیم گرفتند به‌جای کارت‌خوان‌های قدیمی که سنگین بوده و به خط تلفن و سیم‌کارت احتیاج داشتند، کارت‌خوان موبایلی را وارد بازار کنند.

دستگاه جدیدتری برای دریافت پول برای فعالیت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای کوچک ایجاد کنند که کار را ساده‌تر انجام دهد. دستگاه کوچک و سیار که بسیار ساده بود به نام دستگاه کارت‌خوان موبایلی یا به‌اختصار MPOS  هم می‌نامند را وارد بازار کردند. امروزه در حال گسترش در بازار است که بیشتر در کسب‌وکارهای کوچک اهمیت پیدا کرده است. این دستگاه وسیله‌ای است در اندازه یک تلفن همراه کوچک که صفحه‌کلید فیزیکی و محلی برای کشیدن کارت است.

روش کار دستگاه کارت‌خوان موبایلی

دستگاه کارت‌خوان MPOS صفحه‌کلید و صفحه‌نمایش دارد. در این دستگاه‌های جدید رول کاغذی و اتصال به اینترنت و شبکه تلفن خبری نیست و به‌جای این ابزارها از فناوری بلوتوث به تلفن همراه فرد متصل می‌شود. تلفن همراه فروشنده نقل‌وانتقال پول از حساب خریدار به فروشنده و ارسال آن را بر عهده دارد. این مدل دستگاه فروشنده مبلغ تعیین شده را در تلفن همراه خود وارد کرده و روی صفحه‌نمایش MPOS به خریدار نشان می‌دهد و خریدار مبلغ را پرداخت و کارت را در دستگاه کارت‌خوان می‌کشد و رمز را هم وارد می‌کند.

در این مدل دستگاه به‌جای رسید کاغذی که باید تحویل خریدار دهد گزارش برداشت به‌صورت یک پیام کوتاه برای خریدار ارسال می‌شود. پس تمام کاری که این دستگاه کارت‌خوان انجام می‌دهد خواندن کارت و دریافت رمز کارت و شماره‌تلفن خریدار است. بقیه روش‌های تراکنش در سیستم MPOS بر عهده نرم‌افزاری است که روی تلفن همراه پذیرنده نصب شده است. این نرم‌افزار هم همان نرم‌افزار بانک یا شرکت واسطه پرداخت الکترونیکی است.

مزایای استفاده از MPOS برای کسب‌وکار

مزایای استفاده از MPOS برای کسب‌وکار

همان‌طور که در مورد این کارت‌خوان‌های جدید توضیح دادیم و کاربردهای زیادی که دارند می‌خواهیم بدانیم برای استفاده چه مزایای دیگری برای کسب‌وکارهای دیگر دارند که عبارت‌اند از:

هزینه کم خرید و نگهداری دستگاه

کسب‌وکارهای کوچک چون نمی‌توانند هزینه‌های زیادی که کارت‌خوان‌های سیار GPRS دارند را پرداخت کنند. خیلی بهتر است که از این نوع دستگاه‌های کارت‌خوان موبایلی یا MPOS استفاده کنند؛ زیرا هم ارزان‌تر از دستگاه‌های دیگر است و هم این که فروشندگان دستگاه MPOS  در ایران برای فروش این دستگاه‌ها شرایطی را می‌گذارند. FHDN تعداد مشخصی تراکنش در زمان مشخص را داشته باشند که قیمت تمام شده دستگاه برای کارهای کوچک به صفر می‌رسد. چرا که رول کاغذی ندارد هزینه آن هم از دوش صاحب دستگاه برداشته می‌شود.

MPOS فقط یک پایانه فروش نیست

یکی از قابلیت‌های این دستگاه که خیلی مهم است اتصال به موبایل و نرم افزارهای پرداخت است. در این مدل کسب‌وکارهای کوچک دیگر نیاز نیست. زمان زیادی برای واردکردن اطلاعات فروش هفتگی، روزانه را در نرم‌افزار حسابداری صرف نمی‌کنید؛ مانند روش‌های سنتی نخواهد بود و هر تراکنشی که صورت می‌گیرد به‌صورت خودکار در نرم‌افزار حسابداری ثبت می‌شود. تمام جزئیات خرج‌ودخل هم در آن مشخص است. بانک نرم‌افزار MPOS می‌تواند آنلاین مدیریت حساب و اطلاعات دقیق تمام تراکنش‌ها را برای صاحب کسب‌وکار به وجود می‌آورد.

دارای سرعت بالا و تجربه کاربردی عالی

این دستگاه بر خلاف دستگاه‌های کارت‌خوان سیم کارتی که از GPRS استفاده می‌کند، از طریق وصل شدن به تلفن همراه از شبکه پرسرعت 4G یا wifi بهره می‌برد. با این روش سرعت تراکنش چندبرابر می‌شود و در زمان و تجربه کاربردی مشتری و پذیرنده هم صرفه‌جویی می‌شود.

امنیت در دریافت و پرداخت

در این نوع سیستم تراکنش از روش تلفن یا تبلت انجام می‌شود و رسید محرمانه بین دو طرف می‌ماند. این دستگاه MPoS  یا کارت‌خوان موبایلی گواهی‌نامه امنیتی PCl ،PTS را دارد. نکته امنیتی دیگر این دستگاه این است که اگر فردی آن را سرقت کند نمی‌تواند از آن استفاده کند. زیرا به‌تنهایی کاربردی ندارد و باید تلفن همراه هوشمندی که نرم‌افزار مخصوص روی آن نصب شده و به کارت‌خوان هم وصل است را هم داشته باشد.