کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان
27
فوریه

کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان چیست؟

انواع کد دستگاه کارت‌خوان

با پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی صورت‌گرفته امروزه کارت‌خوان‌ها یکی از روش‌های پرداخت محسوب می‌شوند. این کارت‌خوان‌ها همان پایانه‌های فروش به‌صورت ثابت و سیار هستند که توسط کارت‌های بانکی باعث ایجاد تراکنش‌های مالی و انجام خدمات پرداخت برای افراد را میسر می‌کنند. زمان پرداخت، ممکن است فردی به‌اشتباه با زدن یک صفر بیشتر میزان پول را به‌اشتباه به‌حساب دیگری انتقال دهد. این اتفاق ممکن است برای هر فردی پیش بیاید. اگر در مورد کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان اطلاعات داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید این مشکل را حل کنید. اگر هم اطلاعاتی ندارید این مقاله را مطالعه کنید.

کد پذیرنده چیست؟

این یک کد مخصوصی است که تقاضاکننده دستگاه کارت‌خوان برای کسب‌وکارهای خود درخواست می کند و یک کد شخصی است. هر فردی می‌تواند یک کد پذیرنده دستگاه کارت‌خوان از یک شرکت و حتی می‌تواند چندین کد پایانه را از همان شرکت بگیرد. زمانی که دستگاه کارت‌خوان را دریافت می‌کنید، این کدها هم در اختیار شما قرار می‌گیرد. می‌توانید از دو روش به این کدها دست پیدا کنید.

کد پایانه چیست؟

کد پایانه یا همان شماره ترمینال می‌تواند یک یا چند کد باشد که از همان شرکت که دستگاه را دریافت کردید، ارائه می‌شود و کد پذیرنده را هم ارائه می‌دهند. پس زمانی که دستگاه خریداری می‌شود، این کدها در اختیار فرد قرار می‌گیرد. اگر به کدها دسترسی پیدا نکردید، به دو روش می‌توانید آن را پیگیری کرده و کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان را در اختیار داشته باشید.

چطور کد پایان و کد پذیرنده در منوی دستگاه دیده می‌شود؟چطور کد پایان و کد پذیرنده در منوی دستگاه دیده می‌شود؟

یکی از روش‌هایی که می‌توان این کدها را مشاهده کرد، منوی دستگاه کارت‌خوان است و شاید برخی از افراد بتوانند از این طریق هم به این کدها دسترسی پیدا کنند و از آنها استفاده کنند. هرکدام از دستگاه‌های کارت‌خوان طبق برندی که دارند در مدل‌های مختلف طراحی می‌شوند و ساختار متنوعی برای دریافت کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان ایجاد می‌کنند. پس نباید نگران بود. زیرا می‌توان با شرکت ارائه‌کننده و طراح دستگاه تماس برقرار کرد و از آنها راهنمایی و مشورت دریافت کرد.

شیوه دستیابی به کد پذیرنده دستگاه و کد پایانه کارت‌خوان

در مورد این دو کد مخصوص دستگاه کارت‌خوان توضیحاتی داده شد. مشخص گردید که هر فردی که صاحب دستگاه کارت‌خوان می‌شود، این کدها را هم در اختیار دارد. اگر به هر علتی نتوانست به این کدها دسترسی پیدا کند، می‌تواند با انجام دو روش از این کدها آگاهی پیدا کند و در زمان لازم از آنها استفاده کند.

روش اول توسط رسید چاپی کارت‌خوان

اگر رسیدی که از دستگاه کارت‌خوان دریافت می‌کنید، مشاهده کنید و اطلاعات داخل آن را مطالعه کنید، متوجه می‌شوید که داخل رسید گیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان که در مقابل آنها اعدادی نوشته شده دیده می‌شود. ولی اگر این کدها را توسط رسید پیدا نکردید، نگران نشوید. زیرا بعضی از رسیدها این کدها را در اطلاعات خود ثبت نمی‌کنند و شاید یکی از کدها را در رسید ارائه کنند. اگر این مسئله پیش آمد می‌تواند از روش دوم برای پیداکردن کدها استفاده کنید.

روش دوم توسط منوی دستگاه کارت‌خوان

هر شرکت ارائه‌کننده دستگاه کارت‌خوان یک ساختار و دستورالعمل‌های متفاوتی برای دستگاه‌های خود ارائه می‌کنند که می‌توان از طریق آن‌ها به کدهای پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان دسترسی پیدا کرد. پس فرد از طریق منوی دستگاه خود به این کدها دسترسی پیدا می‌کند. به این طریق که می‌توان به منوی دستگاه رفته اطلاعات را مشاهده کرد. البته هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است. اختلال در کارت‌خوان وریفون مدل ۶۱۵ از شرکت فن آوا با فشار دکمه زرد می‌توان به منوی دستگاه دسترسی پیدا کرده و کدها را پیدا کرد.

سخن آخر

کد پذیرنده و کد پایانه دستگاه کارت‌خوان از کدهای اصلی محسوب می‌شوند. توسط آنها و ارائه‌دادن آن به شرکت‌های پشتیبان کارت‌خوان اگر مشکلی برای دستگاه پیش بیاید، می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید. از طریق پرینت حساب مالک دستگاه نیز می‌توان تمامی اطلاعات تراکنش را بررسی کرده و حتی کدهای پذیرنده و کدهای پایانه را هم مشاهده کرد.